Choroba Pageta - przyczyny, objawy i leczenie

Choroba Pageta nazywana także rakiem sutka Pageta to rzadko występujący rodzaj choroby nowotworowej piersi. Choroba Pageta z powodu towarzyszących jej objawów jest bardzo często mylona ze schorzeniami o podłożu dermatologicznym. Niestety bardzo często opóźnia to szybkie postawienie właściwej diagnozy a co za tym idzie rozpoczęcie skutecznego leczenia.

Choroba Pageta inaczej rak sutka Pageta to bardzo rzadka choroba nowotworowa wylotowych przewodów mlekowych. Zwiększone ryzyko zachorowania na to schorzenie występuje w grupie kobiet po przebytej menopauzie. Według przeprowadzonych badań większość spośród chorych kobiet nigdy nie było w ciąży. Co bardzo istotne choroba Pageta może także dotknąć mężczyzn, choć dzieje się tak stosunkowo rzadko.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Choroba Pageta - przyczyny

Lekarze zaobserwowali, że chorobie Pageta zazwyczaj towarzyszą również inne objawy nowotworów piersi. Pozwala to przypuszczać, że przyczyną tego schorzenia jest przemieszczanie się komórek nowotworowych drogami mlekonośnymi do naskórka brodawki. Istnieje też teoria, według której choroba Pageta powstaje w momencie nieprawidłowego podziału komórek naskórka brodawki sutkowej.

Choroba Pageta - objawy

Jedną z najbardziej charakterystycznych oznak choroby Pageta jest pojawianie się na szczycie brodawki oraz wokół niej zaczerwienienia. Na brodawce pojawia się także zmiana o nieregularnym kształcie przypominająca wyprysk. Chorobie towarzyszy także uczucie swędzenia, mrowienia lub bólu w okolicy brodawki piersiowej. Może dojść także do pojawiania się na brodawce ropnej lub krwistej wydzieliny. Owrzodzenie, wciągnięcie oraz zniszczenie brodawki są objawami zaawansowanej postaci choroby Pageta.

Chroń się przed rakiem piersi. Oto 6 produktów, które warto jeść, by uniknąć nowotworu

Orzechy brazylijskie wyróżniają się wysoką zawartością błonnika, witamin i minerałów. Bogactwo prozdrowotnych składników sprawia, że produkt ten niweluje...

W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Podstawą skutecznego leczenia jest szybka i właściwa diagnoza. Choroba Pageta jest schorzeniem trudnym do rozpoznania. Diagnozę można postawić na podstawie wyników badania histopatologiczngo wycinka chorego sutka. Niestety, zazwyczaj choroba Pageta jest wykrywana dopiero w zaawansowanej formie, dzieje się tak, ponieważ pierwsze jej objawy bardzo przypominają chorobę o podłożu dermatologicznym. W wielu przypadkach błędnie postawiona diagnoza spowodowała opóźnienie leczenia nawet o kilkanaście miesięcy.

Znane osoby, które wygrały walkę z nowotworem

Gwiazda serialu „Seks w wielkim mieście” w wieku 40 lat dowiedziała się, że ma złośliwy guz w prawej piersi. Z początku aktorka nie chciała ujawniać sprawy,...

Choroba Pageta - leczenie

Standardowo stosowaną metodą leczenia choroby Pageta w formie zaawansowanej jest mastektomia metodą Maddena. Polega ona na operacyjnym usunięciu tkanki gruczołu piersiowego, powięzi mięśnia piersiowego większego oraz węzłów chłonnych pachowych. W sytuacji gdy zmiana chorobowa dotknęła jedynie brodawki, lekarze mogą rozważyć zastosowanie terapii oszczędzającej. Ten rodzaj leczenia polega na usunięciu chorej brodawki lub tylko jej części.

Zazwyczaj konieczne jest jeszcze zastosowanie dodatkowych form leczenia w postaci radioterapii, chemioterapii lub hormonoterapii. Skuteczność leczenia jest uzależniona od stopnia rozwoju choroby oraz tego czy towarzyszy jej guz piersi.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak sutka
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rak sutka
Choroba Peyroniego - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Peyroniego - zdjęcia

Choroba Peyroniego - zdjęcia

Włókna w ciałach jamistych członka powodują w czasie choroby wykrzywienie członka.

Objawy celiakii - przyczyny, objawy ze względu na rodzaj, diagnostyka, leczenie

Pacjent z chorobą trzewną

Pacjent z chorobą trzewną

Szacowana liczba chorych na celiakię to 1% społeczeństwa.

Endometrioza - definicja, przyczyny, klasyfikacja, objawy, diagnostyka

Tydzień Świadomości Endometriozy

Tydzień Świadomości Endometriozy

Endometrioza to powszechna choroba kobieca, która może powodować niepłodność.

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Obraz endoskopowy chorego na zapalenie jelit

Obraz endoskopowy chorego na zapalenie jelit

Kolonoskopia przedstawia szeroką zmianę śluzówki esicy oraz oraz płyn jelitowy przedostający się poza jego ściany.

Choroba Addisona - objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Addisona - zdjęcia

Choroba Addisona - zdjęcia

Choroba Addisona wywołana jest brakiem lub niską zawartością hormonów kory nadnerczy. Leki pomagają uzupełniać ich niedobory.

Depresja i mania

Depresja: objawy somatyczne (WIDEO)

Depresja: objawy somatyczne (WIDEO) Odtwórz wideo

Badania potwierdzają, że depresja jest jedną z najpopularniejszych chorób psychicznych, dotyka aż 17% populacji ludzkiej. Depresja to choroba (...) osobowości to przyczyny smutku i przygnębienia. Kiedy permanentny smutek...