Trwa ładowanie...

Cloranxen – działanie, dawkowanie, przeciwwskazania, opinie, zamienniki

Ciągłe napięcie, stres, poczucie lęku to objawy które towarzyszą ludziom w codziennym życiu. Mają związek z trybem życia jaki prowadzimy, charakterem wykonywanej pracy, etc. Nierzadko żeby poradzić sobie z problemem potrzebna jest pomoc farmakologiczna. Istnieją leki, które potrafią zwalczyć powstałe w wyniku stresu i lęków objawy i spowodować, że codzienne obowiązki nie będą koszmarem. Jednym z takich leków jest Cloranxen.

spis treści

1. Jak działa Cloranxen?

Cloranxen ma właściwości przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe, uspokajające oraz nasenne. Stosowanie Cloranxen jest uzasadnione w przypadku występowania objawów lęku, nadmiernego napięcia emocjonalnego i pobudzenia psychoruchowego towarzyszące zaburzeniom nerwicowym i niektórym chorobom somatycznym. Ponadto Cloranxen łagodzi skutki abstynencji alkoholowej, jak majaczenie alkoholowe oraz stany poprzedzające delirium. Stosuje się go również w ogniskowych napadach padaczkowych.

Zobacz film: "Właściwości lecznicze melisy. Na jakie dolegliwości pomoże?"

Główny składnik Cloranxen to substancja czynna - klorazepan, długo działająca pochodna benzodiazepiny (BZD). Wiąże się z receptorem benzodiazepinowym (RBZD), co powoduje określoną reakcję w komórce, czyli jest jego agonistą. RBZD są częścią receptorów zwanych receptorami GABA-A, które mają zdolność wiązania wielu substancji m.in. kwasu - aminomasłowego (GABA). Klorazepan, jak inne BZD, działa pośrednio przez nasilenie zdolności wiązania się GABA z receptorem GABA-A. Ze względu na hamujące czynność komórek nerwowych działanie GABA, benzodiazepiny wykazują pośrednie działanie hamujące w ośrodkowym układzie nerwowym.

2. Przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazania do stosowania leku Cloranxen to uczulenie na którykolwiek z jego składników. Ponadto pacienci z objawami w postaci: nużliwości mięśni (myasthenia gravis), ciężkiej niewydolności oddechowej, zespołu bezdechu sennego, ciężkiej niewydolności wątroby, jaskrą również nie powinni stosować Cloranxenu. Preparatu nie powinno podawać się dzieciom i młodzieży poniżej 12 roku życia.

5 częstych objawów zaburzeń lękowych
5 częstych objawów zaburzeń lękowych [6 zdjęć]

Każdy człowiek przeżywa chwile niepokoju. Może to być spowodowane nową pracą, ślubem czy wizytą u dentysty.

zobacz galerię

Podczas stosowania preparatu Cloranxen zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych może być ograniczona z powodu wystąpienia zaburzenia zdolności koncentracji, senności lub niepamięci. Jednoczesne stosowanie innych leków, a także alkoholu może nasilać uspokajające działanie klorazepanu.

Skutki uboczne Cloranxen może wywołać w postaci: senności, ból i zawroty głowy, znużenie, drażliwość, niezborność ruchowa, niewyraźna mowa, stany depresji, zaburzenia świadomości. Niekiedy może pojawić się zwiększenie masy ciała, utrata libido, zaburzenia miesiączkowania i zahamowanie owulacji.

Może także wystąpić suchość błon śluzowych, zaparcie, gwałtowne spadki ciśnienia krwi. Wystąpić również mogą: pobudzenie ruchowe, agresja, euforia, omamy, bezsenność i wysypka skórna. Długotrwałe stosowanie dużych dawek prowadzi do zależności psychofizycznej. Lek Cloranxen może upośledzać sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

3. Dawkowanie leku

Lek Cloranxen przyjmuje się doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.Czas stosowania leku powinien być ograniczony i nie być dłuższy niż 4 tygodnie. Lek należy odstawiać stopniowo, gdyż nagłe przerwanie jego podawania może wywołać drżenie mięśniowe, pobudzenie, bezsenność, halucynacje i zaburzenia orientacji. Podczas leczenia nie należy pić alkoholu.

Warto wiedzieć:

Zazwyczaj dorośli zażywają Cloranxen zwykle 5–30 mg na dobę 1 × na dobę, wieczorem; dawka początkowa wynosi zazwyczaj 5 mg na dobę, dawka maksymalna to 30 mg na dobę.

4. Wady Cloranxenu

Pacjenci stosujący Cloranxen podkreślają negatywne skutki, jakie przynosi terapia tym preparatem, tj. jak senność, strach i niepokój. Do tego objawy bólu głowy i osłabienie organizmu. Wiele osób skarży się na sny, które są bardzo realistyczne i nie sposób ich odróżnić od rzeczywistości. Wada Cloranxen to również jego wysoka cena.

5. Zamienniki leku

Lekarz może na prośbę pacjenta przepisać zamiennik Cloranxen. Zrobi to z powodu złej tolerancji leku lub wybierze tańszy zamiennik. Zamiast Cloranxen mogą zostać przepisane: Frisium, Alprox, Xanax, Alpragen.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Cloranxen ma właściwości przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe, uspokajające oraz nasenne.
Cloranxen ma właściwości przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe, uspokajające oraz nasenne. (adobestock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza