Alergia na pyłki - co pyli w kwietniu?
Kwiecień to jeden z najtrudniejszych miesięcy dla alergika. Pylą między innymi: topola, wierzba, brzoza, dąb i jesion. Alergicy szczególnie uważać powinni na stężenie pyłków brzozy, najwyższe jest ono wieczorami. Jeśli jesteś alergikiem – przeczytaj, jakie rośliny pylą w kwietniu i jak się ich wystrzegać.
1. Kwiecień a alergie
Co pyli w kwietniu? Wiosna to czas kiedy wszystko budzi się do życia. Niestety dla alergików nie jest to dobra wiadomość. Uczuleni na pyłki drzew zmagają się z katarem siennym i innymi objawami alergii.
Topola kwitnienie rozpoczyna pod koniec marca, a najwyższe stężenie pyłków przypada w połowie kwietnia. Silnie uczulają szczególnie męskie odmiany topoli, ale biały puch widoczny w maju i kwietniu nie uczula.
Olcha najsilniej pyli w połowie marca, ale alergeny mogą utrzymywać się w powietrzu jeszcze do połowy kwietnia. Ich przenoszeniu sprzyja bezchmurna pogoda i brak opadów.
Mimo, że wierzba zaczyna kwitnienie w polowie marca, najwyższe stężenie pyłków obserwujemy w połowie kwietnia. Wierzba to popularne drzewo parkowe, dlatego alergię częściej obserwujemy wśród mieszkańców miast. Najintesywniej pyli w kwietniu.
Osoby uczulone na pyłek brzozy powinny unikać wychodzenia na dwór w godzinach popołudniowych. Wtedy występuje najwyższe stężenie alergenu w powietrzu. Jesion rozpoczyna sezon kwitnienia już w marcu, ale to w kwietniu obserwujemy nasilenie objawów.
Najczęstszymi symptomami alergii na pyłki drzew są katar, zapalenie spojówek, trudności z oddychaniem oraz wysypka na skórze.
2. Co pyli w kwietniu?
Alergia na pyłki drzew i innych roślin jest dużo bardziej dokuczliwa w kwietniu, gdy dana osoba jest uczulona na następujące rośliny:
- olcha – pyli od lutego aż do połowy kwietnia,
- wierzba – pyli od marca do połowy maja,
- topola – pyli od połowy marca do połowy maja,
- brzoza – największe zagrożenie dla alergików stanowi w kwietniu i do połowy maja,
- dąb – zaczyna pylić w połowie kwietnia, kończy z początkiem czerwca.
3. Jak żyć z alergią na pyłki roślin?
Pylenie jest sprawdzianem wytrzymałości każdego alergika, ale odczuwane objawy w tym czasie zależą od tego, jak poważna jest alergia. Pylenie roślin można spróbować przetrwać, stosując domowe sposoby, ale w cięższych postaciach alergii konieczne jest profesjonalne leczenie pod okiem specjalisty. Jak radzić sobie z lekką alergią?
- Podczas pylenia roślin warto zaplanować swoją aktywność w taki sposób, by wychodzić z domu późnym popołudniem lub wieczorem, gdy ilość pyłków w powietrzu jest mniejsza.
- Należy wietrzyć mieszkanie w nocy, a nie w środku dnia.
- Po powrocie do domu warto zdjąć ubranie i uprać je, wziąć prysznic i nałożyć świeże ubranie. W ten sposób można pozbyć się pyłków przyniesionych do domu z zewnątrz.
- Na lekkie objawy alergii można wypić rozpuszczoną w wodzie tabletkę wapnia.
- W czasie jazdy samochodem nie należy otwierać okien. Lepiej skorzystać z klimatyzacji.
- Wszelkie wyjazdy warto zaplanować o takim czasie, by pylenie danej rośliny nie było w fazie szczytowej.
- W przypadku ciężkiej alergii należy zgłosić się do alergologa. Warto stosować leki antyhistaminowe bez recepty, dopóki lekarz nie zapisze konkretnych środków farmakologicznych.
Pylenie roślin łatwiej znieść osobom, które mają łagodniejsze objawy alergii. Jednak nie oznacza to, że osoby z cięższą postacią alergii są skazane na duży dyskomfort. Wręcz przeciwnie, warto szukać pomocy u specjalisty.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.