Jaką psychoterapię wybrać przy depresji?

Depresja dotyka jednego mężczyznę na dziesięciu i jedną kobietę na pięć. Żeby wyjść z depresji, leczenie musi być kompletne i przewidywać zarówno leki antydepresyjne, jak też psychoterapię. Istnieją różne metody leczenia i różni terapeuci. Leki antydepresyjne stosowane bez psychoterapii nie są wystarczające dla pokonania depresji. Psychoterapia depresji jest konieczna, ponieważ pomaga odkryć przyczyny choroby i wspomaga leczenie farmakologiczne.

Terapia behawioralna i kognitywna

Terapie behawioralne (zachowawcze) i kognitywne mają na celu podniesienie samooceny pacjenta oraz zmianę jego sposobu postrzegania otoczenia. Terapie te wpływają również na jakość snu, skłaniają do wykonywania czynności sprawiających przyjemność itd. Skuteczność tych metod leczenia depresji, w połączeniu z zażywaniem antydepresantów, została potwierdzona badaniami. Co więcej terapie behawioralne i kognitywne znacząco zmniejszają ryzyko nawrotu choroby. Inną zaletą terapii jest stosunkowo krótki czas trwania: 12 do 26 seansów.

Zobacz film: "Depresja problemem społecznym"

Terapie interpersonalne

Terapie interpersonalne są bardzo powszechne w Stanach Zjednoczonych, jednak wciąż mało popularne w Europie. Polegają one na rozwiązywaniu problemów dotyczących relacji międzyludzkich, które są przyczyną depresji. Podczas terapii interpersonalnych terapeuci skupiają się głównie na problemach rodzinnych, problemach w relacjach między partnerami czy w relacjach zawodowych, które próbują rozwiązać za pomocą scenek, porad komunikacyjnych itd. Jest to pewnego rodzaju minipsychoanaliza skoncentrowana na konkretnej sytuacji. Ta forma terapii jest skuteczna w przypadku depresji umiarkowanej.

Psychoanaliza i jej pochodne

Psychoanaliza to długi proces, który nie jest przeznaczony do leczenia depresji w jej ostrej fazie. Jednak może okazać się użyteczna dla osób będących już w trakcie leczenia. Psychoanaliza wspomaga leczenie depresji i pomaga zmienić na stałe swoje zachowanie. Krótko mówiąc, idea psychoanalizy polega na zrozumieniu przyczyn choroby, zmianie i pójściu na przód. Niektóre krótsze formy terapii, pochodne psychoanalizy, również mogą się okazać skutecznym wsparciem w leczeniu depresji. Na przykład psychoterapia psychodynamiczna, której głównym celem jest znalezienie przyczyny zaburzeń depresyjnych.

Psychoterapia jest cenną pomocą nie tylko w leczeniu depresji, lecz przede wszystkim w zapobieganiu nawrotom choroby. Co więcej ta praca nad sobą może przynieść również inne korzyści, np. w postaci rozwoju osobistego.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie depresji - farmakoterapia, psychoterapia, wsparcie bliskich
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Hiv

~Koko19 • ostatni post 4 godziny temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Leczenie depresji - farmakoterapia, psychoterapia, wsparcie bliskich
Żałoba i strata

Strata bliskiej osoby

Strata bliskiej osoby

Strata bliskiej osoby to duże przeżycie emocjonalne. Kiedy śmierć bliskiej osoby wydarzyła się w sposób tragiczny, warto wybrać się po poradę do psychologa.

Psychoterapia

Fakty i mity dotyczące psychoterapii

Fakty i mity dotyczące psychoterapii

teraźniejszych, ale również tych dotyczących przeszłości. Psychoterapii poddawane są zarówno osoby z depresją, jak i np. ludzie uzależnieni, zmagający (...) Na czym polega psychoterapia? Terapia polega...

Depresja i mania

Męska depresja

Męska depresja

nie zdaje sobie sprawy z choroby, jaką jest depresja, najtrudniejszy krok to przyznanie się do dolegliwości przed samym sobą.

Leczenie nerwicy - metody, leki przeciwdepresyjne, psychoterapia, domowe sposoby

Jak leczyć nerwicę? (WIDEO)

Jak leczyć nerwicę? (WIDEO) Odtwórz wideo

także oczywiście stosuje się psychoterapię, zazwyczaj równolegle ze stosowaniem leków. O objawach depresji i nerwicy oraz o sposobach ich leczenia wypowiada się prof. dr hab. Marek Jarema. (...) Nerwica i depresja...

Depresja - objawy, leczenie

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji

Health (NSDUH) opracowała listę zawodów, które powodują największe ryzyko depresji. Przedstawiamy niektóre z nich. Do grupy zawodów świadczących (...) . zatrudnionych w tym segmencie cierpi na depresję. Są to zawody...

Tłuszcze - budowa i właściwości, podział, zapotrzebowanie, niezbędne w diecie, niezdrowe kwasy tłuszczowe

Masło czy margaryna - co wybrać? (WIDEO)

Masło czy margaryna - co wybrać? (WIDEO) Odtwórz wideo

Masło czy margaryna? Co wybrać? - W każdym jest coś dobrego i złego - powiedziała w "Dzień Dobry TVN" Justyna Mizera. Co dobrego jest w maśle? Na co zwracać uwagę przy kupnie margaryny?

Depresja i mania

Farmakoterapia przy depresji (WIDEO)

Farmakoterapia przy depresji (WIDEO) Odtwórz wideo

Osoba, która rozpoczyna farmakoterapię przeciw depresji musi pamiętać o kilku rzeczach. Leki przeciwdepresyjne nie są panaceum na wszystkie problemy (...) danego człowieka ani tabletkami szczęścia. Lek przeciwdepresyjny zmniejszy więc...