Trwa ładowanie...

Cykl przy braniu pigułek antykoncepcyjnych

Avatar placeholder
04.04.2019 14:29
Cykl przy braniu pigułek antykoncepcyjnych
Cykl przy braniu pigułek antykoncepcyjnych (123RF)

Antykoncepcja hormonalna polega na zablokowaniu zapłodnienia, dzięki czemu pary mogą świadomie kontrolować powiększenie swojej rodziny. Dla mężczyzn najważniejszy jest jej efekt – brak ciąży. Natomiast kobiety często dodatkowo się zastanawiają jak w jaki sposób terapia hormonalna działa, jak wpływa na procesy zachodzące w jej ciele, jakie zmiany w cyklu menstruacyjnym powodują pigułki hormonalne. Nasuwa się też wiele innych pytań.

spis treści

1. Działanie tabletek antykoncepcyjnych

Pigułki antykoncepcyjne są środkami, które swoim działaniem wpływają na organizm kobiety tak, by nie doszło do ciąży. Są to preparaty, które składają się albo z samego progesteronu, albo mieszanki progesteronu z estrogenem. Estrogen i progesteron zapobiegają ciąży w wyniku hamowania wydzielania hormonów w przysadce mózgowej:

  • hormon luteinizującego (LH),
  • hormonu folikulotropowego (FSH).

Oba hormony odgrywają bardzo ważną role w rozwoju żeńskiej komórki rozrodczej i przygotowaniu wyściółki macicy, tak by stworzyć środowisko korzystne dla zapłodnionej komórki.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Progesteron także wpływa na śluz wokół jajeczka. Plemniki nie mogą się swobodnie poruszać w zmienionym śluzie. U niektórych kobiet progesteron hamuje owulacje (uwolnienie komórki jajowej). W tzw. antykoncepcji po stosuje się znacznie wyższą dawkę hormonów. Zapobiega to ciąży, jednak tworzy w organizmie kobiety niezdrową burzę hormonalną.

Pierwsza pigułka antykoncepcyjna powinna być zażyta w pierwszym dniu cyklu menstruacyjnego, czyli w pierwszym dniu krwawienia. Kobiety, które dopiero zaczynają antykoncepcję hormonalną, powinny dla bezpieczeństwa przez pierwszy tydzień stosować dodatkowe środki zapobiegania ciąży.

2. Skuteczność pigułek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne są także skuteczne podczas 7 dniowej przerwy. Zazwyczaj kobieta przerywa codzienne połykanie pigułek lub zażywa tabletki placebo. Jeśli kobieta stosuje się do zaleceń, nie ma możliwości wystąpienia niechcianej ciąży.

Tabletki antykoncepcyjne są bardzo skuteczne. Wskaźnik Pearla wynosi 0,1% przy pełnym stosowaniu się do wszystkich zaleceń. Kiedy kobieta nie do końca stosuje się do zaleceń, skuteczność spada do 8%. Tabletki antykoncepcyjne należy brać regularnie, każdego dnia. Jeśli nawet jedna tabletka została pominięta, należy jak najszybciej ją zażyć i postępować według zaleceń na ulotce.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Skutki uboczne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze