Trwa ładowanie...

Distreptaza - charakterystyka, wskazania, skład, przeciwwskazania, skutki uboczne, cena

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
18.04.2024 15:31
Distreptaza
Distreptaza (Zdjęcie: Pixabay, autor: derneuemann)

Distreptaza to preparat w postaci czopków doodbytniczych, stosowany w celu łagodzeniu objawów ostrej i przewlekłej choroby hemoroidalnej. Wskazaniem do stosowania leku jest również zapalenie narządów miednicy mniejszej oraz ropień okołoodbytniczy. Jakie substancje czynne zawiera Distreptaza? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania tego leku?

spis treści

1. Co to jest Distreptaza i w jakim celu stosuje się ten lek?

Distreptaza jest lekiem występującym w formie czopków doodbytniczych. Stosowany jest przede wszystkim w leczeniu ostrej i przewlekłej choroby hemoroidalnej. Schorzenie to jest jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych na całym świecie. Jak pokazują badania, z problemem hemoroidów boryka się około ponad 50% populacji zamieszkującej w państwach wysoko rozwiniętych. Hemoroidy zewnętrzne są sinawymi guzkami występującymi w pobliżu odbytu. Na powiększanie się hemoroidów wewnętrznych wpływają:

  • zaparcia,
  • ciąża,
  • siedzący tryb życia,
  • praca przy komputerze,
  • niektóre aktywności, takie jak jazda konna, kolarstwo.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

W przebiegu choroby dochodzi do wypadania hemoroidów na zewnątrz, a także do ich samoistnego cofania się w głąb kanału odbytniczego. Typowymi objawami chorobowymi są: dolegliwości bólowe odbytu, podrażnienie, pieczenie, uczucie dyskomfortu, świąd oraz uczucie ucisku w obrębie odbytu.

Preparat Distreptaza może być podawany również wtedy, gdy dojdzie do stanu zapalnego narządów miednicy mniejszej. Wspomagająco, preparat ten stosuje się u pacjentów z ropniem okołoodbytniczym lub przetokami, które charakteryzują się rozległym naciekiem zapalnym.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Skład leku Distreptaza

Lek Distreptaza zawiera dwie substancje czynne. Pierwszą z nich jest streptokinaza, drugą zaś streptodornaza. Streptokinaza jest pozakomórkowym enzymem wytwarzanym za pośrednictwem paciorkowców beta-hemolizujących. Pełni funkcję aktywatora innego proenzymu zawartego w ludzkiej krwi - plazminogenemu.

Pod wpływem streptokinazy plazminogenem zamienia się w plazminę, białkowy enzym wykazujący zdolność do rozkładania białek krwi wchodzących w skład skrzepu. Streptodornaza to z kolei enzym, ułatwiający rozpuszczanie lepkich mas nukloprotein, a także innych składników takich jak martwe komórki czy ropa. Ta ostatnia powstaje na skutek stanu zapalnego, który pojawia się w przebiegu miejscowego zakażenia bakteryjnego.

Oprócz substancji czynnych czopki doodbytnicze Distreptaza zawierają również substancje pomocnicze – ciekłą parafinę oraz witepsol H15.

3. Przeciwwskazania do stosowania

Preparatu Distreptaza nie należy stosować u osób z nadwrażliwością (alergią) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniem jest także ostre zapalenie tkanki łącznej bez oznak ropienia oraz problem z krzepliwością krwi. Preparatu nie powinno się stosować w połączeniu z lekami przeciwzakrzepowymi oraz tymi, które zawierają sole wapnia. Niewskazane jest również stosowanie czopków u kobiet ciężarnych, a także u pacjentów, u których występują rany pokryte świeżymi strupami.

4. Skutki uboczne

Skutki uboczne wynikające ze stosowania Distreptaza:

  • krwawienia,
  • reakcje alergiczne,
  • odczuwalny ból lub obrzęk w miejscu podania leku,
  • podwyższona temperatura ciała.

5. Ile kosztują czopki Distreptaza?

Distreptaza stosowana w przebiegu choroby hemoroidalnej, ropnia okołoodbytniczego czy stanu zapalnego narządów miednicy mniejszej jest lekiem wydawanym na receptę. W jednym opakowaniu preparatu znajdziemy 6 czopków doodbytniczych. Cena jednego opakowania waha się od od 36,69 zł do 59,90 zł w zależności od danej apteki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze