Przejdź na WP

Badanie EEG - charakterystyka, przebieg

Badanie EEG wykonywane jest w celu zróżnicowania schorzeń czynnościowych i organicznych mózgu. Pozwala ono również często zlokalizować okolice, w którym znajduje się określony proces chorobowy. Badanie polega na rejestrowaniu za pomocą specjalnych elektrod, umieszczanych na skórze głowy czynnościowych prądów mózgu. Więcej informacji na temat specyfiki, istoty i przebiegu tego badania, uzyskasz po zapoznaniu się z treściami przedstawionymi w naszym artykule.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Badanie EEG - charakterystyka

Badanie EEG to ma kluczowe znaczenie:

Badanie EEG można stosować jako badanie dodatkowe w ocenie stanu pacjentów z:

Badanie EEG
Badanie EEG

Elektrody na skórze czaszki rejestrują zmiany w mózgu.

zobacz galerię

W niektórych przypadkach badanie EEG mózgu służy do monitorowania pracy mózgu np. pacjentów z licznymi napadami padaczkowymi, w trakcie operacji na tętnicy szyjnej lub sercu, a także dla oceny zaburzeń snu. Wskazaniami do wykonania badania są:

Na dobę przed badaniem nie powinno się zażywać leków, które mają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Nie należy przed badaniem pić alkoholu lub napojów zawierających kofeinę. Pacjent powinien zgłosić się na badanie wyspany, wypoczęty i po lekkim posiłku.

2. Badania EEG - przebieg

Podczas badania EEG ****głowy pacjent leży na plecach lub siedzi. Na jego głowie zostają umieszczone elektrody. Skóra głowy przed umieszczeniem na niej elektrod zostaje odtłuszczona za pomocą alkoholu, a powierzchnia elektrod zostaje pokryta specjalnym żelem dla poprawienia przewodnictwa elektrycznego. Następnie wykonywane stosowane są metody, które wpływają na aktywność mózgu:

  • Próba otwierania i zamykania oczu.
  • Hiperwentylacja (30-40 głębokich oddechów na minutę).
  • Fotostymulacja - działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości (w czasie tego badania pacjent ma oczy zamknięte).

Sen fizjologiczny i podawanie środków farmakologicznych - stosowane są rzadziej.

Badanie EEG zazwyczaj trwa kilkadziesiąt minut i jest badaniem bezpiecznym, niepowodującym uszczerbku na zdrowiu pacjenta.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy