Trwa ładowanie...

Czy nikotyna może pomóc w leczeniu schizofrenii?

Lek. Mateusz Nawrocki
27.01.2017 13:47
Czy nikotyna może pomóc w leczeniu schizofrenii?
Czy nikotyna może pomóc w leczeniu schizofrenii?

Chociaż nikotyna kojarzy się głownie z papierosami i ich negatywnym wpływem na organizm, to według najnowszych badań, może ona być użytecznym środkiem w leczeniu… schizofrenii! Oczywiście nadal nie można zapominać o negatywnym wpływie papierosów na organizm – na szczęście w Polsce notuje się tendencję spadkową jeśli chodzi o ilość palaczy.

To dobrze bowiem, są one odpowiedzialne za rozwój wielu szkodliwych chorób, włączając w to choroby sercowo-naczyniowe, zawały serca i udary mózgu, a także zwiększone ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. Jak zatem nikotyna może działać w leczeniu schizofrenii?

Schizofrenia to zaburzenie, którego ryzyko wystąpienia w ciągu całego życia szacuje się na około 1 procent. Z patofizjologicznego punktu widzenia w schizofrenii występują pewne zaburzenia na tle neurologicznym – konkretnie chodzi o zmniejszoną aktywność kory przedczołowej w mózgu. Jest to region, który jest odpowiedzialny za kwestie związane z osądem, podejmowaniem decyzji czy też zdolnością do rozwiązywania problemów.

Naukowcy z Instytutu Pasteur we Francji postanowili zbadać, jaki jest związek między mutacją w specyficznym genie – CHRNA5, a występowaniem schizofrenii. Uczeni określili także, że mutacja w obrębie tego genu może mieć związek z paleniem papierosów - wytłumaczyłoby fakt, dlaczego blisko 90 procent chorych na schizofrenię pali papierosy. Dla porównaniu osoby z chorobą dwubiegunową w większości także są nałogowymi palaczami.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Czy nikotyna może korzystnie wpływać na terapię schizofrenii?
Czy nikotyna może korzystnie wpływać na terapię schizofrenii?

Aby odpowiedzieć na te wszystkie pytania, naukowcy postanowili przeprowadzić odpowiednie analizy z udziałem gryzoni, a u których występowała mutacja wspomnianego genu oraz objawy typowe dla schizofrenii z uwagi na zmniejszoną aktywność kory przedczołowej (co stwierdzono na podstawie technik obrazowania mózgu).

Aby określić związek choroby z paleniem papierosów, badacze postanowili podawać zwierzęciu nikotynę, która działając na specyficzne receptory odwróciła występowanie objawów typowych dla schizofrenii. To wiele wyjaśnia i rzuca światło na problem palenia papierosów wśród osób zmagających się z schizofrenią.

To oczywiste, że naukowcy nie namawiają do palenia papierosów – jednak jak widać przeprowadzone badania mogą w jasny sposób zaprocentować w wprowadzeniu nowych metod terapeutycznych.

Fakty o zdrowiu - Olej z ryb może zapobiegać schizofrenii?
Fakty o zdrowiu - Olej z ryb może zapobiegać schizofrenii?

Wyniki badań klinicznych na 81 pacjentach potwierdzają, że olej z ryb może spowalniać początki choroby

zobacz galerię

To wielka szansa zarówno dla pacjentów, ale także wielkie wyzwanie dla lekarzy i farmaceutów – konieczne jest bowiem opracowanie nowych środków i metod, które zwiększą efektywność leczenia schizofrenii. Przedstawione badania, powinne za jakiś zaowocować nowymi metodami terapeutycznymi. Chociaż przed naukowcami jeszcze daleka droga, to warto wspomnieć o dużym znaczeniu i konieczności przeprowadzania tego typu analiz.

Schorzenia występujące na tle psychicznym i psychiatrycznym stanowią poważny problem w dzisiejszej praktyce lekarskiej. Każde odkrycie i badanie przybliża nas do stawiania lepszych diagnoz i stosowania konkretnego leczenia wśród pacjentów. Miejmy nadzieję, że przedstawione badania w niedalekim czasie znajdą zastosowanie w codziennej praktyce.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze