Drżenie mięśni - nadmierne obciążenie, niedobory witamin, drżenie poalkoholowe oraz polekowe, choroby
Drżenie mięśni zazwyczaj nie sygnalizuje niczego groźnego. Jest to zaburzenie ruchowe, które charakteryzuje się mimowolnymi ruchami grup mięśniowych. Drżenia mięsni mogą być szybkie lub wolne i mogą występować zarówno w spoczynku, jak i po wykonaniu określonych ruchów. Najczęściej drżenie mięśni występuje po nadmiernym wysiłku fizycznym, czasem zdarza się, że jest efektem niedoboru potasu i magnezu. Jednak często powtarzające się drżenie mięśni może oznaczać uszkodzenie układu nerwowego lub chorobę Parkinsona.
1. Drżenie mięśni poprzez nadmierne odciążenie
Drżenie mięśni może być spowodowane niedoborem witamin i minerałów takich jak potas, magnez oraz wapń. Mają one ogromny wpływ na układ nerwowy oraz mięśniowy. Niedobór witamin z grupy B również może się objawiać drżeniem mięśni. Może je wywoływać też nadmiar witaminy B1.
Kolejną przyczyną i jedną z najczęstszych, które wywołują drżenie mięśni, jest nadmierny wysiłek lub ćwiczenia fizyczne. Nie jest to powód do niepokoju. Jeśli jednak mięśnie drżą tak bardzo, że nie można wykonywać pewnych ruchów, wówczas lepiej udać się do lekarza, ponieważ może być to spowodowane nadmiernym obciążeniem.
2. Drżenie poalkoholowe oraz polekowe
Zbyt długie zażywanie leków i niektórych substancji może doprowadzić do drżenia mięśni. Po odstawieniu alkoholu po około 24-72 godzinach pojawia się drżenie drobnofaliste i pobudzenie mięśni. Bardzo często dochodzi wtedy także do skoku ciśnienia tętniczego, gorączki oraz przyśpieszonej akcji serca.
3. Choroby mięśni
- Pląsawica Huntingtona objawia się drżeniem rąk i nóg, zaburzeniami umysłowymi, postępującą utratą pamięci oraz brakiem kontroli ruchowej.
- Zespół Tourette'a charakteryzuje się niekontrolowanymi tikami takim jak: mruganie oczami, grymasy, ruchy ramionami lub głową.
- Choroba Parkinsona to przede wszystkim drżenie rąk o małej częstotliwości. Drżenie mięśni pojawia się zazwyczaj, kiedy ręce swobodnie leżą na kolanach lub wzdłuż ciała.
- Padaczka jest chorobą, w której może dojść tylko np. do drżenia ręki. Dzieję się tak przy napadzie ogniskowym, jeśli natomiast nastąpi napad toniczno-kloniczny, wtedy mamy do czynienia z drżeniem mięśni kończyn oraz drżeniem głowy.
Zobacz także:
- Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, charakteryzuje się – oprócz drżenia mięśni rąk i nóg – także zaburzeniami widzenia, zawrotami głowy, sennością oraz wzmożonym uczuciem głodu.
- Stwardnienie zanikowe boczne – w chorobie tej dochodzi do osłabienia mięśni, niedowładu lub ich całkowitego zaniku. Chorzy cierpią także z powodu przykurczu mięśni oraz drżenia mięśni
- Nerwica jest chorobą, w której drżenie mięśni i napady przypominają ataki padaczki. Dla nerwicy histerycznej charakterystycznymi objawami są także utrata przytomności, porażenia i niedowłady.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.