Trwa ładowanie...

Detoks dopaminowy - na czym polega, ile trwa, jak go zrobić, cele

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 18.12.2023 15:44
Detoks dopaminowy polega na ograniczeniu aktywności, które powodują znaczne skoki dopaminy.
Detoks dopaminowy polega na ograniczeniu aktywności, które powodują znaczne skoki dopaminy. (Adobe Stock)

Detoks dopaminowy to okresowa przerwa od aktywności lub bodźców, które silnie wpływają na uwalnianie dopaminy w mózgu. Dopamina to neuroprzekaźnik odpowiedzialny m.in. za regulację przyjemności, nagrody i motywacji. Detoks polega na celowym ograniczeniu lub całkowitym zaprzestaniu korzystania z telefonu, mediów społecznościowych czy spożywania żywności wysokoprzetworzonej. Na czym polega cyfrowy detoks? Ile trwa detoks dopaminowy?

spis treści

1. Co to jest detoks dopaminowy?

Detoks dopaminowy to strategia mająca na celu kontrolowanie nadmiernych skoków poziomu dopaminy w mózgu poprzez okresową eliminację lub minimalizację niezdrowych aktywności. Koncepcja została wprowadzona przez Camerona Sepaha, jej głównym celem jest zmniejszenie impulsywnych bodźców, które generują nagłą i dużą aktywność w układzie nagrody w mózgu.

Okazuje się, że przeciążenie takimi sygnałami może prowadzić do uzależnień, zaburzeń nastroju czy trudności w koncentracji. Detox dopaminowy może oznaczać bardzo różne działania, powinien on być dostosowany indywidualnie do każdej osoby decydującej się na rozpoczęcie strategii.

2. Na czym polega detoks dopaminowy?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Detoks dopaminowy polega na redukcji bodźców, które wywołują znaczne skoki poziomu dopaminy w mózgu. W praktyce strategia ta może oznaczać różne działania:

  • ograniczenie korzystania z telefonu (cyfrowy detoks od telefonu),
  • unikanie korzystania z mediów społecznościowych,
  • ograniczenie zaangażowania w dyskusje internetowe,
  • ograniczenie nadmiernego czytania wiadomości lub innych źródeł informacji,
  • ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem telewizora,
  • odstawienie alkoholu i kofeiny,
  • zrezygnowanie z jedzenia żywności wysokoprzetworzonej,
  • redukcja impulsywnych zachowań, na przykład zakupów,
  • przerwa od nadmiernego planowania całego dnia.

Detoks dopaminowy ma na celu wytworzenie równowagi neurochemicznej w mózgu poprzez ograniczenie bodźców wywołujących nadmierną stymulację dopaminy. Przez tymczasowe wyeliminowanie niektórych czynności możliwe jest doświadczenie poprawy w samopoczuciu psychicznym, zwiększenie kontroli nad swoimi reakcjami oraz uzyskanie lepszych umiejętności w zakresie regulacji emocji.

3. Jak zrobić detoks dopaminowy?

Detoks dopaminowy to indywidualny proces dostosowany do własnych potrzeb i stylu życia. Pierwszym krokiem jest określenie celu strategii, wprowadzenie zmian w życiu może być podyktowane na przykład chęcią poprawy swojego samopoczucia lub zapanowania nad uzależnieniem.

Ważne jest, by zidentyfikować, które bodźce są najbardziej stymulujące i stworzyć plan ich ograniczania. Dla niektórych korzystne będzie stopniowe wycofywanie się, u innych sprawdzi się ograniczenie czasu na wykonywanie konkretnej czynności lub nagłe i całkowite odstawienie, na przykład telefonu.

Warto znaleźć zdrowsze alternatywy dla bodźców. Media społecznościowe można zamienić na czytanie książek, medytowanie lub uprawianie aktywności fizycznej. W trakcie detoksu dopaminowego należy śledzić swoje postępy i reakcje, najlepiej w formie pisemnej.

Warto mieć na uwadze, że proces ten nie należy do najłatwiejszych. Mogą zdarzyć się gorsze momenty, które wymagają modyfikacji planu. Detoks dopaminowy nie polega też na całkowitym odcięciu od bodźców czy czynności, które sprawiają nam przyjemność. Chodzi o osiągnięcie bardziej zrównoważonego podejścia do stymulacji mózgu.

Czas trwania detoksu może być bardzo zróżnicowany, w zależności od indywidualnych potrzeb, celów oraz stopnia uzależnienia od bodźców prowokujących uwalnianie dopaminy. Strategia może zająć od kilku dni do nawet kilku miesięcy.

4. Cele detoksu dopaminowego

Celem detoksu dopaminowego jest osiągnięcie lepszej równowagi neurochemicznej w mózgu poprzez zmniejszenie nadmiernego stymulowania układu nagrody. Detoks może pomóc w utrzymaniu stabilniejszego nastroju, zwiększając kontrolę nad emocjami i ograniczając wahania nastroju związane z nadmiernym uwalnianiem dopaminy.

Zmniejszenie nadmiernego pobudzenia dopaminowego może pomóc w poprawie zdolności koncentracji, skupienia się na zadaniach i zapamiętywania. Dla osób ze skłonnościami do uzależnień lub zachowań impulsywnych detoks może pomóc w zmniejszeniu silnego pragnienia bodźców wywołujących nadmierną stymulację.

Poprzez przerwę od natychmiastowych nagród, strategia może pomóc zidentyfikować i docenić inne, zdrowsze źródła satysfakcji, niezwiązane z nagłymi skokami dopaminy. Długoterminowy efekt detoksu może obejmować lepszą kontrolę nad nawykami, świadomość własnych reakcji i zdolność do podejmowania bardziej świadomych wyborów.

Przerwa od nadmiernych stymulantów daje mózgowi czas na regenerację, co może wpłynąć na poprawę zdolności poznawczych i ogólnego samopoczucia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze