Trwa ładowanie...

Czopki glicerynowe na zaparcia – działanie i stosowanie

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 21.10.2022 13:50
Czopki glicerynowe na zaparcia to produkt o działaniu łagodnie przeczyszczającym.
Czopki glicerynowe na zaparcia to produkt o działaniu łagodnie przeczyszczającym. (Adobe Stock)

Czopki glicerynowe są lekami przeznaczonymi do doraźnego stosowania doodbytniczego. To preparaty o działaniu łagodnie przeczyszczającym i ułatwiającym wypróżnianie w przypadku zaparć. Zawierają glicerynę, która podrażnia dolny odcinek jelita grubego, nawilżając go i natłuszczając. Kiedy i jak je stosować?

spis treści

1. Co to są czopki glicerynowe?

Czopki glicerynowe to preparat wykazujący działanie lekko przeczyszczające. Stosuje się je doodbytniczo, głównie przy problemach z wypróżnieniem i w przypadku zaparć.

Zaparcia to zbyt rzadkie wypróżnienia. Mówi się o nich, gdy:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
  • defekacja wymaga wysiłku,
  • podczas oddawania stolca pojawia się ból,
  • stolce są twarde,
  • oddawaniu stolca towarzyszy uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • wypróżnienie odnotowuje się 2 razy w tygodniu lub rzadziej.

Co ważne, o zaparciach mówi się, gdy problemy z wypróżnianiem nie są sporadyczne, a towarzyszą przez dłuższy czas (wówczas często wywołują także ból i wzdęcia).

2. Działanie i stosowanie czopków glicerynowych

Czopki glicerynowe zawierają glicerynę, zadaniem której jest podrażnienie dolnego odcinka jelita grubego i odbytu. Dzięki temu w krótkim czasie pojawia się parcie na stolec i wypróżnienie. To możliwe, ponieważ glicerol wpływa na zwiększenie ruchów robaczkowych w jelicie i przemieszczania się masy kałowej.

Dzieje się tak, ponieważ czopek dodatkowo nawilża i natłuszcza końcowy odcinek jelita. Czopki glicerynowe zaleca się osobom, które mają problem z wypróżnianiem. Najważniejsze jest, by odpowiednio wybrać dawkę produktu, ponieważ w aptekach dostępne są zarówno czopki dla dorosłych, jak i dzieci, w tym niemowląt.

Produkty występują w różnych dawkach. Czopki glicerynowe dla niemowląt i dzieci do 6. roku życia są 1-gramowe. Czopki glicerynowe dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia to produkty 2 g lub 2,5 g.

Dzieci w wieku od 1. do 3. lat mogą przyjmować ½ czopka na noc (ten musi być przekrojony wzdłuż). U dzieci starszych i dorosłych można zastosować od 1 do 2 czopków na noc.

Trzeba przy tym pamiętać, że czopki glicerynowe są środkiem doraźnym. Nie służą do walki z chronicznymi zaparciami. Można je stosować sporadycznie.

3. Jak aplikować czopki glicerynowe?

Czopki mają nieprzypadkowy kształt (zaokrąglony i zaostrzony z jednej strony), by umożliwić bezproblemową aplikację. Co robić, by ta przebiegła bez dyskomfortu? Należy:

  • umyć ręce ciepłą wodą z mydłem,
  • przed zastosowaniem delikatnie wyjąć czopek z opakowania (folii lub plastiku). Gdy jest zbyt miękki, należy włożyć go na chwilę pod strumień zimnej wody. Gdy czopek glicerynowy jest przechowywany w lodówce lub innym chłodnym miejscu, przed zaaplikowaniem dobrze go lekko ogrzać w dłoniach,
  • położyć się na boku z nogami ugiętymi i podciągniętymi do klatki piersiowej, rozluźnić mięśnie (w przeciwnym razie włożenie czopka będzie utrudnione). Aplikację leku można usprawnić przez nałożenie żelu nawilżającego na końcówkę czopka lub przez zanurzenie go w wodzie,
  • czopek powoli i ostrożnie umieścić w delikatnie rozchylonym palcami odbycie (zaokrągloną stroną),
  • pozostać w tej pozycji kilka minut, do momentu rozpuszczenia się czopka od wpływem ciepła.

Jak szybko działają czopki glicerynowe? Zwykle efekty obserwuje się już po kilkunastu minutach. Wypróżnienie powinno nastąpić maksymalnie w ciągu godziny po podaniu czopka (standardowo efekt przeczyszczający następuje po 15-60 minutach od zastosowania).

4. Wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniem do stosowania czopków glicerynowych, jak już wspomniano, są problemy z wypróżnieniem i w zaparcia. A przeciwwskazania? Tych jest nieco więcej.

Czopków z gliceryną nie należy stosować w przypadku:

Choć ciąża i karmienie piersią nie stanowi przeciwwskazania do stosowania czopków glicerynowych, przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

5. Środki ostrożności

Czopków nie wolno nadużywać. Zbyt częste ich stosowanie może powodować podrażnienie błony śluzowej jelita grubego i odbytnicy, a i zaburzyć naturalny rytm wypróżnień. Gliceryna podana doodbytniczo nie likwiduje źródła problemu, jakim są zaparcia.

Gdy problem z wypróżnianiem jest dokuczliwy i długotrwały, należy porozmawiać z lekarzem. Zdarza się, że to jeden z objawów poważniejszego schorzenia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze