Trwa ładowanie...

Czy w ciąży można brać leki na depresję i środki przeciwbólowe?

Czy w ciąży można brać leki na depresję i środki przeciwbólowe?
Czy w ciąży można brać leki na depresję i środki przeciwbólowe? (Shutterstock)

Kobiety w ciąży są narażone na różne dolegliwości, np. ból zęba, głowy. Niestety, przyszłym mamom odradza się przyjmowanie leków w ciąży. Środki farmaceutyczne mogą stanowić zagrożenie dla rozwoju dziecka. Problem pojawia się u kobiet w ciąży, które chorują na depresję. Antydepresanty mogą spowodować przedwczesny poród, zwiększają też ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Niemniej jednak, nieleczona depresja stanowi równie poważne zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka.

1. Czy w ciąży można brać leki na depresję?

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w ciąży
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w ciąży [3 zdjęcia]

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. W społeczeństwie panuje powszechna opinia, że kobieta spodziewająca

zobacz galerię

Depresja w ciążyto poważna choroba, która wymaga kontroli lekarskiej. Nieleczona może odbić się negatywnie na zdrowiu zarówno matki, jak i dziecka. Antydepresanty w ciąży stanowią, podobnie jak inne leki, potencjalne zagrożenie. Dlatego też kobieta ciężarna powinna zasięgnąć rady lekarza, który poinformuje ją o korzyściach i skutkach ubocznych przyjmowania leków antydepresyjnych w ciąży.

Leczenie depresji w ciąży za pomocą farmaceutyków, stosowane zwłaszcza w pierwszym trymestrze, może nieznacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia wad serca u dziecka. Niektóre badania wykazują, że leki na depresję zażywane przez kobiety w ciąży wywołują przedwczesny poród i odpowiadają za niską wagę noworodków. Powyższe badania nie są jeszcze potwierdzone. U niektórych kobiet ciężarnych chorujących na depresję i zażywających leki antydepresyjne może dojść do wzrostu ciśnienia zwłaszcza w drugiej połowie ciąży.

2. Czy w ciąży można brać środki przeciwbólowe?

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Przed zażyciem leków przeciwbólowych w ciąży należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektóre z nich mogą mieć szkodliwy wpływ na płód. Wśród leków, które należy wykluczyć znajdą się między innymi: ibuprofen, naproxen oraz aspiryna. Ta ostatnia może zostać zażyta na wyraźne wskazanie lekarza. Aspiryna jest niebezpieczna w ciąży, gdyż duże jej dawki przyjmowane regularnie w początkowej fazie ciąży zwiększają ryzyko poronienia lub odklejenia się łożyska. Aspiryna w ciąży wpływa też negatywnie na rozwój dziecka. Stosowanie aspiryny w późniejszych miesiącach ciąży opóźnia poród i zwiększa ryzyko wystąpienia kłopotów z sercem i płucami u dziecka. Czasami to lekarz zaleca przyjmowanie aspiryny razem z heparyną, zdarza się to w sytuacji, gdy ciężarna ma skłonności do tworzenia się zakrzepów krwi, które w konsekwencji mogą doprowadzić do poronienia. Aspiryna jest też wskazana, gdy istnieje ryzyko pojawienia się stanu przedrzucawkowego. Stan przedrzucawkowy występuje częściej u kobiet, które mają wysokie ciśnienie, zaawansowaną cukrzycę, cierpią na choroby nerek lub w poprzedniej ciąży wystąpił już u nich stan przedrzucawkowy.

Bezpieczniejszym lekiem na ból głowy lub gorączkę u ciężarnej jest paracetamol. W każdym wypadku należy jednak skontaktować się z lekarzem. Najnowsze badania wykazują, że synowie kobiet przyjmujących w ciąży leki uważane za potencjalnie bezpieczne, częściej rodzą się z objawami wnętrostwa i cierpią na bezpłodność. Wynika to z faktu, że większość leków przeciwbólowych negatywnie wpływa na rozwój płciowy chłopców. Drugi trymestr ciąży to okres szczególnej uwagi, w którym kobiety nie powinny zażywać leków.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze