Trwa ładowanie...

Jaką psychoterapię wybrać przy depresji?

Depresja dotyka jednego mężczyznę na dziesięciu i jedną kobietę na pięć. Żeby wyjść z depresji, leczenie musi być kompletne i przewidywać zarówno leki antydepresyjne, jak też psychoterapię. Istnieją różne metody leczenia i różni terapeuci. Leki antydepresyjne stosowane bez psychoterapii nie są wystarczające dla pokonania depresji. Psychoterapia depresji jest konieczna, ponieważ pomaga odkryć przyczyny choroby i wspomaga leczenie farmakologiczne.

spis treści

1. Terapia behawioralna i kognitywna

Terapie behawioralne (zachowawcze) i kognitywne mają na celu podniesienie samooceny pacjenta oraz zmianę jego sposobu postrzegania otoczenia. Terapie te wpływają również na jakość snu, skłaniają do wykonywania czynności sprawiających przyjemność itd. Skuteczność tych metod leczenia depresji, w połączeniu z zażywaniem antydepresantów, została potwierdzona badaniami. Co więcej terapie behawioralne i kognitywne znacząco zmniejszają ryzyko nawrotu choroby. Inną zaletą terapii jest stosunkowo krótki czas trwania: 12 do 26 seansów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Terapie interpersonalne

Terapie interpersonalne są bardzo powszechne w Stanach Zjednoczonych, jednak wciąż mało popularne w Europie. Polegają one na rozwiązywaniu problemów dotyczących relacji międzyludzkich, które są przyczyną depresji. Podczas terapii interpersonalnych terapeuci skupiają się głównie na problemach rodzinnych, problemach w relacjach między partnerami czy w relacjach zawodowych, które próbują rozwiązać za pomocą scenek, porad komunikacyjnych itd. Jest to pewnego rodzaju minipsychoanaliza skoncentrowana na konkretnej sytuacji. Ta forma terapii jest skuteczna w przypadku depresji umiarkowanej.

3. Psychoanaliza i jej pochodne

Psychoanaliza to długi proces, który nie jest przeznaczony do leczenia depresji w jej ostrej fazie. Jednak może okazać się użyteczna dla osób będących już w trakcie leczenia. Psychoanaliza wspomaga leczenie depresji i pomaga zmienić na stałe swoje zachowanie. Krótko mówiąc, idea psychoanalizy polega na zrozumieniu przyczyn choroby, zmianie i pójściu na przód. Niektóre krótsze formy terapii, pochodne psychoanalizy, również mogą się okazać skutecznym wsparciem w leczeniu depresji. Na przykład psychoterapia psychodynamiczna, której głównym celem jest znalezienie przyczyny zaburzeń depresyjnych.

Psychoterapia jest cenną pomocą nie tylko w leczeniu depresji, lecz przede wszystkim w zapobieganiu nawrotom choroby. Co więcej ta praca nad sobą może przynieść również inne korzyści, np. w postaci rozwoju osobistego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Kiedy rozpocząć terapię depresji?
Jaką psychoterapię wybrać przy depresji?
Jaką psychoterapię wybrać przy depresji?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza