Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Czy karmienie piersią powoduje depresję?

Avatar placeholder
Natalia Świtalska 05.07.2020 10:58
Czy karmienie piersią powoduje depresję?
Czy karmienie piersią powoduje depresję? (Shutterstock)

Depresja poporodowa może być skutkiem wielu czynników, a szczególnie środowiskowych i psychologicznych. Mogą to być: młody wiek matki, kryzysy małżeńskie, utrata bliskiej osoby lub inne stresujące wydarzenia. Dodatkowo, na rozwój depresji może mieć wpływ czynnik biologiczny, jak np. przeziębienie. Ostatnie badania naukowe wskazują na kolejną potencjalną przyczynę depresji poporodowej. Naukowcy sugerują, że problem ten może być powodowany trudnościami związanymi z karmieniem piersią.

1. Problemy z karmieniem a depresja poporodowa

Badania przeprowadzone przez naukowców z Południowej Karoliny wykazały, że prawie 8% kobiet karmiących piersią biorących udział w badaniach zachorowało na depresję po około dwóch miesiącach od porodu. Ryzyko było większe u matek, którym karmienie piersią sprawiało ból lub u tych, które ogólnie nie lubiły tej czynności.

Nie jest pewne, czy problemy z karmieniem w 100% mają związek z rozwojem depresji poporodowej. Wynika to z niedokładności badań. Naukowcy nie posiadali bowiem informacji na temat przypadków depresji wśród kobiet w trakcie ciąży. Możliwe więc, że depresja kobiet, które źle znosiły ciążę, po prostu pogłębiła się w wyniku trudności z karmieniem. Z drugiej strony jest prawdopodobne, że czynniki hormonalne odpowiedzialne za rozwój depresji poporodowej to również przyczyna problemów z karmieniem piersią. Nieważne, jaki związek istnieje między depresją a karmieniem – trudności w tej dziedzinie mogą sygnalizować niebezpieczeństwo rozwoju depresji poporodowej u niektórych kobiet.

Istotne jest, aby każda kobieta porozmawiała z lekarzem na temat doświadczanych problemów z karmieniem piersią. Nie ma potrzeby doszukiwania się problemów emocjonalnych u każdej świeżo upieczonej mamy. To mogłoby doprowadzić do błędnych wyników i leczenia mam, które tego wcale nie potrzebują. Skupienie się na kobietach, u których występują symptomy mogące sygnalizować depresję, jak np. problemy z karmieniem, mogłoby natomiast efektywnie przeciwdziałać postępowi choroby.

2. Jak naukowcy doszli do takich wniosków?

Zobacz film: "Prawidłowe odciąganie pokarmu"

Wnioski wyciągnięte przez naukowców oparte są na analizie danych dotyczących 1,5 tys. amerykańskich kobiet, które wzięły udział w badaniach dotyczących karmienia piersią noworodków. Kobiety wypełniły ankiety dotyczące ich doświadczenia związanego z karmieniem piersią w przeciągu ostatnich kilku tygodni. Następnie, kobiety te przebadał psycholog w celu sprawdzenia, czy nie rozwinęła się u nich depresja poporodowa. Okazało się, że kobiety, u których wykryto depresję, częściej napotykały problemy związane z początkowym okresem karmienia.

Gdy badacze wzięli pod uwagę inne czynniki, takie jak wiek kobiet, wykształcenie i pochodzenie, okazało się, że bóle podczas karmienia były najczęstsze u kobiet z depresją poporodową (o 32%). Podobnie u kobiet, które nie lubiły całego procesu karmienia, prawdopodobieństwo rozwoju depresji zwiększyło się o 42%.

Wyniki badań nie mówią oczywiście, że kobiety, które mają trudności z karmieniem piersią, są skazane na depresję poporodową. Naukowcy podkreślają jedynie, że często te dwa problemy występują jednocześnie. Gdy tylko doświadczysz tego typu komplikacji, skontaktuj się z lekarzem lub położną. Oni doradzą ci i pomogą, a także powiedzą, czy rzeczywiście jest się czym martwić.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze