Choroby odzwierzęce (zwane także zoonozami) to wszystkie schorzenia przenoszone przez zwierzęta na człowieka. Są to także wszystkie choroby dotyczące zwierząt. Choroby odzwierzęce mogą mieć charakter bakteryjny lub pasożytniczy, a także wirusowy i grzybiczy, z reguły są one bardzo zakaźne, niektóre nawet mogą być śmiertelne. Dlatego w przypadku zakażenia ważna jest szybka reakcja i pomoc medyczna.
Najczęściej spotykanymi u ludzi odzwierzęcymi chorobami są te związane z zakażeniem bakteryjnym. Wśród nich wyróżnia się między innymi:
chorobę kociego pazura - wywołana jest bakterią Bartonella, do zakażenia dochodzi na skutek głębokiego zadrapania przez zakażonego kota lub kontaktu z jego śliną. Choroba atakuje przede wszystkim węzły chłonne, dochodzi do ich ostrego lub przewlekłego zapalenia (zazwyczaj blisko miejsca zadrapania). Węzły są wówczas powiększone, bolesne, a skóra wokół nich może być mocno zaczerwieniona. Objawy mogą pojawić się od tygodnia do ośmiu tygodni od zakażenia, a choroba utrzymuje się od 4 do 6 tygodni i zwykle ustępuje samoistnie, nie dając późniejszych powikłań.
ornitozę, czyli chorobę papuzią - wywołują ją bakterie Chlamydia psittaci. Jest przenoszona przez ptaki, głównie papugi i indyki. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z ptasimi odchodami. Choroba może przebiegać bezobjawowo, jednak najczęściej pojawia się gorączka, bóle głowy, gardła i ogólne osłabienie. Czasem dochodzi też do zapalenia płuc. Chorobę diagnozuje się poprzez badanie krwi, natomiast w leczeniu stosuje się antybiotyki - tetracykliny.
Wśród zakażeń wirusowych wyróżnia się natomiast przede wszystkim wściekliznę. Powstaje na skutek ugryzienia przez nosiciela. Najczęściej są to psy i lisy. Podstawowymi objawami są: ból i pieczenie w miejscu ugryzienia, gorączka i brak apetytu. W leczeniu stosuje się przede wszystkim szczepionki, jednak najważniejsza jest szybka reakcja. Chorobę niestety nie zawsze można wyleczyć.
Inną odzwierzęcą chorobą wirusową jest kleszczowe zapalenie mózgu. Daje objawy przypominające grypę. Najczęściej choroba ustępuje samoistnie, jednak czasem zdarza się, że wirus zaatakuje mózg. Chorobę leczy się objawowo, ponieważ do tej pory nie opracowano skutecznej metody leczenia.
Do zakażenia chorobami odzwierzęcymi może dojść także na skutek kontaktu z pasożytami. Zarazić się można wszędzie, nawet podczas codziennej zabawy z psem czy kotem. Aby do tego nie doszło, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę i regularne odrobaczanie domowych pupili, a także sprzątanie ich odchodów, aby nie narażać innych na zakażenie.