Trwa ładowanie...

Cicha choroba, która rozwija się przez wiele lat. Sprawdź, jakie są objawy raka jelita grubego

 Monika Suszek
Monika Suszek 07.12.2018 12:16
Sherie zachorowała na raka jelita grubego mając 31 lat.
Sherie zachorowała na raka jelita grubego mając 31 lat. (Sherie Hagger (Facebook))

Objawy budziły skrępowanie i poczucie zażenowania. 31-letnia Sherie Hagger już od pewnego czasu zmagała się z problemami żołądkowymi. Częste biegunki, wzdęcia i zaokrąglony brzuch. Kobieta poczuła, że dzieje się z nią coś niepokojącego, kiedy coraz częściej zaczęła odczuwać ból brzucha. Po wielu wizytach u lekarzy postawiono diagnozę – rak jelita grubego.

1. Nietypowe objawy

Sherie wyglądała jakby była w ciąży, co najmniej w piątym miesiącu. Na początku trochę z tego żartowała, potem zaczęło ją to irytować. Kiedy musiała zmienić rozmiar swoich ubrań stwierdziła, że objawy nie są żartem. Do tego doszły problemy gastryczne.

"Próbowałem wszystkiego, co mogłoby złagodzić wzdęcia – mówi Sherie Hagger w wywiadzie z News.com. "Herbatę z mięty pieprzowej, butelki z gorącą wodą na brzuchu, nawet przestałem jeść gluten i nabiał, aby sprawdzić, czy to pomoże, ale nic nie działało. Do tego doszły jeszcze problemy z trawieniem. Po każdym posiłku czy wypitym napoju dopadała mnie biegunka. Nawet czysta woda mi szkodziła. Przestałam jeść i pić, zaczęłam tracić siły” - żaliła się dziewczyna.

W wieku 15 lat u Sherie rozpoznano chorobę Crohna. To zapalna choroba jelit. Jej objawy są niemal identyczne jak w przypadku naszej bohaterki: ból brzucha, wzdęcia, biegunki. Gastrolodzy stwierdzili więc, że schorzenie się rozwinęło i potrzebne są nowe leki. Niestety, upragnionego rezultatu poprawy zdrowia nie było. Kobieta z każdym dniem traciła siły. Niemal wymusiła na lekarzach kolonoskopię.

Zobacz film: "Fioletowe warzywa i owoce, które pomagają walczyć z rakiem okrężnicy"

Okazało się, że dziewczyna ma raka jelita grubego. Dopiero dokładne badanie pokazało skalę zjawiska. Diagnoza brzmiała jak wyrok: nowotwór trzeciego stopnia.

Sprawdź koniecznie:

Filip Chajzer: To uzależnia, ale warto zaryzykować

Sherie Hagger: Na poczatku objawy były specyficzne m.in. wzdęty brzuch oraz częste biegunki
Sherie Hagger: Na poczatku objawy były specyficzne m.in. wzdęty brzuch oraz częste biegunki (Sherie Hagger (Facebook))

2. Rak jelita grubego

Rak jelita grubego to choroba cywilizacyjna. To najczęstszy nowotwór, na który chorują Amerykanie oraz Europejczycy. W Polsce jest drugim najczęściej wykrywanym nowotworem. Niestety, z roku na rok zachorowalność wzrasta. Choroba jest bardzo podstępna. Może się rozwijać przez wiele lat bez wyraźnych objawów. Dopiero w ostatnim stadium pacjent odczuwa ogromny ból. Co jeszcze może uśpić naszą czujność? Wiek. Statystycznie okresla się, że rak jelita grubego jest dużym zagrożeniem po 50. roku życia. Z tego powodu wszelkie badania okresowe są wykonywane w tym czasie. Jak się okazuje to błąd. Dlatego lekarze apelują: wiele zależy od nas samych. Jeżeli regularnie będziemy się badać, możemy pokonać chorobę.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

3. Leczenie

Sherie przeszła kilka poważnych operacji. Przez kolejne tygodnie kobieta poddawana była radioterapii oraz chemioterapii. "Skutki uboczne chemioterapii były gorsze niż moje objawy raka. Byłem pewna, że chemia zabije mnie przed rakiem" – wspomina Sherie Hagger.

"Po zakończeniu całego etapu leczenia, zostałam zwolniona z opieki mojego onkologa i chirurga. Nie czułam się lepiej. Rak jelita wymaga ciągłego monitorowania, a ja czułam, że żaden z lekarzy nie wiedział co ze mną zrobić. Wypisali mnie do domu, ale to nie był koniec walki o moje zdrowie" - wspomina Sherie.

Kobieta postanowiła poszukać pomocy u prywatnych lekarzy. Okazało się, że oprócz guza usuniętego z jelita, tuż obok rozwijał się kolejny. Dziś kobieta ostrzega: "Rak jelita grubego może spotkać każdego, bez względu na wiek. Niestety utarło się, że na chorobę narażone są osoby po 50. roku życia. Na moim przykładzie widać, że nie można polegać na statystykach. Tu chodzi o nasze zdrowie i życie”- mówiła.

 Sherie obecnie przygotowuje się do operacji, aby usunąć drugi guz. Mozesz śledzić jej historię na blogu Butt Why Sherie?
Sherie obecnie przygotowuje się do operacji, aby usunąć drugi guz. Mozesz śledzić jej historię na blogu Butt Why Sherie? (Sherie Hagger Facebook)

Sprawdź koniecznie:

Najczęstsze objawy raka jelita grubego

4. Rak jelita grubego coraz częściej atakuje młodych ludzi

Onkolodzy z Uniwersytetu w Teksasie już trzy lata temu alarmowali, że coraz więcej notuje się przypadków raka jelita grubego u pacjentów do 34. roku życia. A w ciągu 15 lat aż dwukrotnie wzrosła liczba młodych chorych. Głównym powodem jest niekorzystny styl życia, przede wszystkim zła dieta, otyłość i mała aktywność fizyczna. Niestety, również system opieki zdrowotnej nie służy młodym osobom. Przyjęło się, że nowotwór raka grubego jest chorobą osób po 50. roku życia. Kolonoskopia, która jednoznacznie może określić czy u pacjenta rozwija się nowotwór w jelicie, przeznaczona jest głównie dla osób starszych.

Eksperci podkreślają również, że istnieje niska świadomość społeczna na temat raka jelita grubego. Brakuje rozmów w gabinetach lekarskich. Pacjenci krępują się mówić o problemach gastrycznych.

Warto pamiętać, że pierwsze badanie sprawdzające możemy wykonać w domu. Są to tzw. testy na krew utajoną (dostępne w każdej aptece bez recepty). Pozytywny wynik powinniśmy skonsultować z lekarzem. "Jeżeli ktoś zauważy niepokojące objawy: utrata lub przybranie na wadze, krew w stolcu, silny ból brzucha - koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Nie wstydźmy się o tym mówić. W grę wchodzi nasze życie" - mówi Sherie Hagger.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze