Trwa ładowanie...

Działa lepiej niż suplementy. "Nic tak nie odtruwa wątroby"

 Katarzyna Prus
03.07.2023 20:35
Należy do superenzymów. "Nic tak nie odtruwa wątroby"
Należy do superenzymów. "Nic tak nie odtruwa wątroby" (Getty Images)

Dodatkowe leki to nie jest dobry pomysł, by chronić wątrobę. "Nie dokładajmy jej tzw. leków osłaniających. To nic innego jak niedźwiedzia przysługa. Szczególnie, że te leki wątrobowe mają działanie mocno wątpliwe" - ostrzega na Instagramie dr n.med. Joanna Bidiuk.

spis treści

1. Jak chronić wątrobę przed lekami?

"'Jak chronić wątrobę przed lekami?' Nie zliczę, ile razy słyszałam takie pytanie. I zawsze cierpliwie tłumaczę: bierze Pan/Pani TYLE leków i chce teraz kolejny lek?" - zwraca uwagę na Instagramie dr n.med. Joanna Bidiuk, internista i kardiolog.

Wskazuje, że lepiej niż leki, które mają osłaniać wątrobę, spisze się Cytochrom P450. To grupa białek odpowiedzialnych za detoksykację organizmu.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

"Jak to w życiu, są rzeczy tak bezcenne, że nie można ich kupić. Ale na szczęście wiele z tych rzeczy mamy w naszym wnętrzu. I tak się składa, że Cytochrom P450 obecny jest w prawie każdej naszej tkance, a największą aktywność wykazuje w wątrobie - tłumaczy lekarka.

Wątrobie, której jednym z głównych zadań jest metabolizowanie leków, nie powinno się "pomagać" na własną rękę, bo można uzyskać odwrotny efekt i zafundować jej dodatkowe obciążenie.

"Wątroba zwykle naprawdę daje radę, więc nie dokładajmy jej tzw. leków osłaniających. To nic innego jak niedźwiedzia przysługa. Szczególnie, że te leki wątrobowe mają działanie mocno wątpliwe" - zaznacza dr Bidiuk.

Dodaje, że są one dostępne bez recepty, przez co pacjenci mogą je brać zupełnie bez kontroli lekarza.

2. Superrodzina enzymów

Niestety wiele osób, traktując suplementy jako środki w pełni bezpieczne, zażywa je na własną rękę. Robią to na potęgę, łącząc na dodatek z lekami.

- Niektórzy pacjenci biorą tyle leków, że można się rozchorować od samego patrzenia na tę długą listę. Często wiele z tych pozycji jest zupełnie zbędnych z terapeutycznego punktu widzenia. Podobnie jak suplementy, które nie mają udowodnionej skuteczności, a ich działanie jest na granicy placebo - zaznaczał w rozmowie z WP abcZdrowie Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu.

- Niestety Polacy biorą takie środki dosłownie na wszystko: odporność, bezsenność, stres, włosy czy zespół niespokojnych nóg. Choć brzmi to absurdalnie, często słyszę jeszcze, czy nie mogę zapisać im czegoś na wątrobę obciążoną nadmiarem leków - zaznaczał toksykolog.

Tymczasem nadmiar leków i suplementów może mieć fatalne skutki dla układu pokarmowego (może nawet doprowadzić do uszkodzeń wątroby).

Dr Bidiuk wskazuje natomiast na zbawienne działanie enzymu CYP1A2. To bardzo ważny enzym, który działa w wątrobie, pozwalając m.in. na metabolizowanie różnych substancji, w tym np. leków czy kawy.

"To członek superrodziny enzymów Cytochromu P450. Pamiętajcie, nic tak nie odtruwa wątroby, jak Cytochrom P450" - podkreśla ekspertka.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze