Choroba refluksowa - przyczyny, objawy, dieta łagodząca objawy

Jeśli często towarzyszy ci zgaga, puste odbijanie oraz pieczenie za mostkiem, to być może cierpisz na chorobę refleksową żołądka. Dowiedz się, co jeszcze świadczy o tej chorobie, jakie są jej przyczyny oraz jak załagodzić jej objawy.

Choroba refluksowa - przyczyny

Dolny zwieracz znajduje się między żołądkiem a przełykiem i ma za zadanie zapobiegać cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Podczas połykania ten mięsień rozkurcza się, umożliwiając transport pożywienia, a następnie kurczy się, co zapobiega cofnięciu treści pokarmowej i soku żołądkowego do przełyku. Kiedy zwieracz nie funkcjonuje prawidłowo, to sok żołądkowy cofa się do przełyku i wtedy mamy do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym.

Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?

10 sposobów na pozbycie się zgagi

Zgaga to dolegliwość ze strony układu pokarmowego wynikająca z cofania się soku żołądkowego do przełyku. W tym czasie charakterystyczne jest występowanie...

Choroba refluksowa żołądka może być powodowana przez wiele innych czynników, do najczęstszych przyczyn powstania choroby refluksowej żołądka, należą:

 • leki stosowane przy innych chorobach,
 • niedobór wydzielania śliny,
 • zaburzenia opróżniania żołądkowego,
 • zaburzenie motoryki przełyku,

Na powstanie choroby wpływa także nadwaga, otyłość, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, noszenie obcisłej odzieży, pasków oraz urazy klatki piersiowej. Przyczyną może być także przepuklina rozworu przełykowego.

Choroba refluksowa – objawy

Najbardziej powszechnym objawem choroby refleksowej jest zgaga, która dotyka 9 na 10 osób cierpiących na tę dolegliwości. Zgaga to uczucie dyskomfortu, które piecze lub pali, zlokalizowane jest w okolicach mostka. Pojawia się po zjedzeniu ciepłego, kwaśnego, lub słodkiego posiłku. Występuje w niedługim czasie po posiłku, a także podczas snu, sprawiając, że osoba wybudza się w nocy. 

Drugim objawem choroby refleksowej jest ból w klatce piersiowej, który może promieniować do szyi, barków i pleców - może być ostry lub tępy. Występuje na skutek podrażniania zakończeń nerwowych przełyku podczas jego pobudzania przez kwas żołądkowy.

Zaburzenia w połykaniu (dysfagia) są kolejnym objawem choroby refluksowej. Chory może doświadczyć ucisku za mostkiem. Wiąże się z utrudnieniem przechodzenia treści pokarmowej przez przełyk. Dysfagię może wywołać stan zapalny, zwężenie przełyku lub jego niewłaściwa perystaltyka.

Choroba refleksowa może objawiać się także zwracaniem, które jest uczuciem kwasu lub goryczy w ustach, a także objawić się może krwawieniem z przełyku. Jest to rzadki objaw, który objawia się fusowatymi lub krwistymi wymiotami.

Choroba refluksowa – dieta łagodząca objawy

Przy chorobie refleksowej należy zrezygnować z grillowanie oraz smażenia potraw. Unikać należy także jedzenie tłustych pokarmów, które powodują zwiększenie wydzielania soków żołądkowych. Ograniczyć należy także spożywanie razowego makaronu, sera, surowych warzyw, grubych kasz, alkoholu i używania mocnego przypraw. Wskazane jest za to spożywanie chudych twarogów, ryby, mięsa, miodu, gotowanych warzyw, jogurtów, lekkiego pieczywa i jaj.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Dwie godziny po posiłku unikaj wysiłku fizycznego.
 • Nie przejadaj się wieczorową porą.
 • Do snu układaj głowę wysoko.
 • Zrezygnuj z obcisłych ubrań, pasków.
Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Refluks - rodzaje, przyczyny, objawy i zapobieganie refluksowi żołądkowo-przełykowemu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Refluks - rodzaje, przyczyny, objawy i zapobieganie refluksowi żołądkowo-przełykowemu
Układ pokarmowy

Nerwica żołądka - objawy, leczenie

, uspokaja), koper (wspomaga trawienie i działa moczopędnie, także uspokaja), rumianek (uspokaja). Skutki uboczne leków na żołądek Choroba refluksowa - przyczyny, objawy, dieta...

Objawy celiakii - przyczyny, objawy ze względu na rodzaj, diagnostyka, leczenie

Pacjent z chorobą trzewną

Pacjent z chorobą trzewną

Szacowana liczba chorych na celiakię to 1% społeczeństwa.

Choroba Heinego-Medina (polio) - przyczyny, przebieg, objawy, szczepienia

Wirus Polio

Wirus Polio

Choroba Heinego-Medina przenoszona jest drogą fekalno-oralną.

Układ pokarmowy

Nie możesz schudnąć? To może być powód

Nie możesz schudnąć? To może być powód

To przez te dolegliwości nie możesz schudnąć Jesteś od kilku tygodni na diecie, a waga ani drgnie? Za ten stan mogą odpowiadać problemy trawienne. I chociaż większość z nich powoduje utratę wagi ze względu na złe wchłanianie żywności, kilka dolegliwości...

Objawy cukrzycy - pierwsze symptomy, wczesna diagnoza

Pięć chorób, które można pomylić z cukrzycą

Pięć chorób, które można pomylić z cukrzycą

-Basedowa towarzyszą często inne schorzenia, m.in bielactwo. Chorobę rozpoznaje się na podstawie badań hormonalnych, USG i w oparciu o badanie okulistyczne. Zobacz także: Choroba Gravesa-Basedowa - przyczyny, objawy,...

Depresja poporodowa - przyczyny, baby blues, objawy, leczenie

Depresja po porodzie - zdjęcie

Depresja po porodzie - zdjęcie

Depresja poporodowa nie oznacza, że jest się złą matką, to jedynie syndrom baby blues.

Depresja i mania

Depresja: objawy somatyczne (WIDEO)

Depresja: objawy somatyczne (WIDEO) Odtwórz wideo

Badania potwierdzają, że depresja jest jedną z najpopularniejszych chorób psychicznych, dotyka aż 17% populacji ludzkiej. Depresja to choroba (...) osobowości to przyczyny smutku i przygnębienia. Kiedy permanentny smutek...

Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowanie, zapobieganie

Co to jest kamica nerkowa? (WIDEO)

Co to jest kamica nerkowa? (WIDEO) Odtwórz wideo

się krwiomocz. Jak przebiega ta choroba układu moczowego? Jakie objawy towarzyszą przemieszczaniu się złogu? (...) się substancji chemicznych zawartych w moczu. Choroba rozwija się bezobjawowo....

Endometrioza - definicja, przyczyny, klasyfikacja, objawy, diagnostyka

Tydzień Świadomości Endometriozy

Tydzień Świadomości Endometriozy

Endometrioza to powszechna choroba kobieca, która może powodować niepłodność.