Trwa ładowanie...

Cladosporium – czym jest, czynniki ryzyka, objawy alergii, leczenie

Avatar placeholder
26.08.2021 12:24
Cladosporium – czym jest, czynniki ryzyka, objawy alergii, leczenie
Cladosporium – czym jest, czynniki ryzyka, objawy alergii, leczenie (iStock)

Cladosporium są to grzyby pleśniowe, zwykle przenoszone przez wiatr - ich największe stężenie w powietrzu obserwuje się w Polsce w miesiącach od maja do sierpnia. Grzyby z grupy Cladosporium występują bardzo licznie zarówno w środowisku naturalnym jak i zazwyczaj w środowisku domowym. Cladosporium są częstą przyczyną alergii. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się więcej na temat alergii na Cladosporium.

spis treści

1. Cladosporium – czym jest

Cladosporium jest to występujący bardzo liczne w środowisku rodzaj grzybów pleśniowych. Cladosporium są grzybami mikroskopowymi, a więc mimo tego, że ich nie widzimy są one wszechobecne wokół nas. Grzyby Cladosporium występują w różnych strefach klimatycznych, jednak najbardziej upodobały sobie klimat umiarkowany.

Tata poczuł dziwny zapach wydobywający się z kubka niekapka. Wewnątrz odkrył warstwę pleśni
Tata poczuł dziwny zapach wydobywający się z kubka niekapka. Wewnątrz odkrył warstwę pleśni [4 zdjęcia]

Po butelkach ze smoczkiem w życiu każdego malucha przychodzi czas na kubki niekapki, które mają go przygotować

zobacz galerię
Zobacz film: "Korzystasz z suszarek do rąk? Uważaj na grzyby i bakterie"

Największe zarodnikowanie Cladosporium następuje w okresie letnim - od końca maja do końca sierpnia. Cladosporium rozprzestrzenia się bardzo szybko, za pomocą wiatru – jest wszechobecne zarówno w środowisku naturalnym jak również i w domach. W domach mieszkalnych najczęściej występuje w źle wentylowanych pomieszczeniach.

Większość gatunków Cladosporium rozwija się na gnijących roślinach i odpadach organicznych. Cladosporium często powodują reakcje alergiczną, jednak rzadko alergię powoduje tylko jeden rodzaj grzyba – jeżeli mamy alergię na Cladosporium, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dodatkowo mamy alergię na inne grzyby pleśniowe takie jak Alternaria, Aspergillus czy Penicillium.

2. Cladosporium – czynniki ryzyka

Alergia na Cladosporium rozwija się zazwyczaj z wiekiem. W szczególności jesteś narażony na rozwój alergii w przypadku gdy w Twojej rodzinie jest sporo alergików przy czym niekoniecznie musi być to alergia na Cladosporium. Tendencje do łatwego łapania alergii są niestety dziedziczne.

Narażony jesteś również, gdy często przebywasz w pomieszczeniach o słabej cyrkulacji powietrza, niewietrzonych, źle wentylowanych.

Pamiętaj! Grzyby kochają wilgoć, która w pomieszczeniach niewentylowanych jest zazwyczaj większa – nie wietrząc pomieszczeń stwarzasz im idealne warunki do życia.

Dodatkowo czynnikiem ryzyka może być też praca – jeżeli pracujesz w miejscach o wysokiej wilgotności również jesteś w grupie ryzyka.

3. Cladosporium – objawy alergii

Alergia na Cladosporium może spowodować osłabienie organizmu oraz obniżenie odporności, co w efekcie może powodować częste występowanie infekcji. Uczulenie na Cladosporium najczęściej objawia się dolegliwościami ze strony układu oddechowego takimi jak nieżyt nosa, kaszel, astma, grzybicze zapalenie zatok.

Oprócz takich objawów Cladosporium mogą wywołać również różnego rodzaju choroby skóry a w tym zwłaszcza atopowe zapalenie skóry.

4. Cladosporium – leczenie

W leczeniu alergii na grzyby pleśniowe, jak podczas leczenia każdej alergii najważniejsze jest odcięcie się od czynnika alergicznego, w tym wypadku Cladosporium. Dlatego, najlepszym sposobem na pozbycie się alergii jest unikanie miejsc, w których stężenie Cladosporiummoże być największe.

Oczywiście nie da się funkcjonować bez korzystania z łazienki czy kuchni, dlatego zadbaj o jak najlepszą wentylacje tych pomieszczeń. Co więcej nie zostawiaj resztek jedzenia na długo w kuchni, owoce i warzywa trzymaj w lodówce – najlepiej nie przesadzaj również z ilością roślin doniczkowych w domu.

Zobacz także:

Osoby z objawami alergii na Cladosporium powinny zrezygnować całkowicie z stosowania nawilżaczy powietrza. Oczywiście całkowite odcięcie się od Cladosporium jest w zasadzie niemożliwe, dlatego przy nasilonych objawach najlepiej jest udać się do lekarza i wdrożyć kurację środkami farmakologicznymi. Najczęściej będą to leki wziewne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze