Przejdź na WP

Czerniak - objawy, czynniki ryzyka, leczenie

Czerniak jest nowotworem złośliwym, który wywodzi się z melanocytów – komórek barwnikowych zawierających melaninę, odpowiedzialnych m.in. za brązowienie skóry pod wpływem słońca. Najczęściej, bo aż w 90% przypadków lokalizuje się na skórze, ale może też rozwijać się wszędzie tam, gdzie obecne są melanocyty, a więc na błonach śluzowych jamy ustnej, odbytnicy, pochwy, a nawet w gałce ocznej czy pod paznokciem. Ważne jest, by wiedzieć, że wcześnie rozpoznany czerniak może być całkowicie wyleczalny. Za dużą umieralność związaną z tym nowotworem odpowiada głównie zbyt późne zgłoszenie się do lekarza.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Czerniak - objawy

Czerniak rozwija się najczęściej na podłożu zmian barwnikowych skóry, rzadko na skórze niezmienionej. Może występować pod postacią płaskiego nacieku, guzka lub owrzodzenia, barwy brunatnej, sinowiśniowej lub czarnej (choć zdarzają się także czerniaki bez barwnika). Niepokój onkologiczny powinny u pacjentów budzić znamiona:

 • niesymetryczne o nieregularnym kształcie,
 • z nierównomiernym rozkładem barwnika, tzn. miejsca jaśniejsze i ciemniejsze w obrębie jednego znamienia,
 • o poszarpanych, nierównych brzegach,
 • o średnicy powyżej 6 mm,
 • powiększające się,
 • swędzące, samoistnie podkrwawiające, otoczone czerwoną obwódką.
Czerniak złośliwy - zdjęcia
Czerniak złośliwy - zdjęcia

Czerniaki złośliwe są niezwykle trudne w leczeniu, a dodatkowe niebezpieczeństwo wynika z faktu, że szybko...

zobacz galerię

Szczyt zachorowań przypada na wiek średni, ok. 4-5 dekady życia, choć ostatnio zauważalny jest wzrost ilości zachorowań wśród młodych kobiet. W Polsce rocznie rejestruje się ponad 1500 zachorowań na czerniaka i ponad 800 zgonów z jego powodu.

ROZWIĄŻ TEST

ROZWIĄŻ TEST

Czy jesteś narażony na rozwój czerniaka? Nasz test pomoże ci odpowiedzieć ci na to pytanie. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

W razie zauważenia u siebie znamienia, które spełnia powyższe kryteria, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Każde podejrzane znamię barwnikowe powinno być uważnie zbadane przez lekarza, np. za pomocą dermatoskopu. Podstawą postawienia rozpoznania jest jednak chirurgiczne usunięcie zmiany na skórze i przesłanie jej do badania histopatologicznego. Nie wolno lekceważyć zmian w wyglądzie znamion barwnikowych lub nagłego pojawienia się nowych znamion, gdyż czerniak, mimo swojego niewinnego wyglądu, jest bardzo agresywnym

Czerniak a geny
Czerniak a geny

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który objawia się najczęściej u osób w średnim wieku. Zlokalizowany...

zobacz galerię

nowotworem, dającym szybko przerzuty głównie do węzłów chłonnych, wątroby, płuc, mózgu i kości.

2. Czerniak - czynniki ryzyka i leczenie

Czerniak może dotknąć każdego człowieka, istnieją jednak czynniki ryzyka, znacznie zwiększające zagrożenie czerniakiem. Należą do nich:

 • jasna karnacja, jasne włosy, niebieskie oczy,
 • duża ilość znamion barwnikowych, zwanych potocznie „pieprzykami”,
 • występowanie czerniaka w rodzinie,
 • przebyte liczne oparzenia słoneczne, częste korzystanie z solarium,
 • nieużywanie kremów z filtrem przed opalaniem.

Profilaktyka czerniaka polega na unikaniu, przez osoby z grup ryzyka, nadmiernej ilości promieni słonecznych. Możliwość korzystania z solarium powinna być skonsultowana z dermatologiem. Podczas opalania powinny być aplikowane preparaty z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, nakładane co 2 godziny.

Leczenie czerniaka polega przede wszystkim na jego chirurgicznym usunięciu z marginesem zdrowej skóry. W razie potrzeby usuwa się też okoliczne węzły chłonne. W zmianach zaawansowanych lub przy obecności przerzutów stosuje się też chemioterapię i radioterapię. Rokowanie zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania nowotworu w momencie rozpoznania. W początkowym stadium zaawansowania choroby, pod warunkiem włączenia odpowiedniego leczenia, ponad połowa pacjentów przeżywa 15 lat od momentu rozpoznania choroby.


Następny artykuł: Czerniak złośliwy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy