Clemastinum – charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Clemastinum to lek dostępny w tabletkach i w syropie. Clemastinum stosuje się w leczeniu objawowym alergii nieżytu nosa i alergii skórnej. Jak należy stosować clemastinum? Jakie mogą być przeciwwskazania do stosowania clemastinum? Czy clemastinum może powodować skutki uboczne?
1. Clemastinum – charakterystyka
Clemastinum to lek pomocny w leczeniu objawów alergicznego nieżytu nosa raz alergii skórnej Do najczęstszych objawów nieżytu nosa zaliczamy świąd, łzawienie i katar, częste kichanie, zatkany nos lub wodnista wydzielina z nosa , a do najczęstszych objawów alergii skórnych zaliczamy zapalenie skóry, pokrzywkę, wypryski atopowe, świąd i inne zmiany skórne.
Clemastinum to lek o działaniu przeciwhistaminowym. Działa przeciwświądowo, zmniejsza obrzęki, hamuje czynność ośrodkowego układu nerwowego oraz zwiększa przepuszczalność naczyń włosowatych i skurcz mięśni gładkich w naczyniach krwionośnych. Clemastinum wydalana jest wraz z moczem.
2. Clemastinum – stosowanie
Clemastinum przeznaczona jest dla osób dorosłych i dla dzieci w wieku powyżej 12. Roku życia w formie syropu w dawce 10 ml dwa razy dziennie.. Dla dzieci młodszych – od 3 – 5 lat – przeznaczony jest lek clemastinum w formie syropu w dawce 5 ml 2 razy na dobę.
Dzieci od roku do trzech lat mogą przyjmować lek clemastinum w dawce 2,5 – 5 ml dwa razy w ciągu dnia. Najczęściej lek clemastinum podaje się rano i wieczorem zarówno w przypadku dzieci młodszych, jak i dorosłych.
Niezalecane jest podawanie leku clemastinum u dzieci poniżej 1. roku życia.
Dokładną dawkę leku clemastinum zleca lekarz którego należy również poinformować o wszystkich innych przyjmowanych lekach – w tym o lekach bez recepty.
3. Clemastinum – przeciwwskazania
Lek clemastinum nie powinien być stosowany przez osoby, u których występuje nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji czynnych. Co więcej, nie powinny go przyjmować osoby, u których zdiagnozowano nadwrażliwość na związki o podobnej strukturze.
Lek clemastinum nie powinien być także przyjmowany przez kobiety w okresie laktacji, dzieci poniżej pierwszego roku żucia oraz przez osoby, które stosują inhibitor monoaminooksydazy.
Osoby zażywające clemastinum nie powinny w tym okresie spożywać alkoholu. Alkohol może bowiem negatywnie wpływać na działanie leku.
4. Clemastinum – skutki uboczne
Lek clemastinum, jak każdy inny preparat, może wywoływać skutki uboczne. Zdarzają się one rzadko, ale o wszelkich wątpliwościach, pogorszeniu stanu zdrowia należy poinformować lekarza.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Clemastinum może wywoływać takie skutki uboczne jak: biegunka, zaparcia, ból głowy, problemy z koncentracją, senność, zmęczenie, nudności i wymioty , suchość w jamie ustnej, skurcze oskrzeli, problemy w oddawaniu moczu, zaburzenia widzenia, wrażliwość na światło.
Przed stosowaniem leku clemastinum warto zapoznać się z ulotką, zaczerpnąć szczegółowej informacji o przeciwwskazaniach i skutkach ubocznych. Należy także przestrzegać zaleceń lekarza i nie przekraczać zalecanej dawki leku. Przyjmowanie leków niezgodnie z instrukcją może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, a także życie.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.