Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Do czego prowadzi nieleczony katar? Wyjaśniamy

Katar jest tak powszechną dolegliwością, że – o ile nie towarzyszą mu inne objawy – często go bagatelizujemy. A to błąd, bowiem przedłużający się stan zapalny błony śluzowej nosa może prowadzić do niebezpiecznych powikłań.

Zobacz film: "Jak pozbyć się kataru?"

1. Trzy rodzaje kataru

Są trzy główne rodzaje kataru – bakteryjny, wirusowy i alergiczny. Dwa pierwsze typy pojawiają się na skutek zakażenia błony śluzowej nosa wirusami bądź bakteriami – zwykle jako reakcja organizmu na oziębienie lub przegrzanie. Katar wirusowy poznajemy po tym, że  wydzielina z nosa jest  wodnisto-śluzowa, natomiast katar bakteryjny – po wydzielinie śluzowo-ropnej.

Obydwa powodują drapanie w gardle i nosie. Obu katarom może towarzyszyć też gorączka. Wspólnym objawem jest uczucie zatkania i obrzęk małżowin nosa, a także uczucie ogólnego rozbicia, ból głowy, czasem zawroty.

Przeczytaj także:

Z tych właśnie powodów katar należy leczyć, a dokładniej – pozwolić organizmowi zebrać siły do walki z nim. Należy też prawidłowo oczyszczać drogi oddechowe z wydzieliny. Dwie podstawowe zasady: zawsze wydmuchujemy nos w chusteczki lub ręczniki jednorazowe i natychmiast po oczyszczeniu nosa, wyrzucamy je i zasada druga: nigdy nie wydmuchujemy wydzieliny z dwóch dziurek naraz.

2. Powikłania nieleczonego kataru

Co może się stać, jeśli nie pozwolimy sobie na wypoczynek, nie będziemy oczyszczać nosa  i pozwolimy, żeby katar się przedłużał?

Następstwem kataru bakteryjnego i wirusowego mogą być: zapalenie spojówek, gardła, ucha środkowego, zatok przynosowych, krtani, tchawicy, oskrzeli, oskrzelików, a nawet zapalenie płuc.

Jak rozpoznać, że katar rozwija się, zamiast ustępować i przechodzi w jedną z wymienionych chorób?

Charakterystyczne dla zapalenia spojówek są przekrwione, łzawiące oczy. Dzieje się tak, ponieważ spojówki są bogato utkane naczyniami krwionośnymi, które pod wpływem stanu zapalnego znacznie się poszerzają i wypełniają. Konieczne jest leczenie specjalnymi kroplami – w cięższych przypadkach z antybiotykiem.

Pierwszym objawem zapalenia gardła jest ból przy przełykaniu. Innymi objawami mogą być: powiększone węzły chłonne, gorączka, kaszel wzmagający się przy głębokich wdechach. W zależności od nasilenia dolegliwości konieczne jest leczenie objawowe lub antybiotykoterapia.

Z kolei najbardziej charakterystyczną oznaką, że doszło do zaatakowania krtani jest utrata głosu. Zapalenie krtani może być bardzo groźne dla dzieci - w najgorszym wypadku może nawet dojść do uduszenia.

Uciążliwy ból głowy, nasilający się przy pochylaniu, jest z kolei oznaką, że doszło do zapalenia zatok. Leczenie tej dolegliwości jest długotrwałe, a raz zaatakowane zatoki, bardzo często powodują nawroty choroby.

Nieleczony katar może doprowadzić do zapalenia zatok
Nieleczony katar może doprowadzić do zapalenia zatok ((Shutterstock) Nieleczony katar może doprowadzić do zapalenia zatok)
Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim
Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Ból głowy może okazać się bardzo uciążliwy, jednak istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nim.

zobacz galerię

Zapalenie oskrzeli jest zakażeniem dróg oddechowych, przebiegającym z przekrwieniem i złuszczaniem się nabłonka oddechowego. Skutkiem tego jest intensywny kaszel, a także ogólne bardzo złe samopoczucie, gorączka, ból głowy.

Zapalenie płuc jest jedną z najgroźniejszych chorób układu oddechowego. Pojawia się kaszel połączony z bólem w klatce piersiowej, towarzyszy mu często wysoka gorączka i bardzo złe samopoczucie. Leczenie zawsze prowadzone jest na bazie antybiotykoterapii.

Ból ucha zwiastuje z kolei ostre zapalenie ucha środkowego  - w początkowej fazie można próbować je leczyć środkami przeciwzapalnymi, jednak jeśli jest to skutek przedłużającego się kataru, można podejrzewać, że doszło do infekcji baketryjnej i wtedy konieczny jest antybiotyk.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy