Trwa ładowanie...

Czy nikotyna może pomóc w leczeniu schizofrenii?

Chociaż nikotyna kojarzy się głownie z papierosami i ich negatywnym wpływem na organizm, to według najnowszych badań, może ona być użytecznym środkiem w leczeniu… schizofrenii! Oczywiście nadal nie można zapominać o negatywnym wpływie papierosów na organizm – na szczęście w Polsce notuje się tendencję spadkową jeśli chodzi o ilość palaczy.

To dobrze bowiem, są one odpowiedzialne za rozwój wielu szkodliwych chorób, włączając w to choroby sercowo-naczyniowe, zawały serca i udary mózgu, a także zwiększone ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. Jak zatem nikotyna może działać w leczeniu schizofrenii?

Schizofrenia to zaburzenie, którego ryzyko wystąpienia w ciągu całego życia szacuje się na około 1 procent. Z patofizjologicznego punktu widzenia w schizofrenii występują pewne zaburzenia na tle neurologicznym – konkretnie chodzi o zmniejszoną aktywność kory przedczołowej w mózgu. Jest to region, który jest odpowiedzialny za kwestie związane z osądem, podejmowaniem decyzji czy też zdolnością do rozwiązywania problemów.

Naukowcy z Instytutu Pasteur we Francji postanowili zbadać, jaki jest związek między mutacją w specyficznym genie – CHRNA5, a występowaniem schizofrenii. Uczeni określili także, że mutacja w obrębie tego genu może mieć związek z paleniem papierosów - wytłumaczyłoby fakt, dlaczego blisko 90 procent chorych na schizofrenię pali papierosy. Dla porównaniu osoby z chorobą dwubiegunową w większości także są nałogowymi palaczami.

Czy nikotyna może korzystnie wpływać na terapię schizofrenii?
Czy nikotyna może korzystnie wpływać na terapię schizofrenii?

Aby odpowiedzieć na te wszystkie pytania, naukowcy postanowili przeprowadzić odpowiednie analizy z udziałem gryzoni, a u których występowała mutacja wspomnianego genu oraz objawy typowe dla schizofrenii z uwagi na zmniejszoną aktywność kory przedczołowej (co stwierdzono na podstawie technik obrazowania mózgu).

Aby określić związek choroby z paleniem papierosów, badacze postanowili podawać zwierzęciu nikotynę, która działając na specyficzne receptory odwróciła występowanie objawów typowych dla schizofrenii. To wiele wyjaśnia i rzuca światło na problem palenia papierosów wśród osób zmagających się z schizofrenią.

To oczywiste, że naukowcy nie namawiają do palenia papierosów – jednak jak widać przeprowadzone badania mogą w jasny sposób zaprocentować w wprowadzeniu nowych metod terapeutycznych.

Fakty o zdrowiu - Olej z ryb może zapobiegać schizofrenii?
Fakty o zdrowiu - Olej z ryb może zapobiegać schizofrenii?

Wyniki badań klinicznych na 81 pacjentach potwierdzają, że olej z ryb może spowalniać początki choroby...

zobacz galerię

To wielka szansa zarówno dla pacjentów, ale także wielkie wyzwanie dla lekarzy i farmaceutów – konieczne jest bowiem opracowanie nowych środków i metod, które zwiększą efektywność leczenia schizofrenii. Przedstawione badania, powinne za jakiś zaowocować nowymi metodami terapeutycznymi. Chociaż przed naukowcami jeszcze daleka droga, to warto wspomnieć o dużym znaczeniu i konieczności przeprowadzania tego typu analiz.

Schorzenia występujące na tle psychicznym i psychiatrycznym stanowią poważny problem w dzisiejszej praktyce lekarskiej. Każde odkrycie i badanie przybliża nas do stawiania lepszych diagnoz i stosowania konkretnego leczenia wśród pacjentów. Miejmy nadzieję, że przedstawione badania w niedalekim czasie znajdą zastosowanie w codziennej praktyce.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.