Dłonie zdradzają, że wątroba nie daje rady. Niepozorny objaw
Czy wiesz, że problemy z wątrobą mogą objawiać się nie tylko bólem brzucha, osłabieniem czy żółtymi białkami oczu, ale również na dłoniach? To ważna informacja, którą warto mieć na uwadze, aby móc szybko zareagować na ewentualne problemy zdrowotne. Nieleczone schorzenia wątroby mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń, w tym marskości, a nawet śmierci.
1. Jak rozpoznać problemy z wątrobą?
Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie, pełniącym wiele kluczowych funkcji. Między innymi bierze czynny udział w procesie trawienia i termoregulacji, a także pełni funkcje odtruwające, wspomagając organizm w pozbywaniu się toksyn.
Jednak jej prawidłowe funkcjonowanie może być zaburzone przez nadmiar alkoholu i leków, a także niezdrową dietę opartą na przetworzonej żywności i słodyczach, zwłaszcza jeśli jest ona połączona z brakiem aktywności fizycznej.
W efekcie, złe nawyki żywieniowe i brak ruchu mogą prowadzić do stłuszczenia wątroby (alkoholowego lub niealkoholowego, w zależności od czynnika).
- Jeden z największych problemów przy przewlekłych chorobach wątroby to brak jakichkolwiek objawów, nawet przez wiele lat. Choroba rozwija się, a pacjent nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, bo nie ma żadnych dolegliwości bólowych - tłumaczyła w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Anna Piekarska, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi.
Niestety, nawet jeśli objawy się pojawią, mogą być niecharakterystyczne, co opóźnia diagnozę. Efektem mogą być bardzo poważne uszkodzenia wątroby, w tym marskość, która zwiększa ryzyko raka. To znacznie zmniejsza szanse na przeżycie. W przypadku niealkoholowego stłuszczenia wątroby mogą pojawić się takie objawy, jak zmęczenie, osłabiebie, ból po prawej stronie brzucha.
Z kolei u osób, które nadużywają alkoholu mogą się pojawić obrzęki w okolicach kostek i brzucha, spadek masy ciała czy żółtaczka, która świadczy o bardzo poważnym uszkodzeniu wątroby.
2. Czerwone dłonie jako potencjalny sygnał problemów z wątrobą
Jednym z symptomów, który nie powinien być lekceważony, są czerwone dłonie. Jest to niezwykle niecharakterystyczny, ale jednak istotny sygnał ostrzegawczy, sugerujący, że wątroba może nie funkcjonować prawidłowo. Gdy się pojawi, lepiej od razu udać się do hepatologa.
Rumień, który można zauważyć na dłoniach, jest często dowodem na przewlekłe schorzenie wątroby. Zaczerwienienie zwykle pojawia się na obu dłoniach, a skóra w tych miejscach jest ciepła. Co istotne, nie towarzyszą temu żadne dolegliwości bólowe. Najczęściej rumień pojawia się na dolnej części dłoni, ale może również obejmować palce.
Niemniej jednak, warto mieć na uwadze, że zaczerwienienie dłoni może być również symptomem innych schorzeń. Może to wskazywać na takie choroby jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Dlatego też, zawsze warto skonsultować takie objawy z lekarzem, aby otrzymać właściwą diagnozę.
Jest to niezwykle istotne, gdyż tylko prawidłowa diagnoza pozwoli na podjęcie odpowiednich kroków w celu leczenia. Nie można lekceważyć żadnych symptomów, nawet tych, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieistotne. Czerwone dłonie mogą być bowiem sygnałem ostrzegawczym, który powinien skłonić nas do zwrócenia uwagi na stan naszej wątroby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.