Diosmina – pochodzenie, działanie, stosowanie
Problemy z krążeniem żylnym są niestety bardzo popularne. Głównymi problemami na które skarżą się pacjenci są żylaki i hemoroidy. Obydwie przypadłości doskwierają w codziennym życiu i statystycznie występują w coraz młodszym wieku. Czy diosmina jest środkiem, który może polepszyć sytuację takich osób?
1. Diosmina – pochodzenie
Diosmina należy do grupy flawonoidów. Początkowo była otrzymywana z owoców cytrusowych, teraz jednak możliwe jest także jej sztuczna synteza. Należy do leków flebotropowych. Jest związkiem, który znajduje zastosowanie w leczeniu niewydolności żylnej oraz hemoroidów.
2. Diosmina – działanie
Diosmina usprawnia krążenie żylne. Mechanizmów działania diosminy jest kilka, dzięki czemu znajduje zastowanie w patologiach dotyczących żył. Jej działaniem jest między innymi poprawa napięcia naczyń (tak zwany tonus).
Zmniejsza także uczucie ciężkości nóg, pieczenia, działa również przeciwobrzękowo – to częste objawy, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Diosmina działa również korzystnie na drenaż limfatyczny, nasilając perystaltykę, czyli ruchy naczyń chłonnych.
3. Diosmina – stosowanie
Diosmina jest dostępna w formie tabletek. W zależności od terapii choroby podstawowej mogą być stosowane różne dawki diosminy, która jest jest również składnikiem suplementów diety – przy ich wyborze należy pamiętać, aby korzystać tylko z tych środków, które są bezpieczne i mają wiadome pochodzenie.
Oczywistym jest, że u osób, u których występuje uczulenie na jakikolwiek składnik takich środków nie powinny go stosować.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek efektów ubocznych, konieczne jest zaprzestanie przyjmowania preparatu oraz kontakt z lekarzem. Najlepszą przyswajalność diosminy ma jej forma zmikronizowana, co daje przyswajalność na poziomie około 70 procent z przewodu pokarmowego. Dzięki temu możliwe jest stosowanie diosminy w mniejszych dawkach.
Diosmię wyizolowano ponad 90 lat temu. Teraz jest składnikiem suplementów diet - trzeba zauważyć, że w Polsce rynek tych preparatów należy do jednych z najszybciej rozwijających się w Europie.
O konieczności stosowania tego typu preparatów najlepiej porozmawiać z lekarzem – w sytuacjach, w których nie ma takiej potrzeby, szkoda narażać się na występowanie efektów ubocznych diosminy.
Przy zaawansowanej chorobie żylnej oraz hemoroidach, należy skupić się na terapii ukierunkowanej bezpośrednio na te jednostki chorobowe. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą leki oraz zabiegi chirurgiczne, które w niektórych przypadkach stanowią jedyne skuteczne rozwiązanie.
W kwestii hemoroidów konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty – najlepiej proktologa. W zależności od wyniku badania, stopnia zaawansowania oraz objawów możliwe będzie zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.