Do czego prowadzi nieleczony katar?

Katar jest tak powszechną dolegliwością, że – o ile nie towarzyszą mu inne objawy – często go bagatelizujemy. A to błąd, bowiem przedłużający się stan zapalny błony śluzowej  nosa może prowadzić do niebezpiecznych powikłań.

Trzy rodzaje kataru

Są trzy główne rodzaje kataru – bakteryjny, wirusowy i alergiczny. Dwa pierwsze typy pojawiają się na skutek zakażenia błony śluzowej nosa wirusami bądź bakteriami – zwykle jako reakcja organizmu na oziębienie lub przegrzanie. ****Katar wirusowy poznajemy po tym, że  wydzielina z nosa jest  wodnisto-śluzowa, natomiast katar bakteryjny – po wydzielinie śluzowo-ropnej. Obydwa powodują drapanie w gardle i nosie. Obu katarom może towarzyszyć gorączka. Wspólnym objawem jest uczucie zatkania i obrzęk małżowin nosa, a także uczucie ogólnego rozbicia, ból głowy, czasem zawroty.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Z tych właśnie powodów katar należy leczyć, a dokładniej – pozwolić organizmowi zebrać siły do walki z nim. Należy też prawidłowo oczyszczać drogi oddechowe z wydzieliny. Dwie podstawowe zasady: zawsze wydmuchujemy nos w chusteczki lub ręczniki jednorazowe i natychmiast po oczyszczeniu nosa, wyrzucamy je i zasada druga: nigdy nie wydmuchujemy wydzieliny z dwóch dziurek naraz.

Powikłania nieleczonego kataru

Co może się stać, jeśli nie pozwolimy sobie na wypoczynek, nie będziemy oczyszczać nosa  i pozwolimy, żeby katar się przedłużał?

Następstwem kataru bakteryjnego i wirusowego mogą być: zapalenie spojówek, gardła, ucha środkowego, zatok przynosowych, krtani, tchawicy, oskrzeli, oskrzelików, a nawet płuc.

Jak rozpoznać, że katar rozwija się, zamiast ustępować i przechodzi w jedną z wymienionych chorób?

Charakterystyczne dla zapalenia spojówek są przekrwione, łzawiące oczy. Dzieje się tak, ponieważ spojówki są bogato utkane naczyniami krwionośnymi, które pod wpływem stanu zapalnego znacznie się poszerzają i wypełniają. Konieczne jest leczenie specjalnymi kroplami – w cięższych przypadkach z antybiotykiem.

Pierwszym objawem zapalenia gardła jest ból przy przełykaniu. Innymi objawami mogą być: powiększone węzły chłonne, gorączka, kaszel wzmagający się przy głębokich wdechach. W zależności od nasilenia dolegliwości konieczne jest leczenie objawowe lub antybiotykoterapia.

Z kolei najbardziej charakterystyczną oznaką, że doszło do zaatakowania  krtani jest utrata głosu. Zapalenie krtani może być bardzo groźne dla dzieci - w najgorszym wypadku może nawet dojść do uduszenia.

Uciążliwy ból głowy, nasilający się przy pochylaniu, jest z kolei oznaką, że doszło do zapalenia zatok. Leczenie tej dolegliwości jest długotrwałe, a raz zaatakowane zatoki, bardzo często powodują nawroty choroby.

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Ból głowy może okazać się bardzo uciążliwy, jednak istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nim.

Zapalenie oskrzeli jest zakażeniem dróg oddechowych, przebiegającym z przekrwieniem i złuszczaniem się nabłonka oddechowego. Skutkiem tego jest intensywny kaszel, a także ogólne bardzo złe samopoczucie, gorączka, ból głowy.

Zapalenie płuc jest jedną z najgroźniejszych chorób układu oddechowego. Pojawia się kaszel połączony z bólem w klatce piersiowej, towarzyszy mu często wysoka gorączka i bardzo złe samopoczucie. Leczenie zawsze prowadzone jest na bazie antybiotykoterapii.

Ból ucha zwiastuje z kolei ostre zapalenie ucha środkowego  - w początkowej fazie można próbować je leczyć środkami przeciwzapalnymi, jednak jeśli jest to skutek przedłużającego się kataru, można podejrzewać, że doszło do infekcji baketryjnej i wtedy konieczny jest antybiotyk.

Anna Oksow, ponad rok temu

Katar

Komentarze (8)
~Dorota
~Dorota ponad rok temu

moj maz meczy sie z katarem od dluzszego czasu:/ znajoma powiedziala nam ze to moga byc zatoki kupilam mu sinufast i mowi ze mniej boli go glowa i katar mniejszy, ale zastanawiam sie czy sa jakies domowe sposoby zeby jeszcze jakos mu ulzyc?

Odpowiedz
~beata
~beata ponad rok temu

Odporność zwiększymy zdrowo się odżywiając. Jeść więcej owoców, warzyw, białka. A nie świństwa, przez które organizm jest słaby i podatny na infekcje. Polecam zdrowe, smaczne odżywianie , dające energie a co najważniejsze białko i witaminy, które są niezbędne do funkcjonowania organizmu idealnafigura.com/gberes

Odpowiedz
~Dobrze
~Dobrze ponad rok temu

Należy pójść do łazienki i w zimnej wodzie wysmarkać, wyczyścić dokładnie nos. Nie smarkać w cokolwiek, chusteczki, szmatki ... Zimna woda i mycie nochala i płukanie jamy ustnej zimną wodą. Basta.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Katar - rodzaje, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Katar - rodzaje, leczenie
Cera trądzikowa

Blizny potrądzikowe (WIDEO)

Blizny potrądzikowe (WIDEO) Odtwórz wideo

się u noworodków (trądzik zaskórnikowy) oraz u niemowląt (trądzik torbielowaty i bliznowaciejący). Trądzik wpływa na psychikę młodego człowieka, prowadzi (...) do zaburzeń, niskiej samooceny, a nawet depresji. Jest nie tylko defektem...

Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Jak walczyć z bólem głowy? (WIDEO)

Jak walczyć z bólem głowy? (WIDEO) Odtwórz wideo

, chemicznych, psychicznych i neurologicznych. Nieleczony ból głowy może być przyczyną poważnych problemów i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Właściwe

Profilaktyka grypy

Sprawdż, czego nie może ci zabraknąć w sezonie grypowym

Sprawdż, czego nie może ci zabraknąć w sezonie grypowym

, gdyż może to prowadzić do niebezpiecznej choroby nazywanej syndromem Reye'a. Ibuprofen może być podawany dorosłym i dzieciom powyżej 6 miesiąca życia (...) termometr za pomocą letniej wody z mydłem i opłukać go chłodną wodą przed użyciem. Bez...

Mieszkaj zdrowo

Mieszkanie od podstaw

Mieszkanie od podstaw

Sprawdź, z czego powstało Twoje mieszkanie Przed zdcydowaniem się na zakup mieszkania, warto dowiedzieć się, z czego zostało wykonane i jakich surowców użyto do jego budowy.

Katar - rodzaje, leczenie

Katar u niemowlaka (WIDEO)

Katar u niemowlaka (WIDEO) Odtwórz wideo

Katar u niemowląt to częsta dolegliwość, która utrudnia oddychanie. Dziecko jest rozdrażnione, boli go głowa, odmawia ssania piersi i przez cały (...) oddech. Najczęstszą przyczyną kataru są infekcje wirusowe i zanieczyszczenia...

Objawy grypy - pierwsze symptomy, inne choroby

7 zaskakujących faktów na temat śluzu i flegmy

7 zaskakujących faktów na temat śluzu i flegmy

oraz antybakteryjnymi substancjami, które pomagają nam pozostawać w dobrym zdrowiu. Każdy z nas ma problem z katarem Dorośli przeziębiają się średnio 2-4 razy (...) zarazków i choroby, do jakiej mogą prowadzić. Całkiem...