Co jest najlepsze, gdy pieką oczy?
Artykuł sponsorowany
Pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu może być wywołane przez wiele czynników, np. na skutek mechanicznego drażnienia podczas zbyt długiego noszenia soczewek kontaktowych, działania szkodliwych czynników chemicznych, takich jak dym papierosowy, czy też nieskorygowanej lub nieodpowiednio skorygowanej wady refrakcji. Jednak najczęstszą przyczyną pieczenia, łzawienia i zaczerwienienia oczu jest zespół suchego oka (ZSO), spowodowany niedostatecznym nawilżeniem gałki ocznej. Film łzowy odżywia, oczyszcza i chroni gałkę oczną przed infekcjami, a także wyrównuje niewielkie ubytki nabłonka rogówki, która jest bardzo ważnym ośrodkiem optycznym, i w związku z tym bierze również udział w procesie ostrego widzenia.
1. Co wywołuje pieczenie oczu?
Najczęstszymi przyczynami zespołu suchego oka są:
- długa praca przy monitorze komputera lub oglądanie telewizji,
- przebywanie w pomieszczeniu klimatyzowanym lub silnie ogrzewanym,
- warunki atmosferyczne takie jak silny wiatr czy ostre światło słoneczne,
- zmiany hormonalne – np. w czasie ciąży, menopauzy czy podczas przyjmowania leków antykoncepcyjnych,
- kosmetyki – np. cienie do powiek, tusze do rzęs, płyny do demakijażu,
- choroby autoimmunologiczne (niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów itp.) i metaboliczne (cukrzyca),
- niektóre leki, np. antydepresanty.
We wszystkich wymienionych powyżej stanach chorobowych ulgę przyniesie stosowanie preparatów sztucznych łez. Preparaty te dostępne są w aptece bez recepty. Wybierając krople, należy zwrócić uwagę, by nie tylko nawilżyły, ale także odżywiły powierzchnię gałki ocznej.
Sztuczne łzy odgrywają dużą rolę w oczyszczaniu worka spojówkowego z cząsteczek kurzu, bakterii oraz innych alergenów.
2. Najlepsza pomoc dla piekących oczu
Nowoczesne preparaty sztucznych łez zawierają w swoim składzie substancje o dużym współczynniku lepkości i tworzą warstwę ochronną na powierzchni gałki ocznej, która zapobiega wysychaniu oraz wyrównuje ubytki nabłonka rogówki.
W zależności od potrzeb sztuczne łzy można aplikować w postaci kropli lub żelu. Od pewnego czasu na polskim rynku dostępny jest także preparat sztucznych łez Tears Again. Jego innowacyjność polega na budowie liposomalnej oraz wzbogaconym składzie – zawiera on bowiem dodatkowo witaminy A oraz E. Dzięki obecności tych składników, liposomalnej budowie oraz sposobowi aplikacji, Tears Again nawilża i odświeża nie tylko powierzchnię gałki ocznej, ale także skórę powiek, przywracając w ten sposób naturalną barierę ochronną oka.
Tears Again ma postać sprayu podawanego na zamknięte powieki. Podczas mrugania, po zaaplikowaniu preparatu na zamknięte powieki, jest on rozprowadzany na powierzchni gałki ocznej. Zatem Tears Again nawilża i odświeża nie tylko gałkę oczną, ale także skórę powiek. Dzięki takiemu sposobowi podania preparat może być stosowany przez kilka osób jednocześnie, nie dochodzi bowiem do nadkażenia florą bakteryjną z powierzchni oka.
Pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie oczu może także występować w innych chorobach dotykających narząd wzroku czy też w chorobach ogólnoustrojowych, dlatego jeśli objawy te utrzymują się długo, należy skontaktować się z lekarzem okulistą celem uzyskania specjalistycznej porady.
Osoby, u których rozpoznany został zespół suchego oka, powinny regularnie stosować preparaty sztucznych łez, a oczy odzyskają utracony blask i atrakcyjne spojrzenie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.