Trwa ładowanie...

Często mylony objaw. Znak, że serce natychmiast potrzebuje pomocy

 Katarzyna Prus
07.06.2022 17:39
Ból pleców może być nawet objawem nowotworu
Ból pleców może być nawet objawem nowotworu (Getty Images)

Ból pleców nie musi oznaczać problemów z kręgosłupem, chociaż często jest tak kojarzony. Tymczasem może być objawem innych poważnych chorób, w tym zaawansowanego nowotworu. Jeśli pojawia się nagle i - zamiast minąć - zaczyna narastać, najlepiej od razu skontaktować się z lekarzem.

spis treści

1. Ból pleców - kiedy najczęściej występuje?

- Ból pleców może mieć wiele przyczyn i wiązać się z różnymi schorzeniami, przez co jest trudny w diagnostyce. Podstawą rozpoznania przyczyny bólu pleców jest wnikliwy wywiad chorobowy - mówi dr Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej.

Lekarz dodaje, że najczęściej taki ból jest objawem zaburzeń w zakresie układu kostno-stawowego i mięśniowego. - Może się pojawiać np. w przypadku metabolicznych zaburzeń kości, osteoporozy, chorób niezapalnych czy zapalnych, ale i chorób niedotyczących pierwotnie kośćca - zaznacza dr Fiałek.

Zobacz film: "Ból pleców może być objawem raka"
Ból pleców nie musi oznaczać problemów z kręgosłupem
Ból pleców nie musi oznaczać problemów z kręgosłupem (Getty Images)

Ekspert tłumaczy, że w przypadku osteoporozy może dochodzić do samoistnych niskoenergetycznych złamań kręgów. - Mogą być one spowodowane niewielkim urazem lub występować bez urazu, więc pacjent często nie zdaje sobie sprawy, że przyczyną bólu pleców jest przebycie kompresyjnego złamania kręgu, które jest rozpoznawane dopiero w trakcie diagnostyki obrazowej - zaznacza reumatolog.

- Z kolei przy chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, ból pleców może być związany z tworzącymi się wyroślami kostnymi, czyli osteofitami, ale i zwężeniem przestrzeni międzykręgowych - dodaje dr Fiałek.

2. Ból pleców a nowotwór

- Należy właściwie zdiagnozować mechanizm bólu, czy ma tło zapalne, czy niezapalne, ponieważ w każdym z tych przypadków inaczej wygląda terapia, rehabilitacja, a także rokowania. Inaczej będziemy leczyć pacjenta z dyskopatią, a inaczej z zesztywniejącym zapaleniem stawów kręgosłupa - wyjaśnia reumatolog.

Ale ból pleców może też świadczyć o chorobie nowotworowej. - Rak prostaty może dawać przerzuty np. do kręgów, co często objawia się bólami pleców. Taki stan oznacza, że choroba nowotworowa jest już zaawansowana - tłumaczy dr Fiałek.

3. Ból pleców przy chorobach serca i nerek

Ból pleców może być też objawem chorób układu krążenia i układu moczowego. - Możemy mieć np. do czynienia z kolką nerkową wywołaną kamicą nerkową czy moczowodową. Ból pleców, który jest w tym przypadku głównym objawem, będzie zlokalizowany w okolicy lędźwiowej - tłumaczy reumatolog.

- Z kolei w przypadku rozwarstwienia aorty piersiowej możemy czuć silny rozpierający ból promieniujący między łopatkami, który jest bezwględnym wskazaniem do interwencji medycznej - zaznacza dr Fiałek.

W przypadku choroby niedokrwiennej serca pojawia się ból za mostkiem, który niekiedy promieniuje aż do pleców.

4. Nie lekceważ bólu pleców

Plecy mogą boleć także przy chorobach w obrębie jamy brzusznej, np. zapaleniu trzustki czy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Wówczas ból brzucha promieniuje do pleców.

Dr Fiałek podkreśla, że bólu pleców nie powinno się lekceważyć, kiedy jest:

  • nagły,
  • niepokojący i niewytłumaczalny (nie wiąże się np. z urazem, który mógł go spowodować),
  • uniemożliwia funkcjonowanie,
  • nie mija, a wręcz się nasila,
  • towarzyszą mu inne objawy alarmowe, np. gorączka, zlewne poty, ból w klatce piersiowej, ból brzucha, zaburzenia czucia czy zwieraczy.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze