Cytykolina – działanie, wskazania, przeciwwskazania i skutki uboczne
Cytykolina, inaczej cytydino-5-difosfocholina, to substancja, która wykorzystywana jest w farmacji jako składnik preparatów leczniczych. Znajduje zastosowanie zarówno przy produkcji leków, jak i suplementów. Pomaga w leczeniu niektórych problemów układu nerwowego, poprawia też pamięć i koncentrację. Jak działa cytykolina? W jakich preparatach się znajduje? Jakie działania niepożądane może wywołać?
1. Co to jest cytykolina?
Cytykolina (cytydyno-5’-difosfocholina) jest substancją leczniczą, nootropową, wykorzystywaną w lekach i suplementach. Jest naturalnie występującym, endogennym prekursorem fosfatydylocholiny. Wykazuje działanie ochronne na komórki nerwowe, może zwiększać syntezę ważnych neuroprzekaźników.
Cytykolina wprowadzona została do lecznictwa w latach 70. XX wieku. Od tego czasu jej właściwości wciąż są przedmiotem badań naukowych. Pierwotnie była używana jako lek poprawiający pamięć i funkcje mózgu po udarze mózgu.
Gdzie występuje cytykolina? Naturalnie występuje w komórkach organizmów żywych, także w organizmie człowieka, gdzie pełni wielorakie funkcje. Związek produkowany w organizmie określa się CDP-choliną. Syntetyczna cytykolina jest niemal taka sama, jak CDP-cholina naturalna. Ponadto uważa się, że jest ona bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów.
Jak działa cytykolina?
Cytykolina jest związkiem aplikowanym doustnie, domięśniowo lub dożylnie. Przyjęty doustnie preparat z cytykoliną ulega hydrolizie w układzie pokarmowym do cytydyny i choliny. Następnie te łatwo przenikają przez układ krwionośny do mózgu, gdzie odgrywają istotną rolę w syntezie i odbudowie błon komórek nerwowych.
2. Cytykolina – właściwości, zastosowanie
Cytykolina jest substancją o wielu właściwościach. Przypisuje się jej właściwości neuroprotekcyjne i nootropowe. Ponadto uważa się, że substancja poprawia także funkcje poznawcze i wykazuje działanie antyapoptyczne.
Jako suplement cytykolina stosowana jest przede wszystkim na poprawę pamięci i koncentracji. Suplementacja wpływa także korzystnie na szybkość reakcji oraz wspiera funkcjonowanie układu nerwowego. Z kolei leki z cytykoliną wykorzystuje się głównie w chorobach o podłożu neurologicznym. Udowodniono jej korzystne działanie w leczeniu:
- pacjentów z udarem mózgu – u chorych, u których doszło do zaburzenia funkcji poznawczych, substancja korzystnie wpływa na ich poprawę; poprawia też funkcjonowanie ruchowe oraz ogólny stan zdrowia pacjentów,
- uzależnień – zmniejsza stopień uzależnienia od kokainy, poprawia koncentrację u pacjentów z alkoholowym zespołem abstynencyjnym,
- choroby Parkinsona – cytykolina podawana z lewodopą pozwala obniżyć dawkę tej drugiej oraz zmniejszyć objawy niepożądane, które wywołuje,
- choroby Alzheimera – poprawia funkcje poznawcze pacjentów i spowalnia rozwój choroby,
- jaskry – cofa część zmian neurodegeneracyjnych w drogach wzrokowych, ponadto poprawia czynność siatkówki.
3. Cytykolina – wskazania do stosowania
Wskazaniem do stosowania cytykoliny może być m.in.:
- regeneracja po udarze,
- wsparcie funkcjonowania układu nerwowego,
- spadek pamięci u osób w podeszłym wieku,
- demencja,
- zaburzenia koncentracji u osób z alkoholowym zespołem abstynencyjnym,
- wsparcie poprawy nastroju,
- choroby oczu mogące prowadzić do utraty wzroku (jaskra).
4. Dawkowanie cytykoliny
Preparaty zawierające cytykolinę, dostępne na polskim rynku aptecznym, to przede wszystkim suplementy diety. Należy przyjmować je zawsze zgodnie z zaleceniami producenta i nie przekraczać zalecanej dawki.
Leki z cytykoliną dostępne są na receptę. Należy przyjmować je zgodnie ze wskazaniami lekarza. Pacjent powinien także poinformować specjalistę o wszystkich stosowanych obecnie lub ostatnio lekach oraz tych, które planuje przyjmować.
5. Cytykolina – przeciwwskazania
Z przyjmowania cytykoliny muszą zrezygnować osoby, u których występuje uczulenie na tę substancję lub na którykolwiek z pozostałych składników preparatu. Ponadto preparatów z cytykoliną nie powinno stosować się równolegle z lekami zawierającymi meklofenoksat (centrofenoksynę).
Preparaty z cytykoliną zaleca się przyjmować jedynie dorosłym. Nie ma także wystarczającej ilości wiarygodnych informacji na temat bezpieczeństwa stosowania substancji u ciężarnych i w okresie laktacji. Dlatego nie zaleca się stosowania jej w przypadku ciąży i w czasie karmienia piersią.
6. Cytykolina – skutki uboczne
Cytykolina uważana jest za bezpieczną, jest dobrze tolerowana u większości pacjentów. Jednak u części osób przyjmujących substancję mogą pojawiać się działania niepożądane, takie jak:
- bezsenność,
- nudności, ból brzucha, biegunka,
- bóle głowy,
- kołatanie serca,
- niskie lub wysokie ciśnienie krwi,
- kłopoty z widzeniem.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.