Trwa ładowanie...

Daktarin – właściwości i działanie, postać i stosowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
28.02.2023 17:15
Daktarin – właściwości i działanie, postać i stosowanie, skutki uboczne
Daktarin – właściwości i działanie, postać i stosowanie, skutki uboczne

Daktarin jest lekiem dostępnym bez recepty. Ma działanie przeciwgrzybicze, a dzięki zawartej w nim substancji mikonazol możliwe jest skuteczne eliminowanie wielu gatunków pochodnych z rodziny drożdżaków i dermatofitów. Potwierdzono, że mikonazol likwiduje świąd skóry współwystępujący przy zakażeniach wywołanych przez wyżej wymienione grzyby.

spis treści

1. Daktarin – właściwości i działanie

Lek przeciwgrzybiczy Daktarin stosuje się miejscowo. Wykazuje skuteczność wobec dermatofitów i drożdżaków. Dzięki zawartym w Daktarin mikonazolu dochodzi do zahamowania syntezy ergosterolu. Ergosterol to niezbędny składnik błony komórkowej grzybów, która w wyniku stosowania leku Daktarin ulega uszkodzeniu, co powoduje śmierć komórki grzyba.

Mikonazol dzięki swojej działalności przeciwbakteryjnej znajduje zastosowanie w leczeniu grzybic, które wtórnie zostały zakażone przez bakterie. Wobec powyższych, lek Daktarin jest wskazany w leczeniu grzybiczych zakażeń skóry, które manifestują się m.in. przez:

Zobacz film: "Leczenie grzybicy"

2. Daktarin – postać i stosowanie

Lek Daktarin jest dostępny w dwóch postaciach. Występuje jako:

  • krem Daktrain,
  • puder leczniczy w aerozolu Daktarin.

1 g kremu Daktarin zawiera w swoim składzie 20 mg mikonazolu azotanu. Ponadto: kwas benzoesowy, parafinę ciekłą, butylohydroksyanizol, makrogologlicerydy oleiniany, wodę oczyszczoną, makrogol 6 i makrogol 32 glikolu stearynian. Daktarin krem stosuje się zazwyczaj dwa razy w ciągu doby na zmienione przez chorobę miejsca na skórze. Cena kremu Daktarin 15 g to ok. 20 zł.

1 g pudru w aerozolu Daktarin zawiera 20 mg mikonazolu azotanu. Substancjami pomocniczymi tego produktu są: etanol, talk, hectoritu stearalkonian (bentone27), propellent butane 40 (zawiera 25% propanu, 20% izopropanu, 55% n-butanu) oraz sorbitanu seskwlolelnian (arlacel 83). 20 g produktu Daktarin kosztuje ok. 20 zł.

Przed użyciem Daktarin puder w aerozolu należy go wstrząsnąć i nanieść na miejsca na skórze, które zostały zmienione pod wpływem choroby. Zaleca się stosowanie produktu Daktarin nie więcej niż dwa razy na dobę. Zazwyczaj leczenie trwa od dwóch do sześciu tygodni. Jest to uwarunkowane umiejscowieniem i nasileniem zmian chorobowych.

3. Daktarin – skutki uboczne

Daktarin podobne jak inne leki może powodować działania niepożądane. Stanowią one indywidualną kwestię i nie są regułą. Stosowanie leku Daktarin bardzo rzadko wywołuje reakcje nadwrażliwości oraz reakcje anafilaktyczne. Często obserwuje się wystąpienie obrzęku naczynioruchowego i pokrzywki.

Skutki uboczne stosowania leku Daktarin to również kontaktowe zapalenie skóry, rumień, wysypka, podrażnienia w miejscu podania czy uczucie palenia na skórze. Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe w postaci nudności, wymiotów, biegunki, braku apetytu. W wyjątkowych przypadkach może dojść do zaburzenia funkcji wątroby.

Stosowanie leku niezgodnie z zaleceniami lekarza wpływa na szeroko pojmowaną sprawność psychofizyczną oraz na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Do jeszcze nie zgłoszonych skutków ubocznych stosowania leku Daktarin może doprowadzić stosowanie go z innymi lekami, w szczególności przeciwzakrzepowymi i doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze