Do czego prowadzi nieleczony katar? Wyjaśniamy
Katar jest tak powszechną dolegliwością, że – o ile nie towarzyszą mu inne objawy – często go bagatelizujemy. A to błąd, bowiem przedłużający się stan zapalny błony śluzowej nosa może prowadzić do niebezpiecznych powikłań.
1. Trzy rodzaje kataru
Są trzy główne rodzaje kataru – bakteryjny, wirusowy i alergiczny. Dwa pierwsze typy pojawiają się na skutek zakażenia błony śluzowej nosa wirusami bądź bakteriami – zwykle jako reakcja organizmu na oziębienie lub przegrzanie. Katar wirusowy poznajemy po tym, że wydzielina z nosa jest wodnisto-śluzowa, natomiast katar bakteryjny – po wydzielinie śluzowo-ropnej.
Obydwa powodują drapanie w gardle i nosie. Obu katarom może towarzyszyć też gorączka. Wspólnym objawem jest uczucie zatkania i obrzęk małżowin nosa, a także uczucie ogólnego rozbicia, ból głowy, czasem zawroty.
Przeczytaj także:
Z tych właśnie powodów katar należy leczyć, a dokładniej – pozwolić organizmowi zebrać siły do walki z nim. Należy też prawidłowo oczyszczać drogi oddechowe z wydzieliny. Dwie podstawowe zasady: zawsze wydmuchujemy nos w chusteczki lub ręczniki jednorazowe i natychmiast po oczyszczeniu nosa, wyrzucamy je i zasada druga: nigdy nie wydmuchujemy wydzieliny z dwóch dziurek naraz.
2. Powikłania nieleczonego kataru
Co może się stać, jeśli nie pozwolimy sobie na wypoczynek, nie będziemy oczyszczać nosa i pozwolimy, żeby katar się przedłużał?
Następstwem kataru bakteryjnego i wirusowego mogą być: zapalenie spojówek, gardła, ucha środkowego, zatok przynosowych, krtani, tchawicy, oskrzeli, oskrzelików, a nawet zapalenie płuc.
Jak rozpoznać, że katar rozwija się, zamiast ustępować i przechodzi w jedną z wymienionych chorób?
Charakterystyczne dla zapalenia spojówek są przekrwione, łzawiące oczy. Dzieje się tak, ponieważ spojówki są bogato utkane naczyniami krwionośnymi, które pod wpływem stanu zapalnego znacznie się poszerzają i wypełniają. Konieczne jest leczenie specjalnymi kroplami – w cięższych przypadkach z antybiotykiem.
Pierwszym objawem zapalenia gardła jest ból przy przełykaniu. Innymi objawami mogą być: powiększone węzły chłonne, gorączka, kaszel wzmagający się przy głębokich wdechach. W zależności od nasilenia dolegliwości konieczne jest leczenie objawowe lub antybiotykoterapia.
Z kolei najbardziej charakterystyczną oznaką, że doszło do zaatakowania krtani jest utrata głosu. Zapalenie krtani może być bardzo groźne dla dzieci - w najgorszym wypadku może nawet dojść do uduszenia.
Uciążliwy ból głowy, nasilający się przy pochylaniu, jest z kolei oznaką, że doszło do zapalenia zatok. Leczenie tej dolegliwości jest długotrwałe, a raz zaatakowane zatoki, bardzo często powodują nawroty choroby.
Zapalenie oskrzeli jest zakażeniem dróg oddechowych, przebiegającym z przekrwieniem i złuszczaniem się nabłonka oddechowego. Skutkiem tego jest intensywny kaszel, a także ogólne bardzo złe samopoczucie, gorączka, ból głowy.
Zapalenie płuc jest jedną z najgroźniejszych chorób układu oddechowego. Pojawia się kaszel połączony z bólem w klatce piersiowej, towarzyszy mu często wysoka gorączka i bardzo złe samopoczucie. Leczenie zawsze prowadzone jest na bazie antybiotykoterapii.
Ból ucha zwiastuje z kolei ostre zapalenie ucha środkowego - w początkowej fazie można próbować je leczyć środkami przeciwzapalnymi, jednak jeśli jest to skutek przedłużającego się kataru, można podejrzewać, że doszło do infekcji baketryjnej i wtedy konieczny jest antybiotyk.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.