Cipronex - charakterystyka, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Cipronex to lek stosowany głównie w zakażeniach górnych dróg oddechowych, układu moczowego, kości oraz stawów. Ciprnoex może być także stosowanych w dermatologi w leczeniu chorób zakaźnych i pasożytniczych skóry.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli u niemowlęcia?"

spis treści

1. Cipronex - charakterystyka

Substancją czynną cipronexu jest cyprofloksacyna, która posiada szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego. Cipronex jest lekiem stosowanym doustnie. Po jego przyjęciu wysokie stężenie cyprofloksacyny wykazywane jest w płucach, zatokach, układzie moczowo-płciowym. Lek wydalany jest przez nerki w postaci niezmienionej. Cipronex to lek kupowany w aptekach tylko na receptę. Podczas terapii ciprofloksacyną istotne jest nawadnianie organizmu.

2. Cipronex - wskazania

Cipronex przeznaczony jest do leczenia następujących schorzeń: zakażenia dolnych dróg oddechowych, przewlekłe zapalenie ucha środkowego, zakażenia układu moczowego, rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy, zapalenie jąder i najądrza. Lek zalecany jest także osobom, które cierpią na zakażenia przewodu pokarmowego oraz zakażenia w obrębie jamy brzusznej, zakażenia skóry oraz zapalenie ucha zewnętrznego. Lek stosuje się także u dzieci i młodzieży w chorobach płucno-oskrzelowych w przebiegu mukowiscydozy oraz w przypadku innych ciężkich zakażeń.

5 silnych antybiotyków bez recepty
5 silnych antybiotyków bez recepty [6 zdjęć]

Czy wiesz, że częste zażywanie antybiotyków niszczy twój układ pokarmowy i obniża odporność na wirusy...

zobacz galerię

3. Cipronex - dawkowanie

Dawkowanie leku cipronex powinno być ściśle ustalone przez lekarza. Bardzo ściśle jest ono uzależnione od tego, jaki rodzaj zakażenia przechodzi pacjent. Każda choroba wymaga innego dawkowania. Przyjmuje się średnio od 125 do 500 mg cipronexu dwa razy dobę. Dokładne dawkowanie ustala lekarz.

4. Cipronex - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do zażywania leku ciprnoex związane są między innymi z uczuleniem lub nadwrażliwością na którykolwiek składnik. Kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią także nie powinny zażywać preparatu. Leku cipronex nie należy łączyć z produktami zawierającymi nabiał ani z sokami owocowymi, które wzbogacono minerałami. Do przeciwskazań zalicza się także intensywne nasłonecznienie. Nie zaleca się stosować leku u dzieci. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku konieczne jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych środkach, ponieważ cipronex nie zawsze może być łączony z innymi lekami lub substancjami.

Przyjmowanie leku cipronex może wywołać skutki uboczne
Przyjmowanie leku cipronex może wywołać skutki uboczne (123rf.com)

Zobacz także:

5. Cipronex - skutki uboczne

Przyjmowanie leku cipronex może wywołać skutki uboczne ale zdarzają się one rzadko i nie są odnotowane u wszystkich pacjentów a jedynie u części z nich. Do najczęstszych skutków ubocznych stosowania cipronexu zalicza się: nudności i wymioty, biegunki, bóle brzucha, niestrawność, wzdęcia, brak łaknienia, zaburzenia smaku, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i zwiększenie stężenia bilirubiny we krwi, zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi, bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu (senność, bezsenność), pobudzenie, nadaktywność psychoruchową, nadkażenia grzybicze, eozynofilia, bóle mięśni i stawów, osłabienie i gorączka, wysypka, pokrzywka, świąd. U dzieci mogą wystąpić artropatie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy