Czy w ciąży można podróżować w egzotyczne miejsca, latać samolotem, przechodzić przez skaner na lotnisku?
Podróżowanie w ciąży z pewnością dostarcza wielu emocji. Przyszła mama musi dbać o bezpieczeństwo swoje i dziecka. Nie zawsze jednak dalekie wyjazdy są dobrym pomysłem. Jeżeli kobieta chce skorzystać z samolotu, a jej stan świadczy o zaawansowanej ciąży, linie lotnicze mogą nie wyrazić zgody na przelot. Podróżowanie w ciąży w egzotyczne miejsca lub przemieszczanie się samolotem mogą być po prostu kłopotliwe. Kobietom w ciąży dokuczają różne dolegliwości, które mogłyby uprzykrzyć podróż. Dlatego też paniom spodziewającym się dziecka dalekie wyjazdy są odradzane.
1. Czy w ciąży można podróżować w egzotyczne miejsca?
Wiele ciężarnych lubi dalekie podróże, jednak w tym stanie wyjazd może nie być najlepszym pomysłem. Podróże do egzotycznych krajów wiążą się zwykle z koniecznością szczepieniasię przeciwko występującym tam chorobom, a kobiety w ciąży zasadniczo nie powinny się szczepić, aby nie zaszkodzić płodowi.
Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest odłożenie podróży na późniejszy czas.
2. Czy w ciąży można latać samolotem?
Badania wykazują, że latanie samolotem w ciąży jest najbezpieczniejsze w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo. Jeśli jednak kobieta ma cukrzycę, wysokie ciśnienie, występuje u niej plamienie lub poprzedni poród był przedwczesny, przed planowanym lotem należy skonsultować się z lekarzem. Drugi trymestr ciąży, czyli okres pomiędzy 13. a 26. tygodniem ciąży, to często najłatwiejszy czas na podróż dla ciężarnej. W tym czasie kobiety zwykle nie cierpią z powodu porannych mdłości i mają więcej energii. Jeśli ciąża nie jest mnoga, a kobieta czuje się dobrze, można latać samolotem nawet do 36. tygodnia ciąży, oczywiście w porozumieniu z lekarzem.
Kobieta w ciąży może zostać zapytana na lotnisku o termin porodu. Jeśli ciąża jest zaawansowana, linie lotnicze mogą odmówić ciężarnej przelotu. Wówczas przydaje się pisemne potwierdzenie od lekarza, że poród w ciągu najbliższych 72 godzin jest mało prawdopodobny. W czasie ciąży nie należy podróżować samolotami, które nie mają kabin ciśnieniowych. Na czas lotu warto założyć specjalne pończochy uciskowe lub skarpety, aby zapobiegać zakrzepicy i żylakom. Warto wiedzieć, że częste latanie samolotem może zwiększyć ryzyko poronienia.
Ciężarne, które są pilotami, stewardessami lub po prostu bardzo często latają samolotem, mogą być narażone na zbyt dużą styczność z promieniowaniem ziemskim. Siła promieniowania podczas lotu jest 100 większa niż na ziemi, co wiąże się z większym ryzykiem raka u dziecka kobiety, która często lata samolotem.
3. Czy w ciąży można przechodzić przez skaner na lotnisku?
Wykrywacze metalu na lotnisku używają pola elektromagnetycznego o niskiej częstotliwości. Wiele kobiet obawia się, że przejście przez skaner zaszkodzi płodowi, jednak te urządzenia są bezpieczne dla wszystkich. Nieprawdą jest także informacja, że skanery robią zdjęcia rentgenowskie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.