Zastawki żylne
Żyły w ciele człowieka pompują krew do serca a potem do płuc, gdzie dwutlenek jest zastępowany tlenem. W odróżnieniu od tętnic, żyły nie są w stanie tak naturalnie transportować krwi, gdyż oddziałuje na nie siła grawitacji. Problem ten rozwiązują zastawki żylne. Są one usytuowane wzdłuż żył i poruszają się tylko w jednym kierunku, tak aby wpompować krew do góry, do serca. Jak wielkie mają one znaczenie, przekonały się osoby, u których zastawki przestały poprawnie działać. Jakie są konsekwencje nieprawidłowej pracy zastawek?
1. Po co nam sprawne zastawki?
Jeśli żyły są słabe i uszkodzone, a zastawki nadwyrężone, drożność żył jest ograniczona, cały system krążenia krwi nie działa sprawnie. Mamy uczucie ciężkich nóg. W rezultacie krew nie przepływa swobodnie i gromadzi się podczas spoczynku mięśni.
To prowadzi do podwyższenia ciśnienia w żyłach, co dodatkowo jeszcze bardziej nadwyręża i deformuje zastawki, przyczynia się do ich puchnięcia, spowalnia krążenie krwi i zwiększa ryzyko powstania zatorów. Z czasem proces ten przyczynia się do powstania różnych choroby związanych z niedrożnością żył, takich jak żylaki, zakrzepica, chroniczna niewydolność żył, jest przyczyną powstawania żylaków.
2. Budowa i funkcje zastawki
Zastawka składa się z dwóch części, których końce mogą się stykać, otwierając się i zamykając. Poruszają się one zawsze jednokierunkowo. Krew poruszając się w kierunku serca naciska na ścianki zastawek, które działają jak drzwi wahadłowe. Jeśli grawitacja lub skurcz mięśni powoduje cofanie się krwi, zastawka zamyka się.
3. Choroby żył
Układ żylny tworzą żyły osadzone głęboko oraz żyły powierzchniowe. Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych jest jedna z najczęstszych chorób żył związanych z niewydolnością żył. W przypadku takiej dolegliwości żyły głębokie poprawnie funkcjonują, lecz krew żylna przedostaje się z układu żył głębokich i cofa się przez powiększony układ żył powierzchniowych, w których zastawki uległy uszkodzeniu. Zastawki w powierzchniowym układzie żył mogą źle funkcjonować z różnych powodów. Czynnikiem takim mogą być hormony. Żyły i zastawki stają się za bardzo elastyczne pod wpływem zmian hormonalnych (jak podczas ciąży).
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.