Trwa ładowanie...

Pierwszy objaw choroby widać na twarzy. Ostrzega, że ważny narząd nie daje rady

Chore płuca widać na twarzy
Chore płuca widać na twarzy (Getty Images / Instagram)

Lekarka ostrzega, by nie bagatelizować zmian, które pojawiają się na skórze. Mogą być objawem poważniejszych schorzeń, np. związanych z płucami. Im szybciej zostanie zdiagnozowana przyczyna, tym większa szansa na uniknięcie groźnych powikłań.

spis treści

1. Zmiany skórne pojawiły się na nosie i uszach

Dr Katarzyna Muras-Szwedziak, nefrolog, internista, reumatolog aktywnie popularyzująca wiedzę medyczną w mediach społecznościowych zwraca uwagę na kwestię zmian skórnych, które bywają często ignorowane przez samych pacjentów. Wiele osób mylnie tłumaczy je m.in. kwestią starzenia organizmu, tymczasem jak zauważa lekarka, w ten spososób może się manifestować wiele różnych schorzeń, nie tylko dermatologicznych.

Dr Muras-Szwedziak opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie 60-letniego pacjenta, który zaczął zauważać kolejne stwardniałe guzki na nosie. Zmiany był bezbolesne, ale stopniowo było ich coraz więcej, pojawiły się też na uszach, palcach rąk i nóg.

Zobacz film: "Jakie choroby może sugerować ból w klatce piersiowej?"
Toczeń odmrozinowy, czyli lupus pernio w sarkaidozie skórnej
Toczeń odmrozinowy, czyli lupus pernio w sarkaidozie skórnej (NEJM)

2. Tajemnicza choroba atakuje m.in. skórę i płuca

Diagnoza - lupus pernio - twarde nacieki występujące głównie na twarzy, czyli rodzaj sarkoidozy zajmującej skórę.

Sarkoidoza to choroba układu odpornościowego objawiająca się powstawaniem małych grudek na tkankach i narządach. Najczęściej zajmuje płuca, węzły chłonne, skórę, oczy, narządy miąższowe, a rzadziej ośrodkowy układ nerwowy, serce i kości. Pojawienie się różnego typu zmian skórnych jest często pierwszym objawem choroby. Przy zajęciu płuc przez sarkoidozę może rozwinąć się niewydolność oddechowa.

Sarkoidoza skórna bywa nazywana wielkim imitatorem, bo występujące zmiany przypominają wiele innych schorzeń, co utrudnia rozpoznanie. Do diagnozy konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego.

W przypadku opisywanym przez dr Muras-Szwedziak pacjentowi wykonano tomografię komputerową klatki piersiowej. "Uwidoczniono powiększenie węzłów chłonnych wnękowych i śródpiersia, rozsiane zwłóknienie oraz drobne guzki" - pisze lekarka. "Pobrano też wycinek ze zmian skórnych i podczas badania płuc".

"Takie rzeczy się leczy. Nie można z tym chodzić i liczyć, że samo zniknie" - podkreśla ekspertka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze