Drapanie w gardle – domowe sposoby, leczenie

Drapanie w gardle, chrypka i suchość w gardle, które najczęściej pojawiają się w okresie jesiennym i zimowym. Istnieją oczywiście domowe sposoby, które mogą złagodzić nieprzyjemne objawy. Jednak przy dłużej utrzymujących się objawach należy udać się do lekarza, ponieważ drapanie w gardle i inne towarzyszące objawy mogą sugerować chorobę.

Drapanie w gardle – domowe sposoby

Drapanie w gardle może być nie tylko uciążliwą dolegliwością, ale także powodem częstych infekcji górnych dróg oddechowych dla przykładu stanu zapalnego gardła, ponieważ wysuszona śluzówka nie jest barierą dla wirusów czy bakterii i innymi patogenami. Domowe sposoby na drapanie w gardle mogą być elementem dodatkowym przy kuracji farmakologicznej.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Najczęstszą metodą na drapanie w gardle są metody naturalne, czyli zioła i rośliny, które mają właściwości nie tylko przeciwzapalne, antyseptyczne, ale także nawilżą śluzówkę gardła. Do roślin, które mogą pobudzić wydzielanie śliny, co wpłynie na właściwe nawilżenie gardła należą dla przykładu goryczka żółta, mięta pieprzowa czy imbir. Dziewanna powoduje zwiększenie śluzu w drogach oddechowych, co również wpłynie pozytywnie na nawilżenie śluzówki. Na drapanie w gardle w domowych warunkach można wybrać przykładowo tymianek, aloes, ale także korzeń prawoślazu, ponieważ zioła te nie tylko odpowiednio nawilżą gardło i zminimalizują drapanie w gardle czy chrypę, ale także mają właściwości antyseptyczne, czyli blokują rozwój infekcji, ponieważ są blokadą dla wszelkich wirusów i bakterii.

Oczywiście w przypadku ziół tak jak w przypadku leków należy zapoznać się z ewentualnymi przeciwwskazaniami. Napary z ziół nie są zalecane dla osób z nadciśnieniem, czy chorych na nerki, ponieważ niektóre z ziół mają właściwości moczopędne. Z domowych sposobów na drapanie w gardle zaleca się również wszelkie napary do płukania gardła czy maści, balsamy do nacierania. Jeśli pojawiło się drapanie w gardle i suchość nie należy stosować płukanki z szałwii i soli kuchennej, ponieważ oba składniki mogą dodatkowo podrażnić śluzówkę gardła.

Jak utrzymać zdrowe gardło?

Często zapominamy, aby dbać o gardło dopóki nie zacznie nas boleć, puchnąć lub piec. Chore gardło potrafi bardzo uprzykrzyć życie, dlatego aby zadbać o...

Na drapanie w gardle mogą także pomóc olejki eteryczne, a dokładnie inhalacje wykonane dla przykładu z olejku sosnowego, eukaliptusowego czy kamforowego. Ich zaletą jest nie tylko nawilżenie śluzówki gardła, ale także udrożnienie nosa przy katarze. Drapanie w gardle może również zneutralizować wykonany w domu wywar do płukania gardła, którego głównym składnikiem jest siemię lniane.

Drapanie w gardle – leczenie

Oczywiście naturalne sposoby powinny być tylko wspomagającymi metodami w trakcie leczenia farmakologicznego zwłaszcza przy przewlekłych stanach zapalnych. Dlatego jeśli drapanie w gardle nie ustępuje po dwóch tygodniach należy skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i dopasuje leczenie do postawionej diagnozy. Drapanie w gardle może być tylko jednym z objawów choroby. Kuracja może opierać się na podawaniu leków przeciwzapalnych, syropów przeciwkaszlowych, ale w ostrych stanach chorobowym lekarz może zdecydować się na podanie antybiotyku. Dla większej pewności przy doborze antybiotyku lekarz powinien zlecić wymaz z gardła i nosa.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie
Leczenie nerwicy - metody, leki przeciwdepresyjne, psychoterapia, domowe sposoby

Jak leczyć nerwicę? (WIDEO)

Jak leczyć nerwicę? (WIDEO) Odtwórz wideo

, uczucie ucisku w gardle, obawa przed omdleniem. Mimo tak wielu podobieństw, leczenie depresji i nerwicy są od siebie różne. Leczenie nerwicy (...) fizyczne depresji, występujące również w przypadku...

Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Co powinieneś wiedzieć o przeziębieniu?

Co powinieneś wiedzieć o przeziębieniu?

Przeziębienie - czy na pewno wszystko o nim wiesz? Od pierwszego drapania w gardle, aż do ostatniego kaszlnięcia - przebieg przeziębienia (...) . Powszechne objawy Najpowszechniejsze objawy to: drapanie...

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Sposoby na bóle krzyża

Sposoby na bóle krzyża

Ból w krzyżu może pojawić się w różnym miejscu i różne są jego przyczyny.

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Domowe sposoby na włosy

Domowe sposoby na włosy

Domowe maseczki to prosty sposób na poprawę kondycji włosów. Nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy na drogie kosmetyki - wystarczy pogrzebać w lodówce i samemu dobrać odpowiednie składniki na maseczkę do włosów.

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

skutecznych sposobów na zniwelowanie chrapania. Jest szansa, że w końcu prześpisz noc spokojnie! Zrzuć wagę Częściej chrapią mężczyźni niż kobiety (...) ) oraz jego wilgotność ułatwią odpoczynek i zapewnią spokojny sen. Wietrzenie sypialni...

Łamliwe paznokcie

Łamliwe paznokcie - domowe sposoby

Łamliwe paznokcie - domowe sposoby

Pielęgnacja paznokci w domu nie musi być skomplikowana. Przy odrobinie cierpliwości pożądane efekty będą widoczne już po krótkim czasie.

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Zdrowie kręgosłupa a krzesło w pracy (WIDEO)

Zdrowie kręgosłupa a krzesło w pracy (WIDEO) Odtwórz wideo

Tomasz Chomiuk, fizjoterapeuta, tłumaczy, jakie krzesła najlepiej sprawdzą się, gdy długo siedzimy za biurkiem. Wyjaśnia, jaką powinniśmy przyjąć postawę, by odciążyć kręgosłup i jak ważne jest odpowiednie ustawienie stóp. Zachęca też do wykorzystywania...