Wyjaśniamy, co się dzieje w organizmie, gdy dochodzi do udaru mózgu

Wskutek udaru mózgu umiera w Polsce ok. 100 tys. osób rocznie. Już dawno przestał być on domeną osób starszych. Coraz częściej udar występuje wśród osób ok. 40. r. ż. Czym jednak udar jest? Jak go rozpoznać? I co się dzieje w mózgu i całym ciele, gdy do niego dochodzi?

Zobacz film: "Objawy udaru mózgu u kobiet są inne niż u mężczyzn"

W terminologii medycznej, udar wystepuje, kiedy nagle dochodzi do zaburzeń czynności mózgu. Do uszkodzenia może dojść niemalże w każdym obszarze narządu. I właśnie w zależności od umiejscowienia, możemy mówić o objawach ogniskowych lub rozlanych.

Przyczyną udaru są zmiany naczyniowe, które spowodowane są problemami z przepływem krwi w mózgu. W związku z tym, możemy mówić o udarze niedokrwiennym lub krwotocznym. Ich mechanizm nieco się różni.

1. Co się dzieje, gdy masz udar niedokrwienny

Udar niedokrwienny występuje u 80-85 proc. pacjentów. Najczęściej rozpoznaje się go, gdy zaburzenia krążenia trwają dłużej niż 24 godz.

Udar niedokrwienny wywołuje silne niedotlenienie mózgu. Spowodowany jest zamknięciem światła naczynia. W praktyce oznacza to, że w tętnicach, które zaopatrują mózg przez długi czas odkładają się blaszki miażdżycowe. Kiedy w jednym miejscu będzie ich za dużo, pojawia się blokada. Jej skutkiem jest zahamowany przepływ krwi, a w konsekwencji niedostarczenie jej do mózgu.

Zobacz wideo na temat zdrowia mózgu:

W zależności od tego, jakie miejsca w mózgu udar dotknie, jego objawy i skutki będą różne. Generalnie są to zaburzenia czucia i równowagi, problemy z prawidłowym wysławianiem się. W konsekwencji natomiast pojawia się najczęściej niedowład jednej strony ciała. Gdy zaburzenia wystąpią po prawej stronie mózgu, niedowład pojawia się po lewej i odwrotnie.

2. Co się dzieje, gdy masz udar krwotoczny

Ten typu udaru, nazywany również wylewem krwi do mózgu, występuje zdecydowanie rzadziej, diagnozuje się go jedynie u ok. 15-30 proc. pacjentów. Jego przebieg jest zazwyczaj bardziej dramatyczny, a leczenie cięższe. Być może właśnie dlatego wylew krwi do mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci osób, które do tej pory nie miały problemów ze zdrowiem.

Gdy w organizmie dochodzi do udaru krwotocznego, oznacza to, że jedno z mózgowych naczyń krwionośnych jest na tyle słabe, że pęka. Owo pęknięcie może być efektem nadciśnienia tętniczego, które zwiększa podatność na uszkodzenia.

Jak rozpoznać udar mózgu?
Jak rozpoznać udar mózgu? [4 zdjęcia]

Każdego roku na udar mózgu, który doprowadził do śmierci znanego krytyka muzycznego, Bogusława Kaczyńskiego,...

zobacz galerię

Jak rozpoznać udar krwotoczny? Pierwszym objawem jest silny ból głowy, pojawiający się w momencie, gdy dochodzi do rozerwania naczynia a w konsekwencji niedotlenienia tkanki nerwowej. Towarzyszy temu krwiak i obrzęk mózgu.

Jednocześnie rośnie ciśnienie śródczaszkowe, a kości głowy nie mają możliwości rozciagnięcia się, więc dochodzi także do wzajemnego ucisku mózgu i gromadzącej się krwi.

Objawem udaru mózgu jest silny ból głowy
Objawem udaru mózgu jest silny ból głowy ((123rf) Objawem udaru mózgu jest silny ból głowy)

Takim objawom mogą towarzyszyć także nudności, wymioty, drgawki. Nierzadko chory traci przytomność, miewa zaburzenia mowy oraz odczuwa sztywność w karku.

3. Co robić?

Jeśli zauważysz u kogoś objawy udaru mózgu, natychmiast reaguj. Kluczem do wyleczenia jest szybka pomoc. Wezwij więc pogotowie i poinformuje ratowników, że podejrzewasz wystąpienie udaru.

Pamiętaj, że komórki mózgowe umierają już po 3-4 min. po tym, jak przestaje w nich płynąć krew. Gdy nie dotrze ona na czas w różne obszary mózgu - upośledzone będą funkcje, za które owe obszary odpowiadają.

Obecnie lekarze dysponują lekiem, który - jeśli będzie podany odpowiednio szybko - zwiększa szanse na powrót do zdrowia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy