Depresja a związki
Związek dwojga ludzi jest związany ze wzajemnym przywiązaniem, głęboką relacją oraz dbaniem o partnera. Kiedy w znajomość dwojga ludzi zaczynają wkradać się uczucia, ich relacja zacieśnia się, wtedy tworzy się związek. W partnerstwie bardzo ważne jest, by każda z osób dbała o tą drugą, dzięki czemu zapewniane jest poczucie bezpieczeństwa oraz stabilizacji. Jednak nawet bardzo głębokie relacje przeżywają kryzysy. W takich sytuacjach wyłącznie od partnerów zależy, czy wyjdą z tego kryzysu zwycięsko, czy ich związek się rozpadnie. Kryzys w związku może wywołać także sytuacja całkowicie niezależna od woli partnerów.
Do takich przypadków należy ciężka choroba jednego z nich. Choroba partnera jest trudnym wyzwaniem dla związku, jego trwałości i przetrwania. Staje się dla wielu próbą nie do przejścia. Miłość i przywiązanie są bardzo silnymi uczuciami, jednak czasem nie wystarczają. Utrzymanie głębokiej relacji jest bardzo trudne w momencie, kiedy jeden z partnerów nie jest w stanie wypełniać wszystkich swoich obowiązków. Wtedy to na drugą osobę spada cały ciężar odpowiedzialności za wspólne sprawy. Taka sytuacja wpływa na samopoczucie nie tylko osoby chorej, ale także zdrowego partnera. Jedną z ciężkich chorób, które wystawiają na próbę trwałość relacji, jest depresja.
1. Kto choruje na zaburzenia depresyjne?
Depresja jest poważną chorobą psychiczną, która dotyka wielu osób. Charakteryzuje się przede wszystkim obniżeniem nastroju, pogorszeniem samopoczucia oraz problemami emocjonalnymi. Upośledza także funkcjonowanie człowieka w zależności od natężenia objawów. Depresja nadal jest uważana za swego rodzaju ucieczkę od problemów lub rodzaj desperackiej próby zwrócenia na siebie uwagi. Jednak badania kliniczne wskazują na to, że depresja jest ciężkim zaburzeniem psychicznym, którego podłoże oraz przyczyny nie są do końca poznane.
Depresja może rozwinąć się w różnym wieku u osób z każdej grupy społecznej. Dlatego też choroba ta może zagrozić osobom nawet w bardzo udanych i szczęśliwych związkach. Rozwój choroby ma charakter indywidualny, dlatego pojawienie się oraz natężenie objawów może przebiegać różnie u różnych osób.
Depresja, kiedy się pojawia, może być mylona z sezonowym obniżeniem nastroju, wpływem czynników zewnętrznych, reakcją na stres itp. Na tym etapie zwykle bagatelizuje się problemy i czeka aż same ustąpią. Jednak eskalacja objawów i nieustępowanie ich wraz z czasem i poprawą sytuacji zewnętrznej powinno sugerować poważniejszą przyczynę złego samopoczucia.
Warto więc, by partnerzy byli świadomi tego, co dzieje się z ich ukochaną osobą i umieli odpowiednio zareagować. Osoby chore na depresję często nie są świadome rozwoju choroby. Ich myślenie znacznie się zmienia, przez co nie są w stanie odpowiednio ocenić sytuacji. Pomoc partnera jest bardzo ważna w tym okresie. Spostrzeżenie objawów oraz namówienie chorego/chorej na wizytę u specjalisty może dać szansę na szybki powrót do zdrowia.
2. Jakie problemy w związku powoduje depresja?
Osoba z pogłębiającą się, nieleczoną depresją staje się wyobcowana, nie ma siły ani ochoty na wykonywanie jakichkolwiek czynności. Czuje się przez to jeszcze bardziej bezużyteczna i beznadziejna. Wpływa to także na jakość związku. Pojawiają się problemy związane z przeciążeniem drugiej osoby. Zaczyna ona czuć się wykorzystywana i zmęczona nadmiarem obowiązków. Taka sytuacja może prowadzić do konfliktów i nieporozumień, które dodatkowo mogą pogarszać stan chorej osoby. Dlatego tak ważne jest, by konsultować takie stany z lekarzem i podejmować się leczenia.
Związek, w którym jeden z partnerów przestaje spełniać swoją rolę, staje na krawędzi kryzysu. Jeżeli partnerzy nie są świadomi, co dzieje się z jednym z nich i jak mu pomóc, obwiniają się nawzajem i oddalają się od siebie. Wpływa to na pogorszenie relacji, niezrozumienie oraz poczucie odrzucenia. Powoduje także zamknięcie się na sprawy partnera oraz jego problemy. Napięcie w związku narasta, a partnerzy nie potrafią sobie z nim poradzić.
3. Pomoc osobie w depresji
Odpowiednie zdiagnozowanie problemu oraz podjęcie się leczenia depresji przez chorą osobę może zmienić ten stan rzeczy. Podjęcie się leczenia pozwala chorej osobie stopniowo poprawiać swoje samopoczucie oraz powracać do aktywności. Również zdrowy partner może wtedy zrozumieć przyczyny zmiany zachowania chorego/chorej i odpowiednio się do tego ustosunkować. Dawanie takiej osobie wsparcia, pomoc jej oraz zrozumienie jej problemów może być szansą na przezwyciężenie kryzysu.
Osoby chore potrzebują bardzo wiele zainteresowania ich problemami, pomocy w codziennych czynnościach oraz motywacji i wsparcia ze strony najbliższych. Dzięki temu ich powrót do zdrowia może być sprawniejszy. Wpływ otoczenia, szczególnie najbliższego, jest bardzo istotny w takich sytuacjach. Często osoba chora nie jest w stanie wstać z łóżka i wykonać nawet najprostszych czynności. Ważne jest wtedy zrozumienie takiego stanu oraz niezmuszanie tej osoby do niemożliwych dla niej czynów.
Edukacja zdrowego partnera w takiej sytuacji również ma duże znaczenie. Taka osoba będzie mogła dokładniej poznać problemy ukochanego czy ukochanej, zrozumieć jej postępowanie oraz odpowiednio z nią współpracować. Wielu informacji na ten temat może udzielić prowadzący lekarz psychiatra, dlatego warto udać się na kilka wizyt wraz z osobą chorą. Będzie to również dla niej sygnał, że jej problemy nie są partnerowi obojętne i wykazuje on zainteresowanie jej stanem zdrowia. Pozwala to również nawiązać lepszy kontakt z chorym czy chorą i utworzyć nić wzajemnego porozumienia.
Odpowiednio leczona depresja pozwala choremu na całkowity powrót do zdrowia. Wsparcie bliskiej osoby oraz pomoc w trakcie trwania choroby może pozwolić partnerom na pogłębienie wzajemnej relacji, wzmocnienie więzi oraz dalszy rozwój związku.
Każdy związek narażony jest na trudne sytuacje. Ważne jest jednak, jak partnerzy podchodzą do takich spraw, czy mogą na siebie wzajemnie liczyć i czy są gotowi poświęcić się dla drugiej osoby. Czas choroby, szczególnie psychicznej, jest bardzo wyczerpujący dla obojga. Wystawia również trwałość związku na dużą próbę. Jednak wiele par wychodzi z takich kryzysów zwycięsko i pogłębia wzajemną zażyłość.
Wsparcie ze strony partnera, brak obojętności na przeżycia drugiego oraz próba zrozumienia trudnej sytuacji chorej osoby może stać się odpowiednią bronią do przezwyciężenia kryzysu i odzyskania równowagi w związku. Może być także szansą na rozwój wewnętrzny obojga partnerów oraz na pogłębienie wzajemnego szacunku oraz uczuć. Dlatego warto starać się rozwiązywać konstruktywnie problemy, nie oceniać pochopnie sytuacji psychicznej drugiej osoby oraz otaczać ją opieką. Można wtedy uzyskać więcej korzyści zarówno dla siebie, jak i dla rozwoju związku.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.