Trwa ładowanie...

Dysuria - przyczyny, objawy, rozpoznanie i metody leczenia

 Kinga Olchowy
16.06.2020 10:57
Dysuria to zespół nieprzyjemnych objawów, odczuwanych podczas oddawania moczu.
Dysuria to zespół nieprzyjemnych objawów, odczuwanych podczas oddawania moczu. (GettyImages)

Dysuria to zespół nieprzyjemnych objawów, odczuwanych podczas oddawania moczu. Jej przyczyną mogą być nie tylko stany zapalne i zakażenia, ale także wiele innych czynników i zmian patologicznych. Zobacz, jak sobie poradzić z nadmiernym parciem na mocz, bólem czy pieczeniem.

spis treści

1. Co to jest dysuria

Dysuria to stan chorobowy, któy objawia się wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu moczowego. Nie zawsze chodzi o ból podczas mikcji, znacznie częściej jest to uczucie sczypania, pieczenia, a także delikatnie kłucie, łaskotanie i swędzenie.

Objawy mogą być łagodne, ale także na tyle nieprzyjemne, że chory może nieświadomie wstrzymywać mocz w chwili wystąpienia dolegliwości.

1.1. Objawy dysurii

Zobacz film: "Miliony Polek cierpią z powodu nietrzymania moczu. "Po porodzie statystyka wzrasta""

Poza pieczeniem i szczypaniem, dysuria charakteryzuje się także utrudnionym oddawaniem moczu. Chory może odczuwać bolesne parcie na pęcherz i poczucie nadmiernego wypełnienia go. Schorzenie zmusza do częstych wizyt w toalecie, które nie przynoszą żadnej ulgi. Mocz oddawany jest małymi porcjami, a jego strumień często jest przerywany.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Dysurii towarzyszy także często tępy ból w podbrzuszu.

2. Przyczyny dysurii

Najczęściej za zaburzenia oddawania moczu i towarzyszące temu dolegliwości odpowiada zakażenie. Zwykle przyczyną jest zapalenie cewki moczowej, a także zakażenia grzybicze i weneryczne.

Jeśli objawy utrzymują się przez długi czas, mogą byc także reakcją na urazy cewki lub wady wrodzone. Zdarza się to często po porodzie lub przebyej infekcji - wówczas cewka ulega znacznemu zwężeniu.

Dysuria może być także objawem towarzyszącym innym chorobom, takim jak:

  • zapalenie pęcherza moczowego
  • nowotwór pęcherza
  • kamica nerkowa
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek
  • uchyłki pęcherza moczowego
  • stany zapalne w obrębie miednicy
  • zapalenie wyrostka robaczkowego
  • uchyłki jelit.

W przypadku kobiet dysuria może być objawem chorób ginekologicznych - infekcji pochwy, stanów zapalnych sromu i obniżenia miednicy. Schorzenie może przydarzać się także kobietom w ciąży.

Dysuria u mężczyzn może wskazywać na choroby gruczołu krokowego, m.in. przerost prostaty czy zapalenie jądra.

Może się zdarzyć także sytuacja, w której przyczyn dysurii trzeba będzie szukać w zaburzeniach psychologicznych - nerwicy, depresji, etc.

3. Leczenie dysurii

Metoda leczenia dysurii ustalana jest na podstawie przyczyny wystąpienia dolegliwości. Najczęściej podaje się antybiotyki, czasem konieczne okazuje się leczenie zabiegowe. W przypadku poważniejszych chorób, takich jak nowotwory, należy podjąć się pogłębionej diagnostyki i leczenia onkologicznego. W przypadku zaburzeń psychonerwicowych niezbędna będzie konsultacja z terapeutą.

Łagodne zaburzenia oddawania moczu można wyleczyć, stosując leki z furaginą - są dostępne bez recepty w każdej aptece. Pomocne mogą być także suplementy z żurawiny oraz soki i napary z tych owoców. Medycyna naturalna poleca także ziołowe nasiadówki, które mogą pomóc w szybkim uporaniu się z dolegliwościami.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze