Trwa ładowanie...

Przeterminowane maseczki medyczne. Czy można je nosić? Dr Grzesiowski odpowiada (WIDEO)

Województwo warmińsko-mazurskie otrzymało prawie 6 mln maseczek chirurgicznych z Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych. Jednak okazało się, że aż 137 sztuk, które trafiły do powiatu oleckiego, było przeterminowanych. Czy maseczka po terminie jest groźna dla zdrowia? Wyjaśnił w programie WP "Newsroom" dr Paweł Grzesiowski wakcynolog, pediatra i ekspert ds. walki z COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej.

- To jest kwestia bardziej formalna niż medyczna. Każdy produkt leczniczy czy wyrób medyczny posiada swoją datę ważności, tak jak kefir czy wyroby tekstylne. Każdy produkt, kiedy jest wypuszczany przez producenta, szczególnie w obszarze medycznym, ma on specjalne oznakowanie czy jest to produkt jednorazowy, czy np. do zużycia w ciągu dwóch lat, roku - zauważa dr Paweł Grzesiowski.

W przypadku maseczek, których data wygasła producent powinien zadbać o to, by wystawiono nowe zaświadczenie o przydatności do użycia.

- To jest błąd magazynu, który wypuścił coś, co jest przeterminowane bez tego rodzaju adnotacji - dodaje.

Czy zatem maseczki, które są przeterminowane, powinny zostać zutylizowane?

- Uważam, że utrata terminu ważności oznacza ograniczenie stosowania. Nie chciałbym nikogo zachęcać do stosowania czegoś, co straciło datę ważności, ponieważ nie wiem, jak właściwości materiału mogą się zmieniać. Może to już nie być czysty mikrobiologiczne produkt ze względu na niehermetyczne opakowanie. Ja absolutnie takiej maseczki bez dokumentu potwierdzającego jej sprawność, nie chciałbym używać - kwituje dr Grzesiowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.