Syndrom Raynauda - choroba Raynauda, objawy, leczenie
Osoby cierpiące na syndrom Raynauda w wyniku oddziaływania różnego typu bodźców doświadczają nagłego skurczu drobnych naczyń krwionośnych i włosowatych, do których dochodzi w obrębie opuszków palców rąk i (nieco rzadziej) stóp. Co jest przyczyną takich nietypowych reakcji organizmu?
1. Syndrom Raynauda - a choroba Raynauda
Na wstępie konieczne jest odróżnienie choroby Raynauda od zespołu Raynauda. Otóż w pierwszym z wymienionych przypadków mamy do czynienia ze schorzeniem, którego przyczyn jak dotąd nie udało się wyjaśnić, a objawy pojawiają się bez konkretnej przyczyny. Zespół Raynauda może towarzyszyć innych chorobom, takim jak np. alergia czy choroby serca.
Syndrom Raynauda pojawia się zazwyczaj u osób w młodym wieku. Najczęściej dotyka on kobiet, a właściwie nastolatek – średnią wieku szacuje się na 14 lat. Jego występowanie można zaobserwować głównie na obszarach o chłodnym klimacie, chociaż niezależnie od tego czynnika może się pojawić u osób z niskim ciśnieniem.
2. Syndrom Raynauda - objawy
Bodźcem prowokującym objawy, a więc napadowy skurcz tętnic palców dłoni i stóp, jest zazwyczaj niska temperatura, chociaż mogą się one pojawić także na skutek oddziaływania silnych emocji. Podczas napadu dochodzi do nagłego zblednięcia palcóworaz parestezji, czyli silnego uczucia mrowienia i drętwienia, któremu zwykle towarzyszy ból. Nieco rzadziej występują owrzodzenia, a nawet obumarcie opuszków palców.
Przypuszcza się, że dolegliwości mogą być związane z nadmiarem receptorów adrenergicznych, co skutkuje nadwrażliwością na noradrenalinę, która jest wydzielana wraz z adrenaliną, kiedy odczuwamy stres.
W przebiegu schorzenia możemy wyróżnić trzy fazy. Podczas pierwszej z nich dochodzi do zblednięcia wspomnianych części kończyn, co jest spowodowane skurczem tętniczek i wynikającym z tego niedokrwieniem tkanek.
W fazie drugiej pojawia się charakterystyczne sinienie, które z kolei stanowi konsekwencję gromadzenia się odtlenowanej krwi w splotach naczyń. Wtedy właśnie najczęściej pojawia się ból.
W ostatnim etapie mamy do czynienia z silnym przekrwieniem, któremu towarzyszy pieczenie i uczucie gorąca.
Zobacz także
3. Syndrom Raynauda - leczenie
Przede wszystkim zaleca się unikanie czynników wywołujących reakcję, a więc ekspozycji na niskie temperatury, silnych doznań emocjonalnych oraz takich używek, jak nikotyna, kofeina czy amfetamina, które nasilają dolegliwości.
Środki farmakologiczne dobiera się w zależności od indywidualnych potrzeb chorego. Pacjentowi podawane są substancje blokujące kanały wapniowe, a także azotany, np. nitrogliceryna.
W przypadku chorych, u których działanie leków nie jest zadowalające i pojawiają się niebezpieczne powikłania dotyczące układu krwionośnego, często jest wykonywany zabieg polegający na usunięciu odpowiednich zwojów nerwowych.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.