Trwa ładowanie...

Czy w ciąży można podróżować w egzotyczne miejsca, latać samolotem, przechodzić przez skaner na lotnisku?

Podróżowanie w ciąży z pewnością dostarcza wielu emocji. Przyszła mama musi dbać o bezpieczeństwo swoje i dziecka. Nie zawsze jednak dalekie wyjazdy są dobrym pomysłem. Jeżeli kobieta chce skorzystać z samolotu, a jej stan świadczy o zaawansowanej ciąży, linie lotnicze mogą nie wyrazić zgody na przelot. Podróżowanie w ciąży w egzotyczne miejsca lub przemieszczanie się samolotem mogą być po prostu kłopotliwe. Kobietom w ciąży dokuczają różne dolegliwości, które mogłyby uprzykrzyć podróż. Dlatego też paniom spodziewającym się dziecka dalekie wyjazdy są odradzane.

spis treści

1. Czy w ciąży można podróżować w egzotyczne miejsca?

Wiele ciężarnych lubi dalekie podróże, jednak w tym stanie wyjazd może nie być najlepszym pomysłem. Podróże do egzotycznych krajów wiążą się zwykle z koniecznością szczepieniasię przeciwko występującym tam chorobom, a kobiety w ciąży zasadniczo nie powinny się szczepić, aby nie zaszkodzić płodowi.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest odłożenie podróży na późniejszy czas.

2. Czy w ciąży można latać samolotem?

Podróż samolotem w czasie ciąży
Podróż samolotem w czasie ciąży

Podróże w czasie ciąży nie wpływają negatywnie na stan zdrowia matki i dziecka. Warto wiedzieć, jakie

zobacz galerię

Badania wykazują, że latanie samolotem w ciąży jest najbezpieczniejsze w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo. Jeśli jednak kobieta ma cukrzycę, wysokie ciśnienie, występuje u niej plamienie lub poprzedni poród był przedwczesny, przed planowanym lotem należy skonsultować się z lekarzem.

 Drugi trymestr ciąży, czyli okres pomiędzy 13. a 26. tygodniem ciąży, to często najłatwiejszy czas na podróż dla ciężarnej. W tym czasie kobiety zwykle nie cierpią z powodu porannych mdłości i mają więcej energii. Jeśli ciąża nie jest mnoga, a kobieta czuje się dobrze, można latać samolotem nawet do 36. tygodnia ciąży, oczywiście w porozumieniu z lekarzem.

Kobieta w ciąży może zostać zapytana na lotnisku o termin porodu. Jeśli ciąża jest zaawansowana, linie lotnicze mogą odmówić ciężarnej przelotu. Wówczas przydaje się pisemne potwierdzenie od lekarza, że poród w ciągu najbliższych 72 godzin jest mało prawdopodobny.

 W czasie ciąży nie należy podróżować samolotami, które nie mają kabin ciśnieniowych. Na czas lotu warto założyć specjalne pończochy uciskowe lub skarpety, aby zapobiegać zakrzepicy i żylakom.

 Warto wiedzieć, że częste latanie samolotem może zwiększyć ryzyko poronienia.

Ciężarne, które są pilotami, stewardessami lub po prostu bardzo często latają samolotem, mogą być narażone na zbyt dużą styczność z promieniowaniem ziemskim. Siła promieniowania podczas lotu jest 100 większa niż na ziemi, co wiąże się z większym ryzykiem raka u dziecka kobiety, która często lata samolotem.

3. Czy w ciąży można przechodzić przez skaner na lotnisku?

Wykrywacze metalu na lotnisku używają pola elektromagnetycznego o niskiej częstotliwości. Wiele kobiet obawia się, że przejście przez skaner zaszkodzi płodowi, jednak te urządzenia są bezpieczne dla wszystkich. Nieprawdą jest także informacja, że skanery robią zdjęcia rentgenowskie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza