Trwa ładowanie...

Choroba Afektywna Dwubiegunowa (ChAD) – objawy, diagnoza, leczenie

Każdemu zdarza się, że jednego dnia czują się pełni energii i szczęśliwi, a drugie zupełnie bez powodu stają się markotni i smutni. W przypadku osób chorych na chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD) wahania nastrojów przybierają jednak wzmożoną, chorobliwą postać. Na dzień dzisiejszy medycyna nie jest w stanie jednoznacznie określić przyczyny zachorowania na ChAD, jednak co raz częściej mówi się o tym, że ChAD może być dziedziczona – jeżeli rodzice chorują, prawdopodobieństwo zachorowania dziecka wynosi 75%.

Zobacz film: "Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej"

spis treści

1. Choroba Afektywna Dwubiegunowa (ChAD) – objawy

ChAD objawia się dwoma zupełnie innymi od siebie stanami emocjonalnymi. ChAD dzieli się na dwie fazy: okres manii i okres depresji. W zależności od tego w jakiej fazie znajduję się chora osoba jej zachowanie jest inne, jednakże ChAD w istocie jest połączeniem obu tych faz, dlatego jeżeli występuje tylko jedna z nich mamy najprawdopodobniej do czynienia z inną chorobą.

Faza manii w ChAD charakteryzuje się szczególnym pobudzeniem, pacjentów najczęściej rozpiera energia i radość, czują się jakby przysłowiowo „mogli przenosić góry”. Osoba chora na ChAD zawsze potem przechodzi w fazę depresji, która natomiast objawia się obniżonym nastrojem. I tak osoba, która przed kilkoma dniami interesowała się wszystkim, nagle traci zainteresowania, nie czuje radości, staje się płaczliwa i smutna a nawet ma myśli samobójcze.

Choroba afektywna dwubiegunowa (prezentacja edukacyjna)
Choroba afektywna dwubiegunowa (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa? Nazywana czasami chorobą maniakalno-depresyjną, jest stanem...

zobacz galerię

Może się wydawać, że gdy osoba przechodzi z fazy depresji w fazę manii to jej stan poprawia się. Jednak stan manii również jest niebezpieczny. Zdarza się, że osoby w fazie manii stają się chorobliwe rozrzutne, inicjują kontakty seksualne z dużą liczbą osób, a także biorą się za organizację różnych wydarzeń a potem szybko tracą nimi zainteresowanie. Nie ma określonego okresu czasu żadnej z faz, każda z nich może trwać kilka tygodni albo nawet kilka lat.

Po za tym bywa, że zamiast klasycznej manii u chorego na ChAD występuję łagodniejsza wersja choroby tzw. hipomania w ChAD. Obecnie medycyna wyróżnia kilka typów ChAD. Typ I – najbardziej klasyczny, charakteryzuje przeplataniem fazy manii i depresji. U osób chorych na ChAD typu II rzadko obserwuje się epizody manii, najczęściej przybiera ona właśnie okres łagodniejszej hipomanii. Cyklotymia natomiast to przeplatanie się fazy subdepresji i hipomanii.

2. Choroba Afektywna Dwubiegunowa (ChAD) – diagnoza

Jak nie trudno się domyślić, ze względu na to , że zarówno faza manii jak i depresji mogą występować w różnych odstępach czasowych ChAD bardzo często rozpoznawana jest błędnie albo w ogóle nie zostaje zdiagnozowana. Najczęściej mylona jest oczywiście z depresją, głównie dlatego, że faza manii rzadko komukolwiek kojarzy się z chorobą.

Warto wiedzieć:

Do pełnej diagnozy zwykle potrzebne jest kilka epizodów i dłuższa obserwacja, żeby stwierdzić po pierwsze czy mamy do czynienia z ChAD, a po drugie z jakim typem choroby afektywnej dwubiegunowej mamy styczność. Postawienie właściwej diagnozy i wdrążenie skutecznego leczenia w większości przypadków następuje dopiero po około 10 latach.

3. Choroba Afektywna Dwubiegunowa (ChAD) – leczenie

Osoba ze zdiagnozowaną ChAD kwalifikuję się do leczenia farmakologicznego. Leczenie ChAD może zostać podjęte niezależnie do tego w jakiej fazie znajduję się pacjent. Najczęściej podczas farmakoterapii stosuje się leki normotymiczne czyli tzw. stabilizatory, w okresach depresji leki przeciwdepresyjne oraz leki neuroleptyczne w fazach manii. Leczenie farmakologiczne ChAD może być długotrwałe, a w przypadku niektórych pacjentów może trwać nawet do końca życia. Oczywiście kluczową rolę w leczeniu ChAD odgrywa też psychoterapia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.