Choroby chroniczne
Choroby chroniczne, czyli inaczej choroby przewlekłe, to schorzenia charakteryzujące się częstymi nawrotami lub długotrwałym utrzymywaniem się objawów. Są one przeciwieństwem chorób ostrych. Zazwyczaj utrzymują się dłużej niż 3 miesiące, a niektóre z nich towarzyszą choremu nawet do końca życia.
1. Definicja chorób chronicznych
Choroby przewlekłe to schorzenia, które utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu, inwalidztwa, a nawet śmierci i zazwyczaj mają złe rokowania. U osób cierpiących na choroby chroniczne dochodzi do nieodwracalnych zmian patologicznych, przez co chorzy wymagają rehabilitacji, stałej opieki, nadzoru i leczenia, które często nie przynosi efektów. Zdarza się, że mimo choroby pacjent może prowadzić stosunkowo normalne życie. Niektóre choroby przewlekłe charakteryzują się nawrotami następującymi na zmianę z okresami poprawy stanu zdrowia. Choroby te są często postępujące i nieodwracalne. W przeciwieństwie do chorób ostrych, mają zwykle łagodniejszy przebieg, jednak ich skutki są z reguły poważniejsze.
2. Lista chorób przewlekłych
Wśród chorób chronicznych wyróżnia się takie schorzenia, jak:
- astma,
- zespół chronicznego zmęczenia,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc,
- nadciśnienie płucne,
- przewlekła niewydolność nerek,
- cukrzyca,
- choroby autoimmunologiczne: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, toczeń rumieniowaty, choroba Leśniewskiego-Crohna, celiakia,
- choroby układu krążenia: niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, choroby mózgowo-naczyniowe,
- padaczka,
- nowotwory złośliwe,
- osteoporoza,
- HIV/AIDS,
- anemia sierpowata.
3. Występowanie chorób przewlekłych
Szacuje się, że niemal połowa Amerykanów (133 miliony) cierpi na choroby chroniczne. Są one przyczyną 70% zgonów w Stanach Zjednoczonych, a koszt ich leczenia stanowi 75% wydatków na ochronę zdrowia. W większości przypadków łagodniejsze rodzaje chorób przewlekłych nie wpływają na normalne funkcjonowanie chorych. Najpowszechniejszymi chorobami chronicznymi jest nadciśnienie tętnicze, zapalenie stawów, choroby układu oddechowego, w tym rozedma płuc, a także wysoki poziom cholesterolu. Lekarze podejrzewają, iż do 2030 roku problem tego typu chorób będzie dotyczył 171 milionów Amerykanów.
Choroby przewlekłe wpływają zarówno na stan fizyczny, jak i psychiczny pacjentów. Chorzy muszą nauczyć się żyć ze swoją chorobą, a leczenie staje się ważnym elementem codziennego funkcjonowania.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.