Trwa ładowanie...

Cital - działanie, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, opinie

 Paula Jakubasik
27.06.2023 17:39
Depresja to choroba o podłożu psychicznym, zaliczająca się do grupy tzw. cywilizacyjnych.
Depresja to choroba o podłożu psychicznym, zaliczająca się do grupy tzw. cywilizacyjnych. (AdobeStock)

Depresja to choroba o podłożu psychicznym, zaliczająca się do grupy tzw. cywilizacyjnych. Może dotknąć każdego bez względu na płeć, wiek, wykształcenie, pochodzenie czy statut materialny. Depresja jest bardzo trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej początkowe objawy można pomylić z chandrą. Nieleczona może przynieść poważne konsekwencje. W celu zapobiegania depresji należy przyjmować leki, jednym z nich jest środek o nazwie Cital. Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Działanie leku Cital

Działanie tego preparatu opiera się na leczeniu depresji, zaburzeń lękowych i profilaktyce nawrotów zaburzeń depresyjnych. Substancją czynną preparatu jest citalopram, należący do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

Serotonina zaś jest związkiem, który w ośrodkowym układzie nerwowym odpowiada za przekazywanie informacji pomiędzy neuronami. Miejsce komunikacji dwóch neuronów nazywane jest synapsą.

Zobacz film: "Depresja maskowana – jak się objawia?"

Komórka przekazująca informację, znajdująca się przed synapsą, uwalnia do szczeliny synaptycznej neuroprzekaźnik, czyli związek chemiczny wychwytywany i rozpoznawany przez komórkę odbierającą informację.

Niektóre cząsteczki neuroprzekaźnika, w tym przypadku serotoniny, zostają wychwycone z powrotem przez receptory neuronu znajdującego się przed synapsą. Zjawisko to nazywamy wychwytem zwrotnym.

Działanie citalopramu polega na wydłużeniu czasu działania serotoniny w synapsie i czasu pobudzenia komórki odbierającej informację. Impulsy nerwowe wysyłane są częściej. Większa stymulacja zależnych od serotoniny komórek wiązana jest z działaniem przeciwdepresyjnym.

Depresja - zdjęcia
Depresja - zdjęcia

Mężczyzna w depresji (Vincenta van Gogha)

zobacz galerię

2. Przeciwwskazania do stosowania leku Cital

Przeciwskazaniem do stosowania Cital jest uczulenie na którykolwiek składnik preparatu. Dodatkowo przyjmowanie leku jest zabronione w przypadku przyjmowania inhibitorów MAO, w tym selegiliny.

Rozpoczęcie terapii środkiem Cital można rozpocząć nie wcześniej niż po 14 dniach od zaprzestania przyjmowania nieodwracalnych inhibitorów MAO.

3. Dawkowanie leku Cital

Cital ma postać tabletek powlekanych do stosowania doustnego. W leczeniu depresji dawkowany jest w ilości 20 mg 1 raz na dobę. W razie konieczności lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki do maksymalnie 40 mg na dobę.

W przypadku leczenia zaburzeń lękowych Cital przyjmuje się w ilości 10 mg 1 raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia, a następnie 20 mg 1 raz na dobę. W razie konieczności lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki do maksymalnie 40 mg na dobę. Nie należy stosować preparatu Cital u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Zażywanie Cital polega na połykaniu tabletek w całości, popijając wodą niezależnie od posiłku. O czasie stosowania preparatu zawsze decyduje lekarz. Działanie przeciwdepresyjne uzyskuje się zwykle po 2-4 tygodniach stosowania preparatu.

Leczenie powinno być kontynuowane przez 6 miesięcy po ustąpieniu objawów depresji. U chorych z nawracającą depresją leczenie może trwać nawet kilka lat. U osób z zaburzeniami lękowymi poprawa jest zwykle osiągana po około 3 miesiącach i utrzymuje się w trakcie dalszego leczenia.

Warto obejrzeć:

4. Skutki uboczne po zastosowaniu leku Cital

  • zwiększona potliwość,
  • ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • senność,
  • bezsenność,
  • pobudzenie,
  • nerwowość,
  • nudności,
  • suchość błon śluzowych jamy ustnej,
  • zaparcia,
  • biegunka,
  • kołatanie serca,
  • osłabienie.

Cital nie powoduje zaburzenia sprawności intelektualnej i psychofizycznej, jednakże u pacjentów którym podaje się lek psychotropowy istnieje ryzyko wystąpienia zaburzeń koncentracji. Osoby przyjmujące Cital powinny zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

5. Opinie o leku Cital

Opinie są różne w zależności od choroby na którą był przypisywany pacjentom. Na ogół narzekają oni na czas działania, ale pamiętajmy że lek ma za zadanie zwalczyć poważne dolegliwości, a nie tylko tymczasowe bóle głowy i migreny.

Pojawiały się głosy, że preparat powoduje wzrost masy ciała i wzmaga łaknienie. Wśród opinii wyrażonych na forum Cital można spotkać też takie, dotyczące pogorszenia się samopoczucia w początkowym okresie przyjmowania leku.

6. Zamienniki leku Cital

W przypadku zamienników Cital decyzja o przepisaniu innego preparatu należy do lekarza. Na rynku są dostępne leki o podobnym działaniu:

  • Aurex,
  • Cipramil,
  • Citabax,
  • Citronil,
  • Oropram,
  • Pram.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze