Trwa ładowanie...

Są nowe normy ciśnienia krwi. Choruje nawet co 3. dorosły Polak

Avatar placeholder
06.09.2024 12:27
Choruje nawet 13 milionów Polaków. Ważne zmiany w badaniach i nowy lek na horyzoncie
Choruje nawet 13 milionów Polaków. Ważne zmiany w badaniach i nowy lek na horyzoncie (Adobe Stock, Facebook )

Ważna informacja dla pacjentów z problemami ciśnieniowymi. Eksperci Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego wprowadzili istotne zmiany w interpretacji pomiarów ciśnienia, ale i nowe zasady profilaktyki. Badania wykazały wysoką skuteczność nowego leku na nadciśnienie.

spis treści

1. Nawet co trzeci dorosły Polak z nadciśnieniem

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce w 2018 roku żyło 9,9 mln dorosłych osób z nadciśnieniem tętniczym, którzy stanowią 31,5 proc. dorosłej populacji osób. Zdaniem ekspertów z dziedziny kardiologii liczby te w rzeczywistości są znacznie wyższe i nadal rosną. Eksperci mówią, że te oficjalne dane są bardzo zaniżone, ponieważ wiele osób nie kontroluje swojego ciśnienia i nie jest świadomych problemu.

- Nadciśnienie jest najczęstszą chorobą układu krążenia, na którą w Polsce choruje już nawet 13 milionów osób. Częstotliwość występowania tego schorzenia rośnie z wiekiem. U pacjentów w wieku 40-50 lat częściej diagnozuje się je u mężczyzn, ale już po 60. roku życia kobiety gonią ich w statystykach, a po 70. roku życia nawet prześcigają - alarmuje w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. Piotr Jankowski, kardiolog, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

Zobacz film: "Na nadciśnienie tętnicze choruje 40 proc. Polaków"

- Nadciśnienia nie wolno lekceważyć, to jest poważny problem, przede wszystkim dlatego, że jest główną przyczyną zawałów, niewydolności i arytmii serca, ale także udarów mózgu, niewydolności nerek, uszkodzenia narządu wzroku (nawet ślepoty), tętniaków aorty i wielu innych schorzeń - dodaje.

Jak podkreśla lekarz, nadciśnienie powoduje wszystkie wyżej wymienione choroby, gdy nie jest leczone.

- Jeśli jest zdiagnozowane i prawidłowo, kompleksowo leczone, ryzyko wystąpienia powyższych chorób jest właściwie takie jak u osób bez nadciśnienia - wyjaśnia.

2. Nowe kryteria pomiarów

Podczas odbywającej się na przełomie sierpnia i września konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego przedstawiono nowe zasady interpretacji pomiarów ciśnienia tętniczego.

Choć za nadciśnienie nadal uznaje się ciśnienie skurczowe wynoszące od 140 mmHg w górę lub ciśnienie rozkurczowe od 90 mmHg w górę, eksperci wprowadzili nową kategorię określoną "podwyższonym ciśnieniem tętniczym". Określenie nowego kryterium ma na celu zaalarmowanie pacjentów o stanie przed nadciśnieniem tak, aby mogli oni wprowadzić pilną profilaktykę, zanim ciśnienie ulegnie pogorszeniu do stanu chorobowego. Jako podwyższone ciśnienie tętnicze kardiolodzy definiują wartości od 120 do 139 mmHg (skurczowe) i 70-89 mmHg (rozkurczowe).

- Ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu, a nawet zgonu rośnie już od wartości ciśnienia 115 na 75. Nie znaczy to oczywiście, że u pacjenta z ciśnieniem 122 na 72 wdraża się już leki, ale powinna się tu zaświecić czerwona lampka, bo zdecydowanie jest to moment na wprowadzenie intensywnego leczenia niefarmakologicznego, a więc zmiany sposobu odżywiania i włączenia aktywności fizycznej, aby uniknąć nadciśnienia - wyjaśnia prof. Jankowski.

Wśród zaleceń profilaktycznych eksperci wymieniają m.in. przynajmniej 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo i zbilansowaną dietę opartą na wysokiej zawartości błonnika, białka i tłuszczów bogatych w kwasy omega-3 odpowiedzialne za regulację ciśnienia.

3. Leczenie skuteczne pod jednym warunkiem

Kardiolog podkreśla, że wprowadzenie leczenia skutecznie zapobiega zwiększeniu ryzyka wystąpienia chorób towarzyszących nadciśnieniu, ale sama farmakoterapia nie załatwia problemu za pacjenta.

- To jest choroba, którą bezpośrednio powoduje niezdrowy styl życia: dieta bogata w tłuszcze nasycone, cukry proste, sól, ale też palenie tytoniu w każdej postaci. Co więcej, tego typu nawyki znacząco obniżają skuteczność leków, a więc tak naprawdę podstawą w terapii jest zmiana stylu życia - wyjaśnia ekspert.

Lekarz przestrzega także przed innym niebezpiecznym sposobem myślenia pacjentów.

- Przerywanie farmakoterapii zdarza się często. Niektórym się wydaje, że jeśli przez jakiś czas będą stosować leki i ciśnienie spadnie, to można je odstawić. To ogromny błąd, bo nadciśnienie jest chorobą przewlekłą, która wymaga stałej kontroli.

4. Nowy lek na ciśnienie w drodze

Jak podała Polska Agencja Prasowa, w "Journal of the American Medical Association" (JAMA) opublikowano raport z badania, który wskazuje na wysoką skuteczność kombinacji niskich dawek trzech leków przeciwko nadciśnieniu w jednej tabletce (znanej jako GMRx2).

Aż 81 proc. pacjentów, którzy poddali się terapii z udziałem nowego leku, wykazało poprawę wyników ciśnienia w porównaniu do 55 proc. pacjentów stosujących standardowe metody leczenia. Co więcej, u pacjentów zaobserwowano też dobrą tolerancję na lek i brak konieczności przerwania terapii z powodu objawów niepożądanych.

Z początkiem września 2024 lek GMRx2 został zgłoszony do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) z przeznaczeniem leczenia nadciśnienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze