Przejdź na WP

Cital – działanie, dawkowanie, przeciwwskazania, opinie, zamienniki

Depresja to choroba o podłożu psychicznym, zaliczająca się do grupy tzw. cywilizacyjnych. Może dotknąć każdego bez względu na płeć, wiek, wykształcenie, pochodzenie, statut materialny. Depresja jest bardzo trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej początkowe objawy można pomylić z chandrą. Nieleczona może przynieść poważne konsekwencje. W celu zapobiegania depresji należy przyjmować leki, tzw. antydepresanty. Jednym z nich jest środek o nazwie Cital.

Zobacz film: "Depresja maskowana – jak się objawia?"

spis treści

1. Cital – działanie

Działanie Cital polega na pomocy w leczeniu depresji i profilaktyce n[awrotów zaburzeń depresyjnych](nawrotów zaburzeń depresyjnych). Ponadto Cital stosowany jest również w leczeniu zaburzeń lękowych.

Substancją czynną preparatu Cital jest citalopram, należący do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Serotonina zaś jest związkiem, który w ośrodkowym układzie nerwowym odpowiada za przekazywanie informacji pomiędzy neuronami. Miejsce komunikacji dwóch neuronów nazywane jest synapsą. Komórka przekazująca informację, znajdująca się przed synapsą, uwalnia do szczeliny synaptycznej neuroprzekaźnik, czyli związek chemiczny wychwytywany i rozpoznawany przez komórkę odbierającą informację, znajdującą się za synapsą.

Depresja - zdjęcia
Depresja - zdjęcia

Mężczyzna w depresji (Vincenta van Gogha)

zobacz galerię

Niektóre cząsteczki neuroprzekaźnika, w tym przypadku serotoniny, zostają wychwycone z powrotem przez receptory neuronu znajdującego się przed synapsą. Zjawisko to nazywamy wychwytem zwrotnym. Działanie citalopramu polega na hamowaniu procesu wychwytu zwrotnego serotoniny, a co za tym idzie na wydłużeniu czasu działania serotoniny w synapsie i czasu pobudzenia komórki odbierającej informację. Impulsy nerwowe wysyłane są częściej. Większa stymulacja zależnych od serotoniny komórek wiązana jest z działaniem przeciwdepresyjnym. Po podaniu doustnym citalopram dobrze się wchłania.

2. Cital – przeciwwskazania

Przeciwskazaniem do stosowania Cital jest czulenie na którykolwiek składnik preparatu. Dodatkowo przyjmowanie leku jest zabronione w przypadku stosowania inhibitorów MAO, w tym selegiliny. Przyjmowanie preparatu można rozpocząć nie wcześniej niż po 14 dniach od zaprzestania przyjmowania nieodwracalnych inhibitorów MAO.

Niepożądane objawy stosowania Cital to zwiększona potliwość, ból i zawroty głowy. Ponadto lek może wywoływać zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego w postaci senności, bezsenności, pobudzenia, nerwowości. Cital niekorzystnie wpływa na układ pokarmowy wywołująć: nudności, suchość błon śluzowych jamy ustnej, zaparcia, biegunkę, kołatanie serca, osłabienie.

Cital nie powoduje zaburzenia sprawności intelektualnej i psychofizycznej, jednakże u pacjentów którym podaje się lek psychotropowy istnieje ryzyko wystąpienia zaburzeń koncentracji. Osoby przyjmujące Cital powinny zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

3. Cital – dawkowanie

Cital ma postać tabletek powlekanych do stosowania doustnego. W leczeniu depresji Cital dawkowany jest w ilości 20 mg 1 raz na dobę. W razie konieczności lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki do maksymalnie 40 mg na dobę.

W przypadku leczenia zaburzeń lękowych, Cital przyjmuje się w ilości 10 mg 1 raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia, a następnie 20 mg 1 raz na dobę. W razie konieczności lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki do maksymalnie 40 mg na dobę. Nie należy stosować preparatu Cital u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Warto obejrzeć:

Zażywanie Cital polega na połykaniu tabletek w całości (nie rozgryzać) popijając wodą. Cital należy przyjmować 1 raz na dobę, niezależnie od posiłku.

Jak długo przyjmować Cital? O czasie stosowania preparatu zawsze decyduje lekarz. Działanie przeciwdepresyjne uzyskuje się zwykle po 2–4 tygodniach stosowania preparatu. Stosowanie preparatu powinno być zwykle kontynuowane przez 6 miesięcy po ustąpieniu objawów depresji. U chorych z nawracającą depresją leczenie może trwać nawet kilka lat. U chorych z zaburzeniami lękowymi poprawa jest zwykle osiągana po około 3 miesiącach i utrzymuje się w trakcie dalszego leczenia.

4. Cital – opinie

Opinie o Cital są różne w zależności od choroby na którą był przypisywany pacjentom. Na ogół pacjenci narzekają na czas działania, ale pamiętajmy że lek ma za zadanie zwalczyć poważne dolegliwości, a nie tylko tymczasowe bóle migreny.

Pojawiały się głosy, że preparat powoduje wzrost masy ciała i wzmaga łaknienie. Wśród opinii wyrażonych na forum Cital można spotkać też takie dotyczące pogorszenia się samopoczucia pacjentów w początkowym okresie przyjmowania leku.

5. Cital – zamienniki

W przypadku zamienników Cital decyzja o przepisaniu innego preparatu należy do lekarza. Na rynku są dostępne leki o podobnym działaniu jak Cital, tj.

  • Aurex
  • Cipramil
  • Citabax
  • Citronil,
  • Oropram
  • Pram

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy