Choroba Pageta - przyczyny, objawy i leczenie

Choroba Pageta nazywana także rakiem sutka Pageta to rzadko występujący rodzaj choroby nowotworowej piersi. Choroba Pageta z powodu towarzyszących jej objawów jest bardzo często mylona ze schorzeniami o podłożu dermatologicznym. Niestety bardzo często opóźnia to szybkie postawienie właściwej diagnozy a co za tym idzie rozpoczęcie skutecznego leczenia.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

Choroba Pageta inaczej rak sutka Pageta to bardzo rzadka choroba nowotworowa wylotowych przewodów mlekowych. Zwiększone ryzyko zachorowania na to schorzenie występuje w grupie kobiet po przebytej menopauzie. Według przeprowadzonych badań większość spośród chorych kobiet nigdy nie było w ciąży. Co bardzo istotne choroba Pageta może także dotknąć mężczyzn, choć dzieje się tak stosunkowo rzadko.

Choroba Pageta to choroba nowotworowa piersi.
Choroba Pageta to choroba nowotworowa piersi.

1. Choroba Pageta - przyczyny

Lekarze zaobserwowali, że chorobie Pageta zazwyczaj towarzyszą również inne objawy nowotworów piersi. Pozwala to przypuszczać, że przyczyną tego schorzenia jest przemieszczanie się komórek nowotworowych drogami mlekonośnymi do naskórka brodawki. Istnieje też teoria, według której choroba Pageta powstaje w momencie nieprawidłowego podziału komórek naskórka brodawki sutkowej.

2. Choroba Pageta - objawy

Jedną z najbardziej charakterystycznych oznak choroby Pageta jest pojawianie się na szczycie brodawki oraz wokół niej zaczerwienienia. Na brodawce pojawia się także zmiana o nieregularnym kształcie przypominająca wyprysk. Chorobie towarzyszy także uczucie swędzenia, mrowienia lub bólu w okolicy brodawki piersiowej. Może dojść także do pojawiania się na brodawce ropnej lub krwistej wydzieliny. Owrzodzenie, wciągnięcie oraz zniszczenie brodawki są objawami zaawansowanej postaci choroby Pageta.

Chroń się przed rakiem piersi. Oto 6 produktów, które warto jeść, by uniknąć nowotworu
Chroń się przed rakiem piersi. Oto 6 produktów, które warto jeść, by uniknąć nowotworu [6 zdjęć]

Orzechy brazylijskie wyróżniają się wysoką zawartością błonnika, witamin i minerałów. Bogactwo prozdrowotnych...

zobacz galerię

W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Podstawą skutecznego leczenia jest szybka i właściwa diagnoza. Choroba Pageta jest schorzeniem trudnym do rozpoznania. Diagnozę można postawić na podstawie wyników badania histopatologiczngo wycinka chorego sutka. Niestety, zazwyczaj choroba Pageta jest wykrywana dopiero w zaawansowanej formie, dzieje się tak, ponieważ pierwsze jej objawy bardzo przypominają chorobę o podłożu dermatologicznym. W wielu przypadkach błędnie postawiona diagnoza spowodowała opóźnienie leczenia nawet o kilkanaście miesięcy.

Znane osoby, które wygrały walkę z nowotworem
Znane osoby, które wygrały walkę z nowotworem [9 zdjęć]

Gwiazda serialu „Seks w wielkim mieście” w wieku 40 lat dowiedziała się, że ma złośliwy guz w prawej...

zobacz galerię

3. Choroba Pageta - leczenie

Standardowo stosowaną metodą leczenia choroby Pageta w formie zaawansowanej jest mastektomia metodą Maddena. Polega ona na operacyjnym usunięciu tkanki gruczołu piersiowego, powięzi mięśnia piersiowego większego oraz węzłów chłonnych pachowych. W sytuacji gdy zmiana chorobowa dotknęła jedynie brodawki, lekarze mogą rozważyć zastosowanie terapii oszczędzającej. Ten rodzaj leczenia polega na usunięciu chorej brodawki lub tylko jej części.

Zazwyczaj konieczne jest jeszcze zastosowanie dodatkowych form leczenia w postaci radioterapii, chemioterapii lub hormonoterapii. Skuteczność leczenia jest uzależniona od stopnia rozwoju choroby oraz tego czy towarzyszy jej guz piersi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy