Choroby chroniczne

Choroby chroniczne, czyli inaczej choroby przewlekłe, to schorzenia charakteryzujące się częstymi nawrotami lub długotrwałym utrzymywaniem się objawów. Są one przeciwieństwem chorób ostrych. Zazwyczaj utrzymują się dłużej niż 3 miesiące, a niektóre z nich towarzyszą choremu nawet do końca życia.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Definicja chorób chronicznych

Choroby przewlekłe to schorzenia, które utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu, inwalidztwa, a nawet śmierci i zazwyczaj mają złe rokowania. U osób cierpiących na choroby chroniczne dochodzi do nieodwracalnych zmian patologicznych, przez co chorzy wymagają rehabilitacji, stałej opieki, nadzoru i leczenia, które często nie przynosi efektów. Zdarza się, że mimo choroby pacjent może prowadzić stosunkowo normalne życie. Niektóre choroby przewlekłe charakteryzują się nawrotami następującymi na zmianę z okresami poprawy stanu zdrowia. Choroby te są często postępujące i nieodwracalne. W przeciwieństwie do chorób ostrych, mają zwykle łagodniejszy przebieg, jednak ich skutki są z reguły poważniejsze.

2. Lista chorób przewlekłych

Wśród chorób chronicznych wyróżnia się takie schorzenia, jak:

3. Występowanie chorób przewlekłych

Szacuje się, że niemal połowa Amerykanów (133 miliony) cierpi na choroby chroniczne. Są one przyczyną 70% zgonów w Stanach Zjednoczonych, a koszt ich leczenia stanowi 75% wydatków na ochronę zdrowia. W większości przypadków łagodniejsze rodzaje chorób przewlekłych nie wpływają na normalne funkcjonowanie chorych. Najpowszechniejszymi chorobami chronicznymi jest nadciśnienie tętnicze, zapalenie stawów, choroby układu oddechowego, w tym rozedma płuc, a także wysoki poziom cholesterolu. Lekarze podejrzewają, iż do 2030 roku problem tego typu chorób będzie dotyczył 171 milionów Amerykanów.

Choroby przewlekłe wpływają zarówno na stan fizyczny, jak i psychiczny pacjentów. Chorzy muszą nauczyć się żyć ze swoją chorobą, a leczenie staje się ważnym elementem codziennego funkcjonowania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy