Trwa ładowanie...

Corneregel - działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Corneregel to lek okulistyczny, występujący w formie żelu. Wykazuje działanie regeneracyjne w przypadku zwyrodnień i uszkodzeń rogówki oraz spojówki oka. Co warto wiedzieć o leku Corneregel? Jakie są wskazania do stosowania produktu?

spis treści

1. Działanie leku Corneregel

Corneregel to lek w formie żelu, substancją czynną produktu jest dekspantenol ((D-pantenol), który przyspiesza gojenie i regenerację uszkodzeń rogówki oraz spojówki oka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Corneregel jest wskazany w przypadku różnego rodzaju uszkodzeń rogówki, takich jak zwyrodnienia, degeneracje, urazy mechaniczne, oparzenia chemiczne i termiczne, a także infekcje bakteryjne, grzybicze lub wirusowe.

2. Wskazania do stosowania leku Corneregel

 • choroba zwyrodnieniowa rogówki,
 • degeneracja rogówki,
 • nawracająca erozja rogówki,
 • uszkodzenia związane z noszeniem soczewek kontaktowych,
 • uszkodzenia rogówki,
 • uszkodzenia spojówki,
 • oparzenia.

3. Przeciwwskazania

Lek Corneregel nie powinien być stosowany w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek składnik pomocniczy preparatu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

4. Dawkowanie leku Corneregel

Corneregel należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub załączoną do opakowania ulotką. Zazwyczaj pacjenci aplikują jedną kroplę żelu do worka spojówkowego cztery razy na dobę.

Czas kuracji jest uzależniony od rodzaju dolegliwości. Warto pamiętać, że po zastosowaniu leku należy odczekać minimum 15 minut przed podaniem innych specyfików.

5. Skutki uboczne po zastosowaniu leku Corneregel

 • świąd,
 • wysypka,
 • zaczerwienienie oczu,
 • ból oczu,
 • uczucie obecności ciała obcego w oku,
 • łzawienie,
 • świąd oka,
 • obrzęk spojówek.

Lek może wywoływać przemijające zaburzenia widzenia (widzenie niewyraźne, nieostre, smugi), co może mieć negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

6. Środki ostrożności

Corneregel nie powinien być stosowany w przypadku przewlekłego suchego zapalenia rogówki i spojówki, ponieważ substancja konserwująca (cetrymid) może wywołać podrażnienie oka oraz uszkodzenie rogówki.

W czasie leczenia nie należy nosić soczewek kontaktowych, ponieważ może dojść do ich przebarwienia. Dozwolone jest założenie soczewek dopiero po upływie 10-20 minut od zaaplikowania leku.

Niewskazane jest dotykanie końcówką kroplomierza oka ani jakichkolwiek powierzchni, by bakterie nie dostały się do żelu. Po otwarciu preparat może być stosowany nie dłużej niż przez 6 tygodni. Należy przechowywać go w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

7. Lek Corneregel w czasie ciąży i karmienia piersią

Corneregel w okresie ciąży i karmienia piersią może być zastosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Brakuje badań na temat bezpieczeństwa leku, obserwowano wyłącznie kilka ciężarnych kobiet.

Decyzja o rozpoczęciu leczenia zależy od lekarza, ponieważ kwas pantotenowy przenika do łożyska, podobnie dzieje się w przypadku karmienia piersią - substancja jest obecna w mleku matki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza