Czy lunatyk może być niebezpieczny?
Lunatyzm, czyli zjawisko chodzenia w czasie snu, jest charakterystyczny przede wszystkim dla dzieci. Ich układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego nie powinno dziwić, kiedy nasza pociecha wyrusza na nocne wędrówki. Poważniejszy problem zaczyna się w chwili, gdy lunatykują ludzie dorośli. Szacuje się, że przypadłość ta dotyka ok. 2,5 proc. populacji. W wielu z nas widok pogrążonej we śnie osoby, która jak gdyby nigdy nic przemierza pokój, wzbudza strach. W związku z tym pojawia się pytanie: czy somnambulicy mogą stanowić zagrożenie dla otoczenia?
1. Niebezpieczeństwo pogrążone we śnie?
Świadomość lunatyka pozostaje w ciągłym uśpieniu. Ma on otwarte oczy, może wykonywać różne czynności takie jak: jedzenie, ubieranie się, a nawet jazda samochodem. Jednak po przebudzeniu nie jest w stanie niczego sobie przypomnieć. Zdradzają go spowolnione ruchy i zazwyczaj brak reakcji na otoczenie. Lunatycy nie mają żadnej kontroli nad swoim zachowaniem, dlatego często wzbudzają strach. W historii światowej kryminalistyki istnieje blisko 70 udowodnionych morderstw, których sprawcy byli pogrążeni we śnie i nie zdawali sobie sprawy z tego, co robią. Nie oznacza to jednak, że nocnych wędrowców powinniśmy kojarzyć z pozbawionymi świadomości zbrodniarzami.
Zazwyczaj lunatykowanie ogranicza się do siadania na łóżku i mówienia przez sen bądź krótkiej przechadzki po domu. Kiedy jesteśmy świadkami takiej sytuacji, pamiętajmy, że nie powinniśmy nagle wybudzać uśpionego. Nie należy podnosić głosu ani tym bardziej używać wobec niego siły. Jeśli to możliwe, najlepiej spokojnie odprowadzić go do łóżka.
2. Mieszkanie lunatyka
Somnambulicy największe zagrożenie stanowią tak naprawdę dla samych siebie. Odnotowano przypadek, w którym pogrążony we śnie młody mężczyzna wypadł przez okno i niezrażony doznanymi złamaniami najzwyczajniej w świecie spał dalej. Aby uniknąć tak drastycznych konsekwencji sennych zaburzeń, warto pomyśleć o właściwym zabezpieczeniu mieszkania.
Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie blokad, które uniemożliwią zbyt szerokie otwarcie okna. Istnieją specjalne zamki wydające głośny dźwięk w czasie otwierania drzwi. Lepiej jednak nie zamykać pokoju lunatyka na klucz. Usuńmy z pola widzenia wszelkie niebezpieczne przedmioty, ostre narzędzia i leki, a także sprzęty, o które można się potknąć. Pamiętajmy także, że lunatyk nie może spać na piętrowym łóżku.
Jak dotąd nie wynaleziono jeszcze skutecznego sposobu leczenia somnambulizmu. Istnieją jednak pewne metody, które mogą pomóc go ograniczyć. Okazuje się, że w niektórych przypadkach pomocne jest pozostawienie zapalonej lampki przy łóżku, a także ograniczenie do minimum wysiłku fizycznego przed snem. Warto także zrezygnować ze zbyt obfitej kolacji.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.