Grzybica stóp i dłoni
Objawy grzybicy mogą być początkowo trudne do rozpoznania, a nieleczona choroba może rozwijać się przez długi czas. Drobniutkie grzyby wywołujące chorobę mogą być przenoszone na sąsiednie okolice i powodować zarażenia w innych miejscach. Dlatego też ważne jest, by w porę zauważyć u siebie objawy grzybicy, w odpowiednim momencie zgłosić się po pomoc do dermatologa i w pełni wyleczyć grzybice skóry.
1. Grzybica skóry
Grzybica skóry to choroba wywołana przez mikroskopijne grzyby chorobotwórcze. Zarazić się nią może każdy podczas wizyty na basenie, siłowni, sali gimnastycznej czy akademiku, rozwija się bowiem we wszystkich miejscach, w których jest ciepło i wilgotno.
Leczenie grzybicy skóry jest długotrwałym procesem, a choroba może wielokrotnie powracać. Obecnie w łagodzeniu jej objawów stosuje się nie tylko preparaty miejscowe, ale także szerokie spektrum środków doustnych. Leczenie grzybicy skóry może być utrudnione w przypadku osób starszych o osłabionej odporności organizmu, przyjmujących określone leki (antybiotyki, sterydy, leki immunosupresyjne) oraz pracujących w warunkach sprzyjających zakażeniu.
2. Objawy grzybicy dłoni
Grzybica skóry dłoni bardzo często pojawia się u osoby zarażonej grzybicą stóp. Dochodzi wtedy do przeniesienia infekcji na rękę, a zmiany te zyskały w medycynie wspólna nazwę "zespołu stóp i jednej ręki". Do typowych objawów grzybicy dłoni zalicza się:
- zaczerwienioną skórę,
- wykwity w postaci grudek i pęcherzyków ze strupkami (umiejscowione w bocznych częściach palców i dłoni),
- swędzenie i pieczenie w okolicach wykwitów.
3. Objawy grzybicy stóp
Grzybicą stóp zarażamy się częściej niż dłoni, a jej skutki są o wiele bardziej nieprzyjemne dla człowieka. Warto zatem przyjrzeć się typowym objawom grzybicy stóp:
- rumienie, cechujące się maceracją skóry,
- nawarstwianie się naskórka,
- łuszczenie się skóry,
- powstawanie pęcherzyków tworzących ogniska z nasilonym wysiękiem,
- zmiany pomiędzy czwartym a piątym palcem (jest to jedne z najbardziej charakterystycznych objawów grzybicy).
Odmiany grzybicy stóp:
- międzypalcowa,
- potnicowa,
- złuszczajaca.
4. Grzybice paznokci
Grzybicom dłoni i stóp bardzo często towarzyszy grzybica paznokci. Jej typowymi objawami są:
- utrata różowej barwy paznokcia,
- zmiana naturalnego koloru,
- bruzdkowanie paznokcia,
- rogowacenie naskórka,
- opuchnięty, zaczerwieniony i bolący obszar wokół paznokcia.
Grzybica paznokci jest bardzo trudna do wyleczenia. W kuracji antygrzybicznej stosuje się leki na receptę, które przepisuje się po wcześniejszym zbadaniu rodzaju grzyba.
5. Objawy grzybicy stóp u dzieci
Grzybica stóp u dzieci objawia się najczęściej swędzeniem i pęcznieniem naskórka między palcami, a następnie pękaniem skóry. Początkowo grzybica rozprzestrzenia się na dolnej części stopy, następnie zaś może zaatakować całą stopę.
Choroby grzybicze przybierają różne formy w zależności od części ciała, którą atakują. Zawsze jednak wywołują nieprzyjemne i nieestetyczne objawy. Jeśli zauważysz je u siebie, skontaktuj się z lekarzem, aby skutecznie wyleczyć chorobę i zapobiedz jej komplikacjom.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.