Niewyspanie a gorsza pamięć

Badacze z Uniwersytetu Pensylwanii, Instytutu Technologii w Massachusetts i Uniwersytetu Tufts zidentyfikowali mechanizmy pogorszenia pamięci na skutek niedoboru snu.

Każdy, kto zarwał noc, wie, że niedostatek snu objawia się następnego dnia trudnościami z koncentracją i pamięcią. Ostatnio naukowcy z Pensylwanii odkryli, która część mózgu i w jaki sposób odpowiada za niekorzystny wpływ braku snu na pamięć.

Zobacz film: "Jak modelować twarz makijażem?"

Badania nad snem

Grupa badaczy z Uniwersytetu Pensylwanii, którymi kierował profesor Ted Abel, zajęła się badaniem roli nukleozydów adenozyny w hipokampie, czyli w części mózgu związanej z funkcją pamięci.

Jak mówi Abel, przez długi czas naukowcy zdawali sobie sprawę, że niedobór snu przyczynia się do podwyższenia poziomu adenozyny w mózgu, zarówno u muszek owocowych, jak i u myszy, a także u ludzi.

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że adenozyna jest rzeczywistym źródłem licznych deficytów poznawczych, takich jak kłopoty z koncentracją lub pamięcią.

Badanie, w którym uczestniczył Abel, polegało na jednoczesnym przeprowadzeniu dwóch eksperymentów na myszach, które pozbawiono możliwości prawidłowego wysypiania się.

Testy miały na celu zbadanie udziału adenozyny w pogorszeniu pamięci. Pierwszy eksperyment był dokonywany na genetycznie modyfikowanych myszach, które pozbawiono genu istotnego w produkcji adenozyny. Natomiast drugi eksperyment polegał na domózgowym podawaniu leku myszom, które nie były modyfikowane genetycznie.

Lek miał za zadanie zablokowanie konkretnego receptora adenozyny w hipokampie. Jeśli receptor rzeczywiście miałby związek z brakami w pamięci, pozbawione snu myszy zachowywałyby się, jak gdyby nie było dodatkowej adenozyny w mózgu.

Aby przekonać się, czy myszy okażą symptomy niedoboru snu, badacze użyli testu na rozpoznawanie przedmiotów. Pierwszego dnia umieszczono myszy w pudełku z dwoma przedmiotami i pozwolono im na zapoznanie się z nimi, przy jednoczesnym filmowaniu ich kamerą.

Tej nocy naukowcy obudzili niektóre z myszy w połowie ich właściwego, dwunastogodzinnego snu. Drugiego dnia myszy ponownie umieszczono w pudełku, przy czym jeden z przedmiotów został przesunięty.

Myszy zostały nagrane raz jeszcze, w celu ustalenia, jak zareagują na zmianę. Gdyby spały wystarczająco długo, poświęciłyby więcej czasu i uwagi na przesunięty przedmiot, ale niedobór snu sprawił, że nie wiedziały, gdzie znajdują się otaczające ich rzeczy.

Obie grupy potraktowały przemieszczony obiekt, jak gdyby przespały całą noc, co wskazuje na to, że nie zdawały sobie sprawy, że brak im snu.

Wyniki badań nad niedoborem snu

Abel i jego współpracownicy zbadali także hipokamp myszy za pomocą prądu elektrycznego, w celu uzyskania pomiaru plastyczności synaptycznej, czyli określenia, jak silne i wytrzymałe są synapsy odpowiedzialne za pamięć. U myszy, którym podawano leki, plastyczność synaptyczna była większa.

Obydwa eksperymenty na myszach ukazały mechanizm obecny przy niedoborze snu. Badania na genetycznie modyfikowanych myszach wykazały, skąd bierze się adenozyna.

Natomiast eksperyment z użyciem leków wskazał, w jakim kierunku adenozyna się udaje – do receptora A1 w hipokampie. Wiedza o tym, że zablokowanie przepływu adenozyny z dowolnego końca nie powoduje braków w pamięci, to ogromny krok w stronę zrozumienia, jak radzić sobie z tymi problemami u ludzi.

Jak powiedział Abel, aby uzyskać zdolność do odwrócenia konkretnego aspektu niedoboru snu, takiego jak wpływ na pamięć, konieczne jest uświadomienie sobie na jakich zasadach działają ścieżki molekularne i ich cele.

 

Jak pokazały badania, skrócenie czasu snu nawet o połowę stanowi wyzwanie dla organizmu. Wysypianie się ma ogromne znaczenie, co potwierdzają kolejne eksperymenty.

Być może w przyszłości uda się zapanować nad funkcjonowaniem organizmu, ale na razie najrozsądniejszy wydaje się możliwie zdrowy tryb życia, a w szczególności odpowiednia ilość snu.

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uroda
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 2 tygodnie temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 11 godzin temu

11

Pomocni lekarze

Artykuły Uroda
Uroda

Właściwości i zastosowanie skorupek jaj

Właściwości i zastosowanie skorupek jaj

Niedoceniany skarb Leczy podrażnienia skóry, sprawia że kawa smakuje lepiej, może też czyścić garnki. O czym mowa? O skorupce jaja kurzego. Jak się okazuje jest ona bardzo niedoceniana. A niesłusznie, zawiera bowiem wszystkie mikro i makroelementy. Przeczytaj,...

Uroda

Pink is the new black, czyli moda na subtelną kobiecość

Pink is the new black, czyli moda na subtelną kobiecość

Różowa narzutka Stworzenie oryginalnej stylizacji wymaga od nas przede wszystkim pomysłowości. Czasem nie wystarczy umiejętne połączenie kolorów czy dobranie dodatków, ale trzeba pójść krok dalej i „zmiksować" różne style - Magdalena Pietras. Dziś...

Uroda

Materiały, które mogą podrażniać wrażliwą skórę

Materiały, które mogą podrażniać wrażliwą skórę

Materiały powodują podrażnienia Materiały, które podrażniają wrażliwą skórę mogą różnić się w przypadku różnych osób, ale istnieje kilka ich rodzajów, które częściej sprawiają problemy osobom z delikatną skórą. Jeśli masz problem z podrażnieniami, wystarczy...

Uroda

Sprawdź, czy wiesz jak prawidłowo używać zalotki

Sprawdź, czy wiesz jak prawidłowo używać zalotki

Zalotka, a piękne rzęsy Za pomocą zalotki możesz znacząco poprawić wygląd rzęs i nadać im efekt fantastycznego podkręcenia. Niemniej jednak, nieodpowiednie jej użycie może wręcz zaszkodzić rzęsom. Dowiedz się, w jaki sposób poprawnie używać zalotki i...

Uroda

10 korzyści dla zdrowia z kontaktu z naturą

10 korzyści dla zdrowia z kontaktu z naturą

Mniejszy stres Badania wykazały, że kontakt z naturą obniża poziom stresu już w ciągu 5 minut. Ucieczka od betonowej dżungli i frustrującej technologii to zasłużona okazja do relaksu i odstresowania. Więcej szczęścia Otaczanie się zielenią sprawia, że...

Uroda

Cytryna dla urody - poznaj jej moc

Cytryna dla urody - poznaj jej moc

Niezwykła moc cytryny Wiele osób kocha doskonały smak lemoniady cytrynowej czy rozmaite potrawy wzbogacone nutą cytrynową. Warto wiedzieć, że ten owoc odnalazł również szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry. Zastanawiasz się, jakie? Tonik nawilżający...

Uroda

9 dziwacznych sekretów piękna hollywoodzkich gwiazd

9 dziwacznych sekretów piękna hollywoodzkich gwiazd

Tajemnica piękna Niemal wszystkie gwiazdy mogą się poszczycić nieskazitelnym i pięknym wyglądem. W pewnym stopniu jest to wynik pracy sztabu specjalistów. Niemniej jednak celebryci często korzystają z mało popularnych sposobów umożliwiających zachowanie...

Uroda

Jak działa rybi kolagen?

Jak działa rybi kolagen?

Rybi kolagen - białko nie tylko na zmarszczki Chociaż kolagen występuje w wielu produktach, ten pochodzący od ryb jest jego najlepszym źródłem. Jest on o 1,5 razy lepiej wchłanialny od tego występującego w innych zwierzętach, np. w świniach. Posiada mniejszą...

Uroda

Mamy rozwiązania na najbardziej irytujące defekty urodowe

Mamy rozwiązania na najbardziej irytujące defekty urodowe

Urodowe wpadki Która z nas nie lubi wyglądać pięknie? Spierzchnięte usta, szminka rozmazana jak u Jockera czy oczy pandy z pewnością nam tego nie ułatwiają. Jak to się dzieje, że wychodząc z domu, wyglądamy nieskazitelnie, a już po dwóch godzinach na...

Uroda

Jak wyglądać 10 lat młodziej?

Jak wyglądać 10 lat młodziej?

Popraw postawę ciała Z wiekiem zaczynamy się nieco garbić, a postawa wiele mówi o wieku człowieka. Prawidłowa postawa nie tylko sprawia, że wyglądasz młodziej i szczuplej oraz dodaje kilka centymetrów wzrostu, ale także wpływa pozytywnie na zdrowie pleców....