Trwa ładowanie...

Diosmina – pochodzenie, działanie, stosowanie

Problemy z krążeniem żylnym są niestety bardzo popularne. Głównymi problemami na które skarżą się pacjenci są żylaki i hemoroidy. Obydwie przypadłości doskwierają w codziennym życiu i statystycznie występują w coraz młodszym wieku. Czy diosmina jest środkiem, który może polepszyć sytuację takich osób?

spis treści

1. Diosmina – pochodzenie

Diosmina należy do grupy flawonoidów. Początkowo była otrzymywana z owoców cytrusowych, teraz jednak możliwe jest także jej sztuczna synteza. Należy do leków flebotropowych. Jest związkiem, który znajduje zastosowanie w leczeniu niewydolności żylnej oraz hemoroidów.

Zobacz film: "Żylaki kończyn"

2. Diosmina – działanie

Diosmina usprawnia krążenie żylne. Mechanizmów działania diosminy jest kilka, dzięki czemu znajduje zastowanie w patologiach dotyczących żył. Jej działaniem jest między innymi poprawa napięcia naczyń (tak zwany tonus).

Zmniejsza także uczucie ciężkości nóg, pieczenia, działa również przeciwobrzękowo – to częste objawy, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Diosmina działa również korzystnie na drenaż limfatyczny, nasilając perystaltykę, czyli ruchy naczyń chłonnych.

7 faktów na temat suplementów diety
7 faktów na temat suplementów diety [7 zdjęć]

Obecnie suplementy diety są bardzo popularne i ogólnodostępne. Możemy je dostać nie tylko w aptekach,

zobacz galerię

3. Diosmina – stosowanie

Diosmina jest dostępna w formie tabletek. W zależności od terapii choroby podstawowej mogą być stosowane różne dawki diosminy, która jest jest również składnikiem suplementów diety – przy ich wyborze należy pamiętać, aby korzystać tylko z tych środków, które są bezpieczne i mają wiadome pochodzenie.

Oczywistym jest, że u osób, u których występuje uczulenie na jakikolwiek składnik takich środków nie powinny go stosować.

Diosmina jest składnikiem suplementów diety
Diosmina jest składnikiem suplementów diety (123RF)

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek efektów ubocznych, konieczne jest zaprzestanie przyjmowania preparatu oraz kontakt z lekarzem. Najlepszą przyswajalność diosminy ma jej forma zmikronizowana, co daje przyswajalność na poziomie około 70 procent z przewodu pokarmowego. Dzięki temu możliwe jest stosowanie diosminy w mniejszych dawkach.

Diosmię wyizolowano ponad 90 lat temu. Teraz jest składnikiem suplementów diet - trzeba zauważyć, że w Polsce rynek tych preparatów należy do jednych z najszybciej rozwijających się w Europie.

Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki [6 zdjęć]

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem

zobacz galerię

O konieczności stosowania tego typu preparatów najlepiej porozmawiać z lekarzem – w sytuacjach, w których nie ma takiej potrzeby, szkoda narażać się na występowanie efektów ubocznych diosminy.

Przy zaawansowanej chorobie żylnej oraz hemoroidach, należy skupić się na terapii ukierunkowanej bezpośrednio na te jednostki chorobowe. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą leki oraz zabiegi chirurgiczne, które w niektórych przypadkach stanowią jedyne skuteczne rozwiązanie.

W kwestii hemoroidów konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty – najlepiej proktologa. W zależności od wyniku badania, stopnia zaawansowania oraz objawów możliwe będzie zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza