Trwa ładowanie...

Wyciąg z kasztanowca w profilaktyce i leczeniu żylaków

Avatar placeholder
Joanna Polańska 28.02.2020 04:33
Wyciąg z kasztanowca w profilaktyce i leczeniu żylaków
Wyciąg z kasztanowca w profilaktyce i leczeniu żylaków (Zdjęcie autorstwa Randi Hausken / CC BY-SA 2.0)

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanus), a przede wszystkim jego nasiona i kora, z powodzeniem znalazł zastosowanie w medycynie. Wyciąg z kasztanowca, jeden z najlepiej poznanych roślinnych surowców leczniczych, od dawna znany jest ze swoich właściwości uszczelniających i wzmacniających naczynia krwionośne. Przekonuje o tym dostępność preparatów bez recepty z kasztanowca w aptekach, jak również częste zalecanie go przez lekarzy w leczeniu żylaków.

spis treści

1. Kiedy stosuje się wyciąg z kasztanowca?

Wyciąg z kasztanowca stosuje się w przypadku:

  • uczucia tzw. ciężkich nóg,
  • w profilaktyce i leczeniu łagodnych obrzęków,
  • leczeniu objawów żylaków,
  • przyspieszenia wchłaniania się krwiaków pourazowych.
Zobacz film: "Mikstura na pajączki i żylaki"

Wzrastająca popularność naturalnych preparatów poprawiających kondycję naczyń krwionośnych jest spowodowana coraz większą częstością występowania chorób układu naczyniowego. Z badań wynika, że żylaki kończyn dolnych lub inne formy kliniczne przewlekłej niewydolności żylnej dotyczą prawie połowy populacji osób dorosłychże żylaki kończyn dolnych lub inne formy kliniczne przewlekłej niewydolności żylnej dotyczą prawie połowy populacji osób dorosłych.

Naturalne sposoby na żylaki to aktywność fizyczna, taka jak spacery, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze, unoszenie kończyn dolnych, stosowanie wyrobów uciskowych, np. podkolanówek czy pończoch uciskowych.

2. Przyczyny przewlekłej niewydolności żylnej

Powodów powstawania przewlekłej choroby żylnej jest kilka:

  • niezdrowy, siedzący styl życia,
  • otyłość,
  • brak ruchu,
  • stojąca praca,
  • u kobiet to także zaburzenia gospodarki hormonalnej (stosowanie doustnej antykoncepcji, liczne ciąże, hormonalna terapia zastępcza).

3. Mechanizm działania preparatów z kasztanowca

Za działanie preparatów zawierających wyciąg z kasztanowca odpowiada przede wszystkim zawarta w nich escyna. Jest to saponina triterpenowa o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych i zmniejszających lepkość krwi. Escyna hamuje działanie enzymów powodujących rozkład substancji, z których są zbudowane ściany naczyń.

Oznacza to, że wysoki poziom escyny w organizmie uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i zwiększa odporność naczyń włosowatych na pękanie. Dzięki temu zapobiega wysiękom osocza krwi z naczyń do otaczających je tkanek i wynikającym z tego obrzękom.

3.1. Działanie escyny

Escyna wykazuje również działanie przeciwzapalne, hamując aktywność syntazy prostaglandynowej (enzym produkujący zapalne hormony tkankowe). Dzięki temu tłumi uszkadzające śródbłonek stany zapalne w naczyniach krwionośnych. Substancja ta bierze również udział w zapobieganiu żylakom, ponieważ zwiększa napięcie ścian żył, zmniejszając jednocześnie ich pojemność.

Dzięki temu nie dopuszcza do ich żylakowatego rozciągnięcia i deformacji. Escyna ma ponadto właściwości zmniejszające lepkość krwi, co usprawnia przepływ w naczyniach krwionośnych i może w pewnym stopniu zapobiegać zakrzepom żylnym.

4. Wskazania do stosowania preparatów z kasztanowca

W oparciu o intensywne badania naukowe, wyciąg z kasztanowca, ze względu na swoje właściwości lecznicze, od kilkudziesięciu lat stosowany jest w Europie i na świecie w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej różnego pochodzenia. Preparaty lecznicze zawierające wyciąg z kasztanowca są zalecane w wielu przypadkach, takich jak m. in.:

  • żylaki i zaburzenia krążenia żylnego kończyn dolnych, zmiany troficzne skóry, żylaki odbytu, profilaktyka (również pooperacyjna) zakrzepowego zapalenia żył,
  • zmiany pourazowe (obrzęki, stłuczenia, zwichnięcia ręki, zmiażdżenia),
  • terapia wspomagająca w pourazowych i pozapalnych zaburzeniach krążenia mózgowego,
  • choroby kręgosłupa) przebiegające z dolegliwościami bólowymi,
  • zapalenie pochewek ścięgien.

Wyciąg z nasion kasztanowca może być również stosowany przy osłabieniu naczyń krwionośnych u kobiet w ciąży.

5. Jak wygląda terapia wyciągiem z kasztanowca?

Preparaty z wyciągiem z nasion kasztanowca mogą być stosowane zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań.

W trakcie terapii obserwuje się widoczne zmniejszenie obrzęków, złagodzenie stanu zapalnego naczyń oraz poprawę krążenia krwi i wynikające z tego lepsze ukrwienie skóry. Preparatów o działaniu miejscowym nie należy stosować na powierzchnię błony śluzowej, w przypadku wyprysków, otwartych ran i zmian popromiennych skóry. Preparaty zawierające wyciąg z kasztanowca są przeciwwskazane u osób uczulonych na preparaty roślinne z rodziny kasztanowców oraz przy niewydolności nerek lub wątroby.

Dostępne są wyniki ponad dwudziestu badań klinicznych, które pozytywnie oceniają skuteczność stosowania wyciągu z kasztanowca w profilaktyce oraz terapii bólu i obrzęków podudzi, żylaków kończyn dolnych i hemoroidów, a także owrzodzeń żylakowatych podudzi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze