Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Ciąża mnoga

Ciąża bliźniacza to podwójne szczęście i podwójny kłopot. Niespodziewana powoduje zamieszanie w rodzinie. Dodatkowy wózek, łóżeczko, ubranka. Jednak najważniejsza jest dobra opieka nad przyszłą matką. Ciąża mnoga niesie ze sobą nowe zagrożenia. Wrodzone choroby noworodków, powikłania w trakcie i po porodzie, komplikacje w czasie ciąży. Kompleksowa opieka nad matką i dziećmi jest kluczowa.

1. Jak często występuje ciąża mnoga?

Naukowcy wykazują związek ilości mnogich ciąż z miejscem zamieszkania. U Japończyków występuje o połowę rzadziej niż u białych osób. U czarnoskórych Amerykanów występuje częściej niż u białych Amerykanów. O tym, jak często występuje ciąża mnoga, mówi reguła Hellina. Określa to wzór 1:85 (x-l), gdzie x oznacza liczbę płodów. Opierając się na tym wzorze, można stwierdzić, że częstość ciąż mnogich wynosi 1:85 porodów, trojaczków 1:7225 porodów, czworaczków 1:614125 porodów. Warto pamiętać, że ta reguła jest adekwatna tylko wtedy, gdy chodzi o zapłodnienie naturalne, dlatego nie wlicza się tutaj tych, które powstały w wyniku leczenia farmakologicznego. W związku z tym, dzisiaj obserwujemy wzrost tego wskaźnika, co wiąże się ze stosowaniem terapii hormonalnej, zapłodnieniem pozaustrojowym u kobiet leczących bezpłodność. Objawy ciąży mnogiejmożna rozpoznać, gdy:

 • masz nadmiernie duży brzuch w porównaniu do czasu trwania ciąży;
 • dno macicy jest wyżej położone, co można wykryć dopiero po 24 tygodniu;
 • odczuwasz ruchy płodu w kilku miejscach jednocześnie;
 • stwierdzono liczne drobne części płodu;
 • stwierdzono trzy duże części płodu;
 • słychać dwa tony serca dwóch płodów.
Dokładne rozpoznanie wymaga potwierdzenia badaniem USG.

2. Bliźniaki jedno- i dwujajowe

Ciąża bliźniacza to najczęściej występująca ciąża mnoga. Bliźniaki mogą być jedno- lub dwujajowe. 25% ciąż bliźniaczych to bliźniaki jednojajowe. Są one identyczne genetycznie. Powstają wskutek zapłodnienia jednej komórki przez jeden plemnik, a podział następuje później. Powoduje to, że są one zawsze tej samej płci. Bliźniaki mogą być:

 • dwukosmówkowe dwuowodniowe – zarodki mają oddzielne kosmówki i owodnię;
 • jednokosmówkowe jednoowodniowe – zarodki mają wspólną kosmówkę i owodnię;
 • jednokosmówkowe dwuowodniowe – zarodki mają wspólną kosmówkę, a oddzielne owodnie.

Bliźniaki dwujajowe powstają w wyniku zapłodnienia przez dwa plemniki dwóch komórek jajowych. Mogą mieć tę samą płeć lub różną. Każdy zarodek ma oddzielną kosmówkę i łożysko.

3. Powikłania ciąży mnogiej

Dwa maluchy w jednym brzuszku powodują szereg komplikacji. Kobieta ma zwykle płytszy oddech, pojawiają się żylaki kończyn dolnych, wymioty, niedokrwistość. Często dochodzi do powikłań porodowych, które kończą się cesarskim cięciem. Obserwuje się również niewydolność ciśnieniowo-szyjkową, przedwczesny poród, przedwczesne pęknięcie błon płodowych, wielowodzie. Płody umierają pięciokrotnie częściej przy ciąży mnogiej. Dwa razy częściej przy ciążach bliźniaczych pojawiają się wady wrodzone. Dzieli się je na trzy grupy:

 • wady niespecyficzne dla bliźniąt – np. koślawe stopy, asymetria czaszki, wrodzone dysplazje bioder;
 • wady niespecyficzne dla bliźniąt, ale występujące częściej w ciąży bliźniaczej – wodogłowie, bezmózgowie, wrodzona wada serca;
 • wrodzone nieprawidłowości specyficzne dla bliźniaków – bliźnięta bezsercowe, połączone, płód w płodzie, anomalie związane z obumarciem jednego z płodów, zespół przetoczenia między bliźniętami, zespół poplątania pępowiny.

4. Narodziny bliźniąt

Narodziny bliźniąt zazwyczaj odbywają się przed terminem. Większość bliźniaków po ukończeniu 37 tygodnia ciąży jest zdolna do samodzielnej egzystencji. Wszelkie organy, łącznie z płucami, są już wykształcone i prawidłowo funkcjonują. W niektórych przypadkach dzieci wymagają pomocy i dłużej obserwacji. Poród bliźniaków jest wydarzeniem wysokiego ryzyka. Niewątpliwie w takiej sytuacji najbezpieczniejszy dla matki i bliźniąt będzie poród przez cesarskie cięcie.

W przypadku ciąży bliźniaczej dość często zdarza się, że występuje trudny poród, ponieważ bliźniaki często przychodzą na świat nieco wcześniej niż rozwijające się w brzuchu matki pojedyncze płody. Jeśli odbywa się siłami natury, mogą wystąpić objawy skurczów porodowych i znacznie więcej komplikacji. Kobiety powinny zdecydować się na poród w szpitalu.

Przy porodzie bliźniąt dość często asystuje dwóch lekarzy położników, dwie położne, czasem dwóch pediatrów. Poród drogami naturalnymi jest możliwy, jeśli bliźniaki znajdują się w workach odwodnionych i obydwa maluszki zwrócone są główkami w dół oraz gdy matka i dzieci są w dobrej formie. Jednak zdarza się, że dzieci przed porodem są ułożone prawidłowo, a w trakcie porodu, jedno z nich zmienia pozycję w momencie, gdy rodzi się pierwsze. Lekarz w takiej sytuacji wykonuje cesarskie cięcie. Urodzenie drugiego malucha następuje zazwyczaj 15-20 minut po urodzeniu pierwszego.

Poród naturalny bliźniąt niesie większe ryzyko dla drugiego malucha. Przez cały okres porodu bliźniaków konieczne jest stałe monitorowanie pracy serca każdego dziecka za pomocą dwukanałowego aparatu do KTG bliźniaków.

W około 50% przypadków poród bliźniąt kończy się cesarskim cięciem. Wskazaniem do zabiegu jest sytuacja, kiedy jedno z bliźniąt ułożone jest w poprzek lub pośladkami w dół – wtedy istnieje duże ryzyko zahaczenia się dzieci. Położnik zdecyduje o cesarskim cięciu, kiedy zauważy, że mimo prawidłowego ułożenia dzieci, może dojść do zaplątania pępowiny. Cesarka jest konieczna wtedy, gdy zagrażają jakieś powikłania zarówno kobiecie, jak i dziecku. Mogą wynikać ze sporej różnicy masy ciała między dziećmi oraz wyczerpania rodzącej kobiety. Cesarskie cięcie jest takiej samej wielkości jak podczas porodu pojedynczego, ponieważ dzieci wyjmuje się po kolei.

Podczas porodu bliźniąt, zazwyczaj pierwszy noworodek jest większy i silniejszy od tego, który rodzi się jako drugi. Rzadko zdarzają się bliźnięta o tej samej wadze (różnią się o 300-500 g).

Najlepsze rokowanie występuje wówczas, gdy obydwa płody znajdują się w położeniu główkowym. Rozpoznanie objawów skurczów porodowych czasami nie jest proste, zwłaszcza, gdy pojawiają się dużo wcześniej. Jeśli kobieta przypuszcza, że narodziny bliźniąt mogą się właśnie zacząć, powinna jak najszybciej zgłosić się do szpitala.

W trakcie mogą pojawić się powikłania porodowe. Są one spowodowane:

 • nieprawidłowym ułożeniem malucha – powoduje to przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego na 8-14 dni przed planowanym porodem; poród przedwczesny występuje u 35% porodów mnogich;
 • nadmiernym rozciągnięciem macicy – powoduje to przedłużenie się czasu trwania porodu, kobieta jest bardziej wyczerpana, wzrasta ryzyko zbyt wczesnego odklejenia się łożyska.

Bibliografia

 • Lindemann O., Ortemberg A., Ciąża i poród naturalny, Bellona, Warszawa 2008, ISBN 978-83-11-10962-9
 • Bręborowicz G. Ciąża wysokiego ryzyka, Ośrodek Wydawnictw Naukowych, Poznań 2010, ISBN 83-7314-059-2
 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Hanretty K. P. Położnictwo, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-34-5
Redakcja abcZdrowie,
Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy ciąży - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Objawy ciąży
Objawy ciąży

Dobry ginekolog

W czasie ciąży podstawą jest dobry ginekolog. Od niego zależy przebieg ciąży i interpretowanie badań wykonywanych w jej trakcie. Jemu będziesz zadawać nurtujące, czasem wstydliwe pytania, zwierzać się z dręczących cię obaw i wątpliwości. Odpowiedni...

Objawy ciąży

Ile dokładnie trwa ciąża?

Ile dokładnie trwa ciąża?

Czas ciąży To pytanie, choć z pozoru banalne, zadaje sobie wiele osób. Przecież każdy wie, że kobieta nosi dziecko 9 miesięcy. Czy aby na pewno? Okazuje się bowiem, że 9 miesięcy to tylko okres umowny. Maluszki mogą pojawić się na świecie już w 38.

Objawy ciąży

Wczesne objawy ciąży

Wczesne objawy ciąży

Objawy subiektywne ciąży to zazwyczaj brak miesiączki, częste oddawanie moczu, mdłości i powiększenie piersi. Wiele z tych objawów może jednak wskazywać nie tylko na ciążę, ale też na różne choroby czy zaburzenia hormonalne organizmu. Często kobiety nie są pewne, czy zaszły w ciążę, czy też np. wymioty nie są skutkiem zatrucia pokarmowego albo problemów z żołądkiem. Jeśli jednak objawy te występują razem, z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że kobieta zostanie mamą. Jakie objawy...

Objawy ciąży

Nietypowe objawy ciąży

Nietypowe objawy ciąży

Najczęstsze objawy ciąży są doskonale wszystkim znane: poranne mdłości, zmęczenie, senność, bolesność piersi. Jednakże istnieje również wiele nietypowych dolegliwości, które doskwierają kobietom w ciąży. Hormony mogą wywoływać takie dziwne objawy ciąży, jak zmiana koloru skóry, zębów oraz wariacje związane ze zmysłem powonienia. Zachcianki w ciąży, wstręt do jedzenia ... kiedykolwiek w ciąży. Inne objawy ciąży Zwiększona produkcja krwinek oraz hormonów powoduje nieprzyjemne zmiany w jamie ustnej u...

Objawy ciąży

Czy to ciąża? Sprawdź!

Wiele kobiet niegotowych na macierzyństwo przeżywa silny stres, kiedy spóźnia im się okres. Zaczynają panikować, gdy krwawienie miesięczne nie pojawia się w przewidzianym terminie. Brak okresu to nie jedyny objaw ciąży. Wiele pań odczuwa subiektywne symptomy ciąży, jak nudności, parcie na pęcherz, ból i obrzęk piersi. Wykonaj test i sprawdź, czy występują u ciebie wczesne objawy ciąży! Pamiętaj jednak, że gdy podejrzewasz, że jesteś w ciąży, najlepiej zrobić test na obecność w moczu hormonu hCG albo...

Objawy ciąży

Termin porodu

Termin porodu

Każda mama chciałaby znać termin porodu, wiedzieć, kiedy dokładnie przyjdzie na świat jej ukochane maleństwo. Jeśli chcesz, możesz to zrobić sama i spróbować obliczyć termin swojego porodu. Miej jednak na uwadze to, że wynik, który otrzymasz,...

Ciąża i dziecko

Ciąża

Dwie kreski na teście ciążowym potrafią uszczęśliwić niejedną kobietę, która stara się o dziecko. Jednak w pierwszych tygodniach ciąża może dać się we znaki: poranne mdłości, bóle głowy, wrażliwość na zapachy, zmienność nastrojów - to tylko niektóre...

Bulimia

Bulimia a ciąża

Bulimia a ciąża

Żarłoczność psychiczna, czyli bulimia, to bardzo poważne zaburzenie odżywiania, które dotyczy nie tylko fizjologii funkcjonowania, ale też psychiki. Najczęściej na bulimię chorują nastolatki i młode kobiety. Bulimia staje się podwójnie niebezpieczna w...

Alergia w ciąży

Alergia a ciąża

Alergia w ciąży może pojawić się u kobiet, u których wcześniej nie występowały objawy uczulenia. Częściej jednak dotyczy kobiet ze zdiagnozowaną wcześniej reakcją alergiczną na dan

Alergia w ciąży

Ciąża a odczulanie

Odczulanie to potoczna nazwa immunoterapii swoistej, która jest jedną z metod leczenia alergii. Odczulanie stosuje się u osób cierpiących na alergiczny nieżyt nosa, nieżyt spojówek