Diosmina – pochodzenie, działanie, stosowanie

Problemy z krążeniem żylnym są niestety bardzo popularne. Głównymi problemami na które skarżą się pacjenci są żylaki i hemoroidy. Obydwie przypadłości doskwierają w codziennym życiu i statystycznie występują w coraz młodszym wieku. Czy diosmina jest środkiem, który może polepszyć sytuację takich osób?

Zobacz film: "Żylaki kończyn"

1. Diosmina – pochodzenie

Diosmina należy do grupy flawonoidów. Początkowo była otrzymywana z owoców cytrusowych, teraz jednak możliwe jest także jej sztuczna synteza. Należy do leków flebotropowych. Jest związkiem, który znajduje zastosowanie w leczeniu niewydolności żylnej oraz hemoroidów.

2. Diosmina – działanie

Diosmina usprawnia krążenie żylne. Mechanizmów działania diosminy jest kilka, dzięki czemu znajduje zastowanie w patologiach dotyczących żył. Jej działaniem jest między innymi poprawa napięcia naczyń (tak zwany tonus).

Zmniejsza także uczucie ciężkości nóg, pieczenia, działa również przeciwobrzękowo – to częste objawy, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Diosmina działa również korzystnie na drenaż limfatyczny, nasilając perystaltykę, czyli ruchy naczyń chłonnych.

7 faktów na temat suplementów diety
7 faktów na temat suplementów diety [7 zdjęć]

Obecnie suplementy diety są bardzo popularne i ogólnodostępne. Możemy je dostać nie tylko w aptekach,...

zobacz galerię

3. Diosmina – stosowanie

Diosmina jest dostępna w formie tabletek. W zależności od terapii choroby podstawowej mogą być stosowane różne dawki diosminy, która jest jest również składnikiem suplementów diety – przy ich wyborze należy pamiętać, aby korzystać tylko z tych środków, które są bezpieczne i mają wiadome pochodzenie.

Oczywistym jest, że u osób, u których występuje uczulenie na jakikolwiek składnik takich środków nie powinny go stosować.

Diosmina jest składnikiem suplementów diety
Diosmina jest składnikiem suplementów diety (123RF)

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek efektów ubocznych, konieczne jest zaprzestanie przyjmowania preparatu oraz kontakt z lekarzem. Najlepszą przyswajalność diosminy ma jej forma zmikronizowana, co daje przyswajalność na poziomie około 70 procent z przewodu pokarmowego. Dzięki temu możliwe jest stosowanie diosminy w mniejszych dawkach.

Diosmię wyizolowano ponad 90 lat temu. Teraz jest składnikiem suplementów diet - trzeba zauważyć, że w Polsce rynek tych preparatów należy do jednych z najszybciej rozwijających się w Europie.

Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki [6 zdjęć]

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem...

zobacz galerię

O konieczności stosowania tego typu preparatów najlepiej porozmawiać z lekarzem – w sytuacjach, w których nie ma takiej potrzeby, szkoda narażać się na występowanie efektów ubocznych diosminy.

Przy zaawansowanej chorobie żylnej oraz hemoroidach, należy skupić się na terapii ukierunkowanej bezpośrednio na te jednostki chorobowe. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą leki oraz zabiegi chirurgiczne, które w niektórych przypadkach stanowią jedyne skuteczne rozwiązanie.

W kwestii hemoroidów konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty – najlepiej proktologa. W zależności od wyniku badania, stopnia zaawansowania oraz objawów możliwe będzie zastosowanie odpowiedniego leczenia.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.