Trwa ładowanie...

Pracodawca wie, na co chorujesz? Oto co kryje się za kodami na L4

Co widzi pracodawca, gdy przesyłasz L4?
Co widzi pracodawca, gdy przesyłasz L4? (Getty Images)

Gdy pracownik zostaje niezdolny do pracy z powodu choroby, otrzymuje e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienie lekarskie, które usprawiedliwia jego nieobecność i upoważnia do otrzymania świadczeń chorobowych. Czy pracodawca widzi, jaki jest powód zwolnienia?

spis treści

1. Co widzi pracodawca?

Zwolnienia lekarskie posiadają kody określające rodzaj niezdolności do pracy, które są widoczne dla pracodawców. Na podstawie tych kodów ustalana jest wysokość zasiłku chorobowego. W związku z ustawą z 1999 r. dotyczącą świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, wyróżniamy kody A, B, C, D, E.

Zgodnie z Ustawą z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wyróżnia się:

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
  • Kod A - niezdolność do pracy powstała po przerwie nie przekraczającej 60 dni - spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą.

Kod B - niezdolność do pracy przypadająca w okresie ciąży. W takim przypadku pracownicy przysługuje 100 proc. wynagrodzenia.

  • Kod C - niezdolność do pracy spowodowana nadużyciem alkoholu.
  • Kod D - niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą.
  • Kod E - niezdolność do pracy spowodowana chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobą, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Na pisemny wniosek ubezpieczonego na zaświadczeniu lekarskim nie umieszcza się kodu literowego B i D. W pozostałych przypadkach decyduje lekarz.

Poza wymienionymi wcześniej kodami, na zwolnieniu lekarskim umieszczony jest również numer statystyczny choroby. Ten kod odpowiada określonej dolegliwości zdiagnozowanej u pacjenta, a jest on oparty na Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (International Classification of Diseases).

ZUS informuje jednak, że tego kodu pracodawca nie może zobaczyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze