Trwa ładowanie...

Desmoxan – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne, dawkowanie

Avatar placeholder
30.03.2021 14:16
Desmoxan to lek, który wspomaga leczenie uzależnienie od nikotyny
Desmoxan to lek, który wspomaga leczenie uzależnienie od nikotyny (Shutterstock)

Desmoxan to lek, który wspomaga leczenie uzależnienie od nikotyny. Desmoxan występuje w postaci tabletek, które należy przyjmować doustnie. Jedno opakowanie desmoxanu wystarcza na 25 dni kuracji.

spis treści

1. Co to jest Desmoxan?

Substancją czynną w desmoxanie jest cytozyna, która ma działanie podobne do nikotyny. Kiedy dostanie się do ogranizmu łączy się selektywnie z receptorami nikotynowymi. Kiedy cytyzyna dostanie się do organizmu to następuje pobudzenie autonomicznego układu nerwowego. Cytyzyna działa także pobudzająco na ośrodek oddechowy i naczynioruchowy oraz zwiększa wydzielanie adrenaliny, która produkowana jest przez rdzeń nadnerczy, a cytyzyna zwiększa także ciśnienie tętnicze. Prowadzi to do tego, że cytozyna walczy z nikotyną o te same receptory. Skutkuje to powolnym usuwaniem nikotyny z organizmu. Dzięki temu zmniejsza się głód nikotynowy. Cytyzyna jest wydalana z organizmu z moczem w postaci niezmienionej. Desmoxan zmniejsza także objawy głodu nikotynowego, który pojawia się u osób, które odstawiają nikotynę.

Zobacz także:

2. Wskazania do stosowania

Zobacz film: "Ile papierosów szkodzi?"

Najważniejszym wskazaniem do stosowania leku desmoxan jest oczywiście chęć rzucenia palenia. Lek, więc może zacząć przyjmować każdy, kto nie może poradzić z uzależnieniem od nikotyny. Stosowanie leku desmoxan pomaga w stopniowym zmniejszaniu uczucia głodu nikotynowgo. Jeśli kuracja przebiegnie pozytywnie, osoba całkowicie odstawia palenie papierosów.

3. Przeciwwskazania do zażywania leku

Istnieją pewne przeciwwskazania do zażywania leku desmoxan ale nie jest ich stosunkowo dużo. Desmoxanu nie należy stosować, kiedy występuje uczulenie lub nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku. Osoby, które cierpią na dławice piersiową oraz osoby z zaburzeniami rytmu serca nie powinny przyjmować desmoxanu. Nie powinny sięgać po desmoxan także osoby po przebytym zawale serca lub udarze mózgu. Nie jest zalecany kobietom w okresie ciąży oraz karmiącym piersią a także dzieciom oraz młodzieży, która nie skończyła jeszcze 18 roku życia.

4. Skutki uboczne desmoxanu

Skutki uboczne po przyjęciu leku desmoxan pojawiają się stosunkowo rzadko, ponieważ desmoxan jest dobrze tolerowany przez organizm. Może się zdarzyć, że pojawią się jednak takie dolegliwości jak: suchość w jamie ustnej, nudności i wymioty, ból brzucha, zaparcia, biegunka. U niektórych osób może pojawić się wzdęty brzuch, pieczenie języka, zgaga, nadmierne ślinienie. Może pojawić się także zwiększenie apetytu, dlatego często osoby rzucające palenie przybierają na wadze. Wystąpić mogą także huśtawki nastroju i rozdrażnienie, jednak takie objawy występują często u osób, które leczą się z uzależnienia. Niektóre osoby mogą się skarżyć na złe samopoczucie, zmęczenie, łzawienie, zwiększenie lub zmniejszenie częstotliwości rytmu serca, zwiększenie ciśnienia tętniczego, bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu.

5. Dawkowanie desmoxanu

Pierwsze trzy dni desmoxan należy przyjmować co dwie godziny po jednej tabletce, jednocześnie zmiejszając liczbę wypalanych papierosów. Jeśli zaczniesz zauważać, że leczenie przynosi oczekiwane efekty, należy postępować zgodnie ze schematem: na początku od 4 do 12 dnia – 1 kapsułka co 2,5 godziny (maksymalnie 5 kapsułek na dobę), następnie 12 do 16 dnia zażywamy 1 kapsułka co 3 godziny (maksymalnie 4 kapsułki na dobę). Od dnia 17 do dnia 20 przyjmujemy po jednej tabletce co około 5 godzin (maksymalnie 3 kapsułki na dobę). W ostatnich czterech dniach kuracji należy przyjmować po jednej tabletce dziennie.

Jeśli zauważysz, że przebyta terapia nie przynosła oczekiwanych rezultatów i w dalszym ciągu odczuwasz silną potrzebę sięgnięcia po papierosa, należy przerwać przyjmowanie leku desmoxan i rozpocząć ponownie próbę po 2–3 miesiącach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze