Trwa ładowanie...

Torbiel jajnika - przyczyny powstania, objawy towarzyszące, diagnostyka, leczenie

Torbiel jajnika – zdjęcia
Torbiel jajnika – zdjęcia

Torbiele mogą przyjąć charakter złośliwy – wtedy mówi się o raku jajnika.

zobacz galerię

Zobacz film: "Jak objawia się torbiel jajnika?"

Torbiel jajnika to wypustka tworząca się na jajniku. Może być wypełniona płynem surowiczym lub krwią. Jeżeli torbiel jest niewielkia i występuje pojedynczo, to objawy torbieli jajnika mogą nie wystąpić. Czasami nie potrzeba nawet leczenia, a torbiel znika samoistnie. Jednak gdy torbiel jest już w zaawansowanym stadium, wówczas torbiel jajnika daje objawy i jest naprawdę uciążliwa. Torbiel może wówczas spowodować np. ból jajnika.

spis treści

1. Przyczyny powstawania torbiela jajnika

Torbiel jajnika to zmiana pojawiająca się na jajniku. W torbieli może znajdować się płyn surowiczy lub krew. Torbiel na jajniku powstaje z komórki jajowej. Dzieje się tak, gdy pęcherzyk Graffa nie pęknie. Torbiel jajnika może pojawić się pod wpływem zaburzeń hormonalnych, spowodowanych nieregularną miesiączką lub policystycznymi jajnikami.

Kolejny powód powstania torbieli to endometrioza. Objawy torbieli jajnika to najczęściej ból jajnika. Elementy śluzówki macicy przenikają do jajników i tam tworzą torbiel. Stan zapalny powoduje, że torbiel na jajniku wypełnia się ropą. To są przyczyny bólu jajników.

2. Objawy towarzyszące torbielom jajnika

Objawy torbieli jajnika nie są jednoznaczne. Co ważne często torbiele jajników nie dają żadnych objawów, a są wykrywane przypadkiem w czasie badania USG. Inne objawy torbieli jajnika to:

Większość kobiet o obecności torbieli jajnika dowiaduje się przypadkiem w czasie badania USG u ginekologa
Większość kobiet o obecności torbieli jajnika dowiaduje się przypadkiem w czasie badania USG u ginekologa (Shutterstock)
  • krwawienie niezwiązane z miesiączką;

  • problemy z miesiączką, zaburzenia krwawienia;

  • ból jajnika prawego lub ból jajnika prawego, w zależności od tego, po której stronie znajduje się jajnik z torbielami;

  • ból odczuwany w trakcie stosunku;

  • pogarszające się samopoczucie, ból głowy, nerwowość, omdlenia, nudności, wymioty.

Objawy torbieli jajników, które są widoczne na USG, a które mogą sugerować gorsze rokowania dla pacjentki to grubsze niż normalnie ściany torbieli lub ich nieregularna budowa, obecność zmian litych w torbieli, wiele komór w cyście lub duża ilość naczyń krwionośnych w torbieli.

3. Diagnostyka torbieli jajnika

Objawy wywołane przez torbiel jajnika nie zawsze występują wszystkie razem. Czasami objawy torbieli jajnika wystąpią wszystkie, a czasami jeden lub dwa. W każdym razie po wystąpieniu objawów torbieli jajnika warto wybrać się do ginekologa. Lekarz zleci wykonanie odpowiednich badań, np. badanie USG przezpochwowe, badanie poziomu hormonów we krwi oraz biopsję torbieli. Wówczas będzie można określić, czy torbiel na jajniku nie jest nowotworem złośliwym.

ZOBACZ TAKŻE:

Badanie USG przezpochwowe umożliwia obejrzenie jajnika i okolic. Wykonuje się je wprowadzając do pochwy końcówkę ultrasonografu. Rurka smarowana jest środkiem nawilżającym w celu zmniejszenia tarcia.

Kobiety po 35. roku życia mają obowiązek robić badania kontrolne co jakiś czas. To samo dotyczy kobiet przyjmujących środki hormonalne.

4. Leczenie torbiela na jajniku

Jeżeli torbiel jajnika ma spore rozmiary, może pęknąć. Wówczas torbiel jajnika daje objawy, którymi są silne bóle jajników. Torbiel może też wywołać problemy z zajściem w ciążę, a zrosty po zabiegu usunięcia torbieli mogą powodować ciążę pozamaciczną. Do leczenia torbieli jajnika wykorzystuje się kurację hormonalną, terapię antybiotykami oraz kurację laparoskopową.

Następny artykuł: Objawy, które mogą świadczyć o torbielach jajników

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.