Depresja a związki

Związek dwojga ludzi jest związany ze wzajemnym przywiązaniem, głęboką relacją oraz dbaniem o partnera. Kiedy w znajomość dwojga ludzi zaczynają wkradać się uczucia, ich relacja zacieśnia się, wtedy tworzy się związek. W partnerstwie bardzo ważne jest, by każda z osób dbała o tą drugą, dzięki czemu zapewniane jest poczucie bezpieczeństwa oraz stabilizacji. Jednak nawet bardzo głębokie relacje przeżywają kryzysy. W takich sytuacjach wyłącznie od partnerów zależy, czy wyjdą z tego kryzysu zwycięsko, czy ich związek się rozpadnie. Kryzys w związku może wywołać także sytuacja całkowicie niezależna od woli partnerów. Do takich przypadków należy ciężka choroba jednego z nich. Choroba partnera jest trudnym wyzwaniem dla związku, jego trwałości i przetrwania. Staje się dla wielu próbą nie do przejścia. Miłość i przywiązanie są bardzo silnymi uczuciami, jednak czasem nie wystarczają. Utrzymanie głębokiej relacji jest bardzo trudne w momencie, kiedy jeden z partnerów nie jest w stanie wypełniać wszystkich swoich obowiązków. Wtedy to na drugą osobę spada cały ciężar odpowiedzialności za wspólne sprawy. Taka sytuacja wpływa na samopoczucie nie tylko osoby chorej, ale także zdrowego partnera. Jedną z ciężkich chorób, które wystawiają na próbę trwałość relacji, jest depresja.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Kto choruje na zaburzenia depresyjne?

Depresja jest poważną chorobą psychiczną, która dotyka wielu osób. Charakteryzuje się przede wszystkim obniżeniem nastroju, pogorszeniem samopoczucia oraz problemami emocjonalnymi. Upośledza także funkcjonowanie człowieka w zależności od natężenia objawów. Depresja nadal jest uważana za swego rodzaju ucieczkę od problemów lub rodzaj desperackiej próby zwrócenia na siebie uwagi. Jednak badania kliniczne wskazują na to, że depresja jest ciężkim zaburzeniem psychicznym, którego podłoże oraz przyczyny nie są do końca poznane.

Depresja może rozwinąć się w różnym wieku u osób z każdej grupy społecznej. Dlatego też choroba ta może zagrozić osobom nawet w bardzo udanych i szczęśliwych związkach. Rozwój choroby ma charakter indywidualny, dlatego pojawienie się oraz natężenie objawów może przebiegać różnie u różnych osób. Depresja, kiedy się pojawia, może być mylona z sezonowym obniżeniem nastroju, wpływem czynników zewnętrznych, reakcją na stres itp. Na tym etapie zwykle bagatelizuje się problemy i czeka aż same ustąpią. Jednak eskalacja objawów i nieustępowanie ich wraz z czasem i poprawą sytuacji zewnętrznej powinno sugerować poważniejszą przyczynę złego samopoczucia.

Warto więc, by partnerzy byli świadomi tego, co dzieje się z ich ukochaną osobą i umieli odpowiednio zareagować. Osoby chore na depresję często nie są świadome rozwoju choroby. Ich myślenie znacznie się zmienia, przez co nie są w stanie odpowiednio ocenić sytuacji. Pomoc partnera jest bardzo ważna w tym okresie. Spostrzeżenie objawów oraz namówienie chorego/chorej na wizytę u specjalisty może dać szansę na szybki powrót do zdrowia.

Jakie problemy w związku powoduje depresja?

Osoba z pogłębiającą się, nieleczoną depresją staje się wyobcowana, nie ma siły ani ochoty na wykonywanie jakichkolwiek czynności. Czuje się przez to jeszcze bardziej bezużyteczna i beznadziejna. Wpływa to także na jakość związku. Pojawiają się problemy związane z przeciążeniem drugiej osoby. Zaczyna ona czuć się wykorzystywana i zmęczona nadmiarem obowiązków. Taka sytuacja może prowadzić do konfliktów i nieporozumień, które dodatkowo mogą pogarszać stan chorej osoby. Dlatego tak ważne jest, by konsultować takie stany z lekarzem i podejmować się leczenia.

Związek, w którym jeden z partnerów przestaje spełniać swoją rolę, staje na krawędzi kryzysu. Jeżeli partnerzy nie są świadomi, co dzieje się z jednym z nich i jak mu pomóc, obwiniają się nawzajem i oddalają się od siebie. Wpływa to na pogorszenie relacji, niezrozumienie oraz poczucie odrzucenia. Powoduje także zamknięcie się na sprawy partnera oraz jego problemy. Napięcie w związku narasta, a partnerzy nie potrafią sobie z nim poradzić.

Pomoc osobie w depresji

Odpowiednie zdiagnozowanie problemu oraz podjęcie się leczenia depresji przez chorą osobę może zmienić ten stan rzeczy. Podjęcie się leczenia pozwala chorej osobie stopniowo poprawiać swoje samopoczucie oraz powracać do aktywności. Również zdrowy partner może wtedy zrozumieć przyczyny zmiany zachowania chorego/chorej i odpowiednio się do tego ustosunkować. Dawanie takiej osobie wsparcia, pomoc jej oraz zrozumienie jej problemów może być szansą na przezwyciężenie kryzysu. Osoby chore potrzebują bardzo wiele zainteresowania ich problemami, pomocy w codziennych czynnościach oraz motywacji i wsparcia ze strony najbliższych. Dzięki temu ich powrót do zdrowia może być sprawniejszy. Wpływ otoczenia, szczególnie najbliższego, jest bardzo istotny w takich sytuacjach. Często osoba chora nie jest w stanie wstać z łóżka i wykonać nawet najprostszych czynności. Ważne jest wtedy zrozumienie takiego stanu oraz niezmuszanie tej osoby do niemożliwych dla niej czynów.

Edukacja zdrowego partnera w takiej sytuacji również ma duże znaczenie. Taka osoba będzie mogła dokładniej poznać problemy ukochanego czy ukochanej, zrozumieć jej postępowanie oraz odpowiednio z nią współpracować. Wielu informacji na ten temat może udzielić prowadzący lekarz psychiatra, dlatego warto udać się na kilka wizyt wraz z osobą chorą. Będzie to również dla niej sygnał, że jej problemy nie są partnerowi obojętne i wykazuje on zainteresowanie jej stanem zdrowia. Pozwala to również nawiązać lepszy kontakt z chorym czy chorą i utworzyć nić wzajemnego porozumienia. Odpowiednio leczona depresja pozwala choremu na całkowity powrót do zdrowia. Wsparcie bliskiej osoby oraz pomoc w trakcie trwania choroby może pozwolić partnerom na pogłębienie wzajemnej relacji, wzmocnienie więzi oraz dalszy rozwój związku.

Każdy związek narażony jest na trudne sytuacje. Ważne jest jednak, jak partnerzy podchodzą do takich spraw, czy mogą na siebie wzajemnie liczyć i czy są gotowi poświęcić się dla drugiej osoby. Czas choroby, szczególnie psychicznej, jest bardzo wyczerpujący dla obojga. Wystawia również trwałość związku na dużą próbę. Jednak wiele par wychodzi z takich kryzysów zwycięsko i pogłębia wzajemną zażyłość. Wsparcie ze strony partnera, brak obojętności na przeżycia drugiego oraz próba zrozumienia trudnej sytuacji chorej osoby może stać się odpowiednią bronią do przezwyciężenia kryzysu i odzyskania równowagi w związku. Może być także szansą na rozwój wewnętrzny obojga partnerów oraz na pogłębienie wzajemnego szacunku oraz uczuć. Dlatego warto starać się rozwiązywać konstruktywnie problemy, nie oceniać pochopnie sytuacji psychicznej drugiej osoby oraz otaczać ją opieką. Można wtedy uzyskać więcej korzyści zarówno dla siebie, jak i dla rozwoju związku.

Psycholog Arleta Balcerek, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dudek D., Zięba A., Depresja – wiedzieć aby pomóc, Krakowskie Wydawnictwo Medyczne, Kraków 2002, ISBN 83-88614-05-3.
  • Hammen C., DEPRESJA – modele kliniczne i techniki terapeutyczne, GWP, Gdańsk 2004, ISBN 83-89574-37-3.
  • Heitzman J., (red.), DEPRESJA – odpowiedzi na pytania, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-60290-22-4.
  • Święcicki Ł., Depresja – zwykła choroba?, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-276-8.

Depresja

Komentarze (4)
~wciągniety
~wciągniety ponad rok temu

@~zrozpaczona: świetnie Cię rozumiem. Moja żona wciąga mnie w swój straszny świat. Im bardziej (wg mnie) się staram, tym gorzej. Naczytałem się poradników, ale efektów brak. Mamy córkę, więc tak sobie tkwię. Rada dla innych: bierzcie nogi za pasa, póki możecie :/

Odpowiedz
~zrozpaczona
~zrozpaczona ponad rok temu

@~Karo: A ja mam dosyc wspierania meza, ktory od dwoch lat nie pracuje. To jest syzyfowa praca never ending story. Nie mozesz nic zaplanowac. Ja stracilam marzenia i wiare na lepsze jutro. I mozecie mowic ze egoistka ze nie zalezy itp. Ale to bledne kolo, ktore nie ma konca. Moje zycie zmienilo sie w horror z dnia na dzien. A ja chce tylko zyc jak kiedys, miec zwykle problemy, cieszyc sie z drobnych rzeczy...

Odpowiedz
~Karo
~Karo ponad rok temu

@~Joseph: Hej Joseph. Jestem z osobą, ktora od 3 lat ma stany nawrotowe depresji, w sumie jesteśmy razem 6 lat. Mój partner w najgorszym momencie dla siebie stwierdził, że mi zawadza, mnie obciąża, spowalnia mój rozwój i że jest niepotrzebną przeszkodą, więc poszedł przed siebie i zaginął... ja wtedy na kilka dni wyjechałam i nie było mnie przy nim i nic nie wiedziałam o zamiarach... najważniejsze to zadać sobie pytanie, czy chcesz być z taką osobą, która ma dużo własnych wewnętrznych problemów i nie będzie mogła być dla Ciebie oparciem. Czy masz w sobie tyle siły, cierpliwości, wytrwałości aby trwać i w tych okresach brać na siebie odpowiedzialność za większośc decyzji i obowiązków, czy nigdy nie zrobisz tej drugiej osobie wyrzutów sumienia z tego powodu, że z czegoś ważnego dla niej rezygnowałeś. Bardzo łatwo się wypalić w takiej relacji, sam też bedziesz potrzebował wsparcia, więc jeśli uważasz, że masz tyle siły, to jak najbardziej bądź z tą osobą, ale jeśli to destrukcyjne dla Ciebie i Ciebie może przerosnąć, to warto zadać sobie pytanie, czy dasz radę w takim związku trwać na dobre i złe i czy jesteś gotowy na pojawiające się ewentualne nawroty choroby. Ludzie z depresją często czują się winni za swój stan i mają wyrzuty sumienia, jest w nich naraz niepokój wewnętrzny, obojętność, beznadzieja, strach, specjalnie sami często odsuwają się od najbliższych, bo myślą, że "sami sobie uporają się ze swoim problemem, którego do końca nie potrafią określić". Miewają nagłe wybuchy złości i nie rozumieją dlaczego tak wobec Ciebie zareagowali, więc mają znowu wyrzuty sumienia, że tak traktują najbliższą ukachaną osobę. Joseph, jest tudno, to wpływa też na drugą osobę w związku i nie jest ona przez to sama aż tak aktywna, musisz się z tym liczyć, musisz mieć ludzi wokół siebie na których Ty będziesz mógł liczyć. Mało kto ze znajomych zrozumie czemu Twój partner izoluje się od spotkań, nie zawsze znajdą czas aby Cię wysłuchać po kolejnym podobnym nawrocie choroby. Moim zdaniem, to co najlepszego możesz zrobić, to zaprowadzić taką osobę na wspólną terapię, albo wykupić nawet jakiś karnet na "lekcje rozwoju osobistego", jakikolwiek pretekst aby osoba udała się do specjalisty i zaczęła drążyć dalej temat. Ja mego partnera prowadzałam do psychologa kilka razy, niestety stając na progu nie był w stanie wejść dalej i rezygnował. Ja chodziłam do psychologa sama i dostawałam dla siebie duże wsparcie psychiczne aby mieć siłę na dalsze wspieranie i nie wypalanie się, wtedy gdy już moi najbliźsi nie chcieli mnie słuchać... niestety nadszedł taki moment że zostałam sama na barkach z tym "problemem" i wiem, że partner tylko na mnie może polegać, rodzina partnera bagatelizuje to o czym mówię, mimo iż w rodzinie mają psychologa... :/ Trudne to jest Joseph... trudne dla Ciebie to będzie... czy bym się w drugi raz w to pakowała? Nie wiem, mam dużo siły i cierpliwości, lubię pomagać, rozumiem każde zachowanie mego partnera i każdą zmianę nastroju. Ale wiem, że nie jest łatwo łączyć realizacje swoich marzeń i przedsięwzięć z wiecznym wspieraniem drugiej osoby, która ucieka od pomocy lekarskiej. Jeśli chcesz pogadać, to pisz ;) czasem tu zaglądam.

Odpowiedz
~Joseph
~Joseph ponad rok temu

Tylko co zrobić jeśli chora na depresję osoba uznaje, że nie chce swoją chorobą ranić tej drugiej osoby i nie pozwala na rozwinięcie dalszego uczucia? Dalej walczyć, być przy tej osobie pokazując, że chce się jej dobra będąc w każdej złej chwili przy jej boku czy poddać się?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Depresja a związki
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Depresja a związki
Depresja a związki

Problemy rodzinne a depresja

. Depresja może być wynikiem działania stresu związanego z rodzinnymi problemami, ale może być również ich przyczyną. Trudności związane ze wspólnym życiem (...) w związek i tworzenie wspólnej przyszłości wiąże się...

Depresja a związki

Rozwód rodziców a depresja

i skłonić rodzica lub opiekuna do skontaktowania się z psychiatrą dziecięcym lub dziecięcym psychologiem. Nieleczona depresja może się rozwijać, a (...) ), niekiedy może to pomóc rodzicom dziecka odnosić się do siebie...

Depresja a związki

Zdrada a depresja

A., Depresja – wiedzieć, aby pomóc, Krakowskie Wydawnictwo Medyczne, Kraków 2002, ISBN 83-88614-05-3., Heitzman J., (red.), DEPRESJA – odpowiedzi (...) Tworzenie związku wymaga od partnerów zaangażowania,...

Depresja a związki

Kłótnie w domu a depresja

, mogą być przyczyną depresji. Przyczyny konfliktów w rodzinie Nie zawsze da się dojść do porozumienia w sposób konstruktywny na podstawie rozmowy (...) tak wypracowanego sposobu radzenia sobie z trudnościami może dojść u domowników...

Depresja a związki

Nieudany związek a depresja

pragnieniami i uczuciami może być przyczyną rozwinięcia się depresji. Depresja a związek Depresja jest poważnym problemem, nie leczona może być przyczyną poważnych...

Relacje z przyjaciółmi

Old-schoolowe zwyczaje, które powinniśmy kultywować

Old-schoolowe zwyczaje, które powinniśmy kultywować

o związki, ale także o każdą możliwą sferę życia. Pójdź krok dalej i rób więcej niż obiecałaś. Przepraszanie Należy brać odpowiedzialność za własne (...) postępowania. Umiejętność przepraszania należy do najważniejszych umiejętności...

Zdrowie w ciąży

Depresja w ciąży - zdjęcie

Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia astmy u malucha.

Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety

Dieta na bazie warzyw

Dieta na bazie warzyw

Dieta oczyszczająca powinna rozpocząć się od spożywania warzyw i owoców, czyli składników bogatych w związki odżywcze.

Czy w ciąży mogę...?

Odświeżacz powietrza a ciąża

Odświeżacz powietrza a ciąża

W czasie ciąży nie zaleca się stosowania odświeżaczy powietrza i innych środków w aerozolu. Zawierają one lotne związki organiczne i sztuczne środki zapachowe, które mogą być szkodliwe dla płodu.