Choroba refluksowa - przyczyny, objawy, dieta łagodząca objawy
Jeśli często towarzyszy ci zgaga, puste odbijanie oraz pieczenie za mostkiem, to być może cierpisz na chorobę refleksową żołądka. Dowiedz się, co jeszcze świadczy o tej chorobie, jakie są jej przyczyny oraz jak załagodzić jej objawy.
1. Choroba refluksowa - przyczyny
Dolny zwieracz znajduje się między żołądkiem a przełykiem i ma za zadanie zapobiegać cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Podczas połykania ten mięsień rozkurcza się, umożliwiając transport pożywienia, a następnie kurczy się, co zapobiega cofnięciu treści pokarmowej i soku żołądkowego do przełyku. Kiedy zwieracz nie funkcjonuje prawidłowo, to sok żołądkowy cofa się do przełyku i wtedy mamy do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym.
Choroba refluksowa żołądka może być powodowana przez wiele innych czynników, do najczęstszych przyczyn powstania choroby refluksowej żołądka, należą:
- leki stosowane przy innych chorobach,
- niedobór wydzielania śliny,
- zaburzenia opróżniania żołądkowego,
- zaburzenie motoryki przełyku,
Na powstanie choroby wpływa także nadwaga, otyłość, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, noszenie obcisłej odzieży, pasków oraz urazy klatki piersiowej. Przyczyną może być także przepuklina rozworu przełykowego.
2. Choroba refluksowa – objawy
Najbardziej powszechnym objawem choroby refleksowej jest zgaga, która dotyka 9 na 10 osób cierpiących na tę dolegliwości. Zgaga to uczucie dyskomfortu, które piecze lub pali, zlokalizowane jest w okolicach mostka. Pojawia się po zjedzeniu ciepłego, kwaśnego, lub słodkiego posiłku. Występuje w niedługim czasie po posiłku, a także podczas snu, sprawiając, że osoba wybudza się w nocy.
Drugim objawem choroby refleksowej jest ból w klatce piersiowej, który może promieniować do szyi, barków i pleców - może być ostry lub tępy. Występuje na skutek podrażniania zakończeń nerwowych przełyku podczas jego pobudzania przez kwas żołądkowy.
Zaburzenia w połykaniu (dysfagia) są kolejnym objawem choroby refluksowej. Chory może doświadczyć ucisku za mostkiem. Wiąże się z utrudnieniem przechodzenia treści pokarmowej przez przełyk. Dysfagię może wywołać stan zapalny, zwężenie przełyku lub jego niewłaściwa perystaltyka.
Choroba refleksowa może objawiać się także zwracaniem, które jest uczuciem kwasu lub goryczy w ustach, a także objawić się może krwawieniem z przełyku. Jest to rzadki objaw, który objawia się fusowatymi lub krwistymi wymiotami.
Zobacz także:
3. Choroba refluksowa – dieta łagodząca objawy
Przy chorobie refleksowej należy zrezygnować z grillowanie oraz smażenia potraw. Unikać należy także jedzenie tłustych pokarmów, które powodują zwiększenie wydzielania soków żołądkowych. Ograniczyć należy także spożywanie razowego makaronu, sera, surowych warzyw, grubych kasz, alkoholu i używania mocnego przypraw. Wskazane jest za to spożywanie chudych twarogów, ryby, mięsa, miodu, gotowanych warzyw, jogurtów, lekkiego pieczywa i jaj.
O czym jeszcze warto pamiętać?
- Dwie godziny po posiłku unikaj wysiłku fizycznego.
- Nie przejadaj się wieczorową porą.
- Do snu układaj głowę wysoko.
- Zrezygnuj z obcisłych ubrań, pasków.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.